PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

Pařát 47 – vyšlo 7.8. 2012

47

CHILDREN OF BODOM – Jezero života i smrti  

S touto finskou partou jsem přišel do kontaktu hned na jaře roku 1997, kdy se v prodeji objevila jejich první deska „Something Wild“. Objevovaly se na ni velmi pochvalné recenze a zvědavost byla silnější, než myšlenka kdo si asi může dát tak pitomý název? Pochybnost navíc budil velmi nízký věk všech členů, o návdavku fotografií nějakého Alexi Laiha, který se zmalovanými očními víčky vypadal jako ze žurnálu floutků z popových boys bandů (no dobře, dlouhé vlasy). Naštěstí s hudbou tohle všechno vzalo za své, a kdo jen mohl tušit, že za 15 let bude Alexi i nadále stát v čele této formace, které už dávno leží metalový svět u nohou. Zároveň se nad jejich vývojem vznáší i mráčky pochyb „že už to není ono“. Pravda, jejich první 3 alba jsou extraliga, ta pozdější už si takový věhlas nevysloužila.
Odmyslíme-li si jeho pěvecký a skladatelský um, s charakterovými vlastnostmi je to u Alexiho asi trochu horší. Zejména vůči médiím má pověst docela problematického člověka, jehož nemilou vlastností je hlavně nespolehlivost. Minimálně takhle to bylo nesčetněkrát vylíčeno, ale čert se v tom vyznej. Také svojí vášeň k alkoholu asi značně zlehčuje. Naše zkušenost naštěstí byla trochu jiná, byť materiál na tento článek byl pořizován v průběhu 4 měsíců prostřednictvím 2 telefonických rozhovorů a internetových doplňků. Měli jsme docela štěstí, protože druhá část našeho povídání probíhala na konci června, jen pár dnů po Alexiho hospitalizaci v nemocnici v Oslu, kam byl převezen s těžkou bolestí žaludku. Od té doby už ale proteklo hodně vody na to, aby byl zase fit. Ačkoliv je tento článek o skupině CHILDREN OF BODOM (COB), často se primárně zaměřuje hlavně na osobnost Alexi Laiha. Je to příběh, který se snaží vypíchnout některé důležité body a rozhodně si neklade nárok na statistickou dokonalost. To není jeho smyslem. Následující 4 strany jsou tu pro vás…

MEGAPLAKÁTY FORMÁTU A2: MOONSPELL, HYPNOS, DARK FUNERAL, CARCASS

Rozsáhlá interview: 

A FOREST OF STARS – Posedlost viktoriánskou érou
ARTROSIS – Gothic metal v lůně noci
BLOODSOAKED – Jedinou nadějí je smrt
BULLDOZER – Nejlepší muzikanti dnes mají kolem šedesáti let
CARACH ANGREN – Milujeme horor, black metal a vše temné
CREATIVE WASTE – Kde je vůle, tam je i cesta
DIMMU BORGIR – Černý zámek opředený legendami
ENGEL – Můžeš jenom získat
EX DEO – Římské legie
FEAR FACTORY – Faktor cybermetalového strachu
FURIA – Její Veličenstvo Smrt a Zima
GRAVE – Ještě není důvod brečet na hrobě
KORPIKLAANI – Vzhůru do tