PAŘÁT MAGAZINE – číslo 53 / vyšlo 7. srpna
Story čísla:
MARDUK – Ďábel v nás
MARDUK už dávno není jen pojem z mytologických pramenů, ale také jméno pro švédskou infernální kapelu. To ale určitě každý fanoušek extrémního metalu ví. Myslím si, že řekne-li se zlý black metal, proslulost MARDUK je tak výrazná, že si na ně dřív nebo o trochu později vzpomene každý. Ve skutečnosti frontman Morgan (Patrick Hakansson) není vůbec zlý člověk, jen si občas kolem sebe udržuje auru nepříjemnosti. Jakmile si ale získáte jeho důvěru, přestane být odtažitý, rozvykládá se, začne si dělat z některých věcí srandu, je otevřený a záhy pochopíte, že je to velmi vzdělaný a chytrý člověk, kterého fascinují hlavně válečná témata a různé druhy náboženství. I na těch, která nemá rád, nakonec dokáže najít něco pozitivního. MARDUK bere tak, že to je kapela s vybudovanou image a nehodlá na tom nic měnit. Ale pokud si jeho přízeň nezískáte, rozhovor dopadne tak, jak dopadne… Začne plácat blbosti, univerzální odpovědi a dělat si legraci. Možná jste už někdy na takový rozhovor s Morganem narazili.
Svojí cestu si MARDUK od začátku 90. let museli proklestit sami, ale měli to lehčí v tom, že už první demo spustilo natolik kontroverzní vlnu, že každý chtěl vědět, co jsou ti satanáši zač. Od nahrání tohoto kazetového dema v létě uběhlo 22 let, ale zdaleka ani tolik nebylo potřeba, aby se z neznámé kapely stala (black)metalová hvězda. I v Česku je její pohyb vždy velmi vítaný a další díl seriálu bude následovat na Brutal Assaultu.
Megaplakáty formátu A2:
Rozsáhlá interview:
AGATHODAIMON – Stvořený z chaosu
CARPATHIAN FOREST – Temná zákoutí karpatských lesů
CAVE HAVE ROD – Z Pekingu do Trutnova na Obscene Extreme
DEEDS OF FLESH – Death metal až do smrti
EXHUMED – Vláda mrtvých
EXTOL – Křesťanští zvěstovatelé metalové víry
FLESHGOD APOCALYPSE – Mozart by pařil s elektrickou kytarou
HOUR OF PENANCE – Neuhnout z vytyčené cesty
HUMILIATION – Uprostřed malajské džungle
MANEGARM – Severské legie
NECROTIC DISGORGEMENT – Jedno velké FUCK YOU politicky korektní společnosti
REVAMP – Divoká karta… nejen pro Tuomase Holopainena
REVOCATION – Nejsme kapela, co jen sedí na zadku
SCARAB – Další revoluce v Egyptě je nevyhnutelná
SINFUL – O ruských kapelách se v blízké budoucnosti bude vědět víc
SIRENIA – Mořská panna na gothic metalovém břehu
WATAIN – Zkurveně těžká cesta do pekla a zpátky
WITHERSCAPE & DAN SWANÖ – Osudové setkání
A dále?
ANTIGOD – The Masquerade (plus full originál CD)
Není moc začínajících domácích kapel, které by toho za rok a půl svého působení stihly tolik, co ANTIGOD. A není se čemu divit. Přesně rok poté, co spatřilo v Pařátu světlo světa úspěšné EP, přichází kapela s novou mocnou zbraní. Studio Šopa se v jednom květnovém týdnu otřáslo v základech a výsledkem je debutové CD kapely s názvem „The Masquerade“. Pánové si pod taktovkou zvukového mistra Stáni Valáška, jinak kapelou nazývaného „Americký producent“, dali záležet a výsledkem je 13 thrashmetalových skladeb s podstatou staré školy a nádechem moderny. Jak už samotný název desky „Maškaráda“ napovídá, textově kapela propírá faleš a svinstvo v náboženství a politice.
Počáteční kroky ANTIGOD jsme zmapovali na těchto stránkách přesně před rokem, kdy jsme vydali jejich split CD s HAVE THE MUNCHIES. Proto na této stránce navážeme na předchozí kapitoly a dovíte se, co se za ten rok semlelo nového. Předpoklady nezklamaly, byli to právě ANTIGOD, kteří se ukázali jako tahouni splitka, a to nejen z hudebního pohledu věci. Nastal čas, aby mezi vás nakouklo jejich samostatné album.
ZA HUDEBNÍ CLONOU – Metal female Voices Fest
Ve dnech 18.-20. října proběhne v belgickém městě Wieze již jedenáctý ročník festivalu, který jinde na světě nemá obdoby. Jak je již z jeho názvu patrné, je zaměřený na kapely mající ve svém středu zpěvačku, případně na kapely s ženským i mužským vokálem, ovšem ten ženský by měl být dominantní. Metal Female Voices Fest (MFVF) je po celou dobu otevřen všem metalovým stylům; gothic, melodic, death, black, ale i rock, neo, folk atd. Je to festival v jistém smyslu bourající zažité pořádky, neboť větší část jeho programu nikde jinde nezaslechnete ani neuvidíte. Kapely si chystají speciální programy, kostýmy, dochází k vystoupení formací vytvořených speciálně pro tento festival, hudební osobnosti sem dokonce jezdí i jako běžní diváci… a je to jedna velká zábava. Ač je MFVF z úplně jiného těsta, přátelskou atmosférou a semknutostí by se dal charakterově přirovnat k českému Obscene Extreme, na kterém je také každý druhý návštěvník cizinec. Slovům promotéra Vala o bezproblémovém chodu takového festivalu se skoro ani nechce věřit, ale je vidět, že si to všechno parádně užívá. Jste-li fanoušci metalové hudby s ženským vokálem, určitě se někdy do Belgie zajeďte podívat a v Pařátu si přečtěte detaily o tom, co vás tam čeká.
PROFILACE
Tentokrát vám představíme deathmetalové HEAD CLEANER z Řecka a brutal deathmetalové ORGIASTIC REBIRTH z Nového Zélandu.
HISTORIE FESTIVALU OBSCENE EXTREME – díl druhý
Nej-extrémnější festival na světě první červencový víkend oslavil už patnácté narozeniny. Ovšem zároveň se sluší dodat, že je to také nej-pohodovější a nej-přátelštější festival, na kterém panuje jedinečná atmosféra. Jak v předminulém čísle řekl Lugubrious z HAEMORRHAGE: „Každému aspoň jednou v životě doporučuji navštívit Obscene Extreme“. Fanoušci grindu, crustu, violence, death metalu (a nově snad i doomu) nachází každý rok útočiště v Trutnově, přičemž mnoho z nich se svými kousky vrací do dětských let (úsměv). Symbolicky k patnáctým narozeninám jsme v červnovém Pařátu spustili seriál, který vás seznámí se vším podstatným, čím tento festival prošel. Pochopitelně nebudeme chronologicky popisovat co se dělo rok po roce, ale snad poutavým a zajímavým způsobem přiblížíme a shrneme vše podstatné včetně špeků ze zákulisí. První díl mapoval roky 1999-2002, takže se zase posuneme dál a mimo toho jsme se s Čurbym zaměřili na kapely a nějaké ty drby kolem nich.
CEREBRAL TURBULENCY – Fárali jsme ze šichty na šichtu
28. listopadu tohoto roku uběhne 20 let od chvíle, kdy byla v Ostravě založena kapela (pod tímto přesným datem se rozumí první zkouška), která pak další roky patřila do popředí tuzemské grindcorové ligy. Sestava se měnila, v závislostech na experimentování v pozdějších dobách trochu i styl, ale nikoliv označení „hornický grindcore“. Taktéž bubeník a vydavatel v jedné osobě se neměnil a vedl CEREBRAL TURBULENCY (CT) od prvního nadechnutí až po úplný skon. Tím člověkem byl Michal Cichý, známější pod přezdívkou Cichý (úsměv), Cichoň či Mikill. 28. listopadu 2008, tedy přesně na den po 15 letech, se rozlučkovým koncertem historie CT uzavřela, třebaže nějakého toho vzpomínkového koncertu se v jejich podání určitě ještě někdy dočkáme. Vše podstatné o této kapele nabízíme ve vzpomínkovém profilu.
LABEL STORY – Century Media
Druhé největší metalové vydavatelství na světě oslavilo krásných 25 let. Pokud kolem sebe stále slyšíte, že hudba se neprodává, každý by k ní chtěl přijít zadarmo a všechno jde od deseti k pěti, Jens Prüter, PR manažer Century Media pro Evropu, je jiného názoru. Firma stále hledá nové možnosti, podporuje velká jména i mladé talenty, pořádá tažení proti pirátům, jimž se to pochopitelně nelíbí, ale hlavně lpí na starých tradicích. „Nemáme stejné problémy jako velké společnosti, které přišly o mnoho peněz z prodeje popu nebo taneční hudby. Je to tím, že i my sami jsme metaloví fanoušci, přesně víme, co takový metalový fanoušek chce – a to je důvod, proč jsme stále úspěšní,“ poodkrývá Jens část jejich filozofie. Jak bude z jeho dalších slov patrné, o svojí budoucnost se Century Media ani v nejmenším nebojí, CD formát je stále dominantní položkou jejich prodeje a firma ani nikdy nemusela řešit velké propouštění. Jens byl při našem rozhovoru docela otevřený a došlo i na konkrétní jména kapel, s nimiž mají i nemají dobré zkušenosti.
ZPÉVÁCI – Gaahl
Celý letošní rok přinášíme V Pařátu novou rubriku o zpěvácích. Nebo spíš střídání stráží. Po seriálu o ženách v metalových kapelách (rok 2011) a bubenících (rok 2012) přichází na řadu zpěváci. V každém z letošních čísel si posvítíme na nějakou zajímavou osobnost ze světové či české scény. Attila Csihar, Lugubrious, Matti Way, o těch všech už jste se mohli dočíst v předchozích číslech a nyní dochází také na black metal. Další zpěvák, na kterého se v této rubrice podíváme, je Gaahl, známý v minulosti z TRELLDOM nebo GORGOROTH, a v současné době aktivní zejména v GOD SEED nebo WARDRUNA. Ne, že by se proslavil jako majitel výjimečného hlasu, nebo jako spolutvůrce projektů, které nějak posunuly svůj žánr. Gaahl na sebe poutá pozornost svou blackmetalově mrazivou pódiovou prezentací a zejména pak postoji, různými prohlášeními a mediálními kauzami, respektive nafouknutými bublinami. S nadsázkou lze konstatovat, že i zde platí rčení o psovi, který štěká, ale nekouše. Na jeho obhajobu je ale třeba říct, že to v hlavě má poměrně srovnané a je ve svých názorech konzistentní. V následujících řádcích se budeme věnovat ale převážně jeho hudebním, potažmo jiným uměleckým aktivitám.
TOMÁŠ FIALA – Obscure Promotion a Brutal Assault
Jméno Tomáše Fialy asi není potřeba moc představovat, akorát málokdo ví, jak ten člověk vypadá. Je to celkově takový pan tajemný 🙂 Ten, kdo jej neregistroval jako kytaristu brutal deathmetalových INTERVALLE BIZZARE, jej určitě bude znát jakožto promotéra, který organizuje tuzemské zastávky většiny větších (nejen) extrémně metalově zaměřených turné, nebo jakožto jednoho z hlavních organizátorů Brutal Assaultu. S Tomášem jsme v rozsáhlém rozhovoru probrali zejména jeho promotérské aktivity, od prvopočátků až po současnost, ale jak jsme čekali, dovolil nám do hrnců i nahlédnout přidal historky a zkušenosti s kapelami i dalšími subjekty.
PŘEHRÁVÁME GRAMODESKY
Postupný návrat gramofonových desek coby média pro hudební záznam se během posledních dvou tří let stává stále zřetelnější a ještě nedávné přežívání především v HC/punk undergroundu (případně v komunitě elektronických produkcí) narostlo do módní vlny, která se už naplno valí scénou metalovou a rockovou, a postupně začíná zasahovat i mainstream. Ponechme nyní stranou možné příčiny, ať už na straně firem hudebního byznysu či na straně běžného fanouška, nespekulujme ani nad možnou dobou trvání, po níž pravděpodobně zůstane několik málo nadšených sběratelů a zbytek základny přesune pozornost k módě nové, ale zaměřme se čistě na techniku, která je pro přehrání gramodesek potřebná. Je nutné si uvědomit, že na rozdíl od digitálních formátů a s výhradami i běžných CDček, je pro slušnou reprodukci desky zapotřebí nejen obstojný aparát, ale i dodržování jistých pravidel a zákonitostí. Světem gramofonové techniky vás provede Jirka D.
LAKE OF TEARS – Strážci jezera
V minulém roce oslavili dvacetileté výročí na metalové scéně. Skromní, odtažití, ovšem pro někoho naprosto nenahraditelní melancholici LAKE OF TEARS. Hudební kariéra této formace je prošpikována pozoruhodnými vzlety i tvrdými pády. Dnes už však mají tihle zkušení čtyřicátníci ve všem jasno. Na počátku své dlouhé dráhy se sice snažili položit na lopatky celý svět, nicméně i za pomoci krutého vystřízlivění dospěli nakonec k názoru, že bude pro fungování kapely mnohem lepší, když se od všech těchto záležitostí oprostí. Vítejte na břehu jezera plného slz! Až po samotný okraj…
SCENE REPORT – Blízký východ
Metalová scéna na Blízkém východě je neuvěřitelně pestrá a je složité o ní psát jako o homogenním útvaru. Přestože se ale různé země té oblasti liší co do rysů jejich metalové scény – od počtu skupin po množství fanoušků -, metal se v nich objevil podobných způsobem. Před érou internetu bylo na Blízkém východě běžné obchodování s kazetami. Mnozí Arabové žijí a pracují v zahraničí, a proto při návratu do vlasti s sebou brali kazety svých oblíbených metalových kapel a šířili je mezi přáteli, čímž popularita této hudby neustále rostla. V zemích jako Libanon, Jordánsko, Sýrie či Egypt se metalová scéna vyvinula už během 90. let, zatímco ve Spojených arabských emirátech (SAE), pravděpodobně nejznámější středovýchodní céně, se tak stalo až na přelomu století. Vzhledem k omezenému prostoru zde není možné patřičně vyzvednout zásluhy každé jednotlivé scény na Blízkém východě; tímto článkem prostě chceme popsat metal v regionu často posuzovaném z rasistického či orientálního hlediska.
FEKAL PARTY – Veselí grinduchtivých šílenců
Tradičně poslední srpnový vákend se ve venkovních prostorách pražského klubu Modrá Vopice uskuteční zakončení grindcorové sezóny. „Dojížďák“ začíná už v poledne, končí v pozdních ranních hodinách a vyjma české scény pobízí přijít si zalakaškovat se zahraničními stálicemi grindcorové scény. Název Fekal Party už je šokující asi tak stejně, jako padesátý poslech songu od HERMAPHRODIT „Fekal Party, aneb hoši z gay klubu si olizují prdel, co by na to řekl Radim Uzel“, která se objevila na líbezné sbírce songů, jež dala celému festivalu název. To bylo už v roce 1999. Než se vystrojíte na tento jubilejní ročník, mrkněte, jak se k němu festival dopracoval, čím si prošel a jaká jsou jeho motta či kritéria. Průvodcem se nám stal Filip Prchal řečený Ossie, hlavní ´Inphantile jednoho pražského Collectivu.
MUSICK ATTACK – Metal compilation
CD free a na něm 16 českých metalových kapel: 1. NAHUM – Worldwide Screaming, 2. KREVEL – Under Pressure, 3. REPULSED – Under Signpost, 4. MEAN MESSIAH – Spiritual Resolution, 5. D.O.P. – Můj Bůh, 6. GRASSITY – Genocide, 7. FLOWERWHILE – Rise Against, 8. VIBRATHÖRR – Eleven Stab Wounds, 9. ADNIHIL – Rise Again, 10. REVENGE DIVISION – Oceania, 11. SPREADING DREAD – World Consuming Itself, 12. FACE OF AGONY – The Great Escape, 13. ETERNITY – This Is Your War, 14. – ANIME TORMENT – Deathwish, 15. ČAD – Ťažký kov, 16. SOFOS – Devoid
REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat váš hudební vkus s naším! 48 aktuálních nahrávek v bodovací tabulce!
SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK:
ABORYM – Dirty
ABSTRACT SPIRIT – Theomorphic Defectiveness
ADE – Spartacus
AGATHODAIMON – In Darkness
AMON AMARTH – Deceiver Of The Gods
AUTOPSY – The Headless Ritual
AZRATH 11 – Ov Tentacles And Spirals
CAUTERIZATION – Males Infestus
CREST OF DARKNESS – In The Presence Of Death
CRITICAL MADNESS – Deadline
DEAF & DUMB – Evildarkrooted… Total Dumb
DEATHSTAR – Beyond All Fears
DEEDS OF FLESH – Portals Of Canaan
DEMOGORGON – Where Is He …
DIPHTERIA – Kdo nasype ptáčkům
EQUILIBRIUM – Waldschein
EXHUMED – Necrocracy
EXTOL – Extol
FJOERGYN – Monument Ende
FROM THE VASTLAND – Kamarikan
GUTSLIT – Skewered In The Sewer
HEAD CLEANER – Of Worms And Men
HUMILIATION – Turbulence From The Deep
CHURCH OF VOID – Dead Rising
INHUMATE – Expulsed
KALMAH – Seventh Swamphony
KARNAK – The Cult Of Death
LAMMOTH – Vast Land Of Solitude
MUMAKIL – Flies Will Starve
NECNON MORTUSS – Likvidace
NECROVILE – Engorging The Devourmental Void
NOCTURNAL PESTILENCE – Evangelium Aeternum
ORGIASTIC REBIRTH – Corridors Of Repugnant Suffering
PAGANIZER – World Lobotomy
PERFECITIZEN – Through
PHILIP H. ANSELMO & THE ILLEGALS – Walk Through Exits Only
PURGATORY – DEATHCVLT – Grand Ancient Arts
REVOCATION – Revocation
SALIGIA – Lux Aeternae
SALTATIO MORTIS – Das schwarze Einmaleins
SIRENIA – Perils Of The Deep Blue
SQUASH BOWELS – Grindcoholism
STATION DYSTHYMIA – Overhead, Without Any Fuss, The Stars Were Going Out
THRÄNENKIND – The Elk
TROUBLE – The Distortion Field
WITHERSCAPE – The Inheritance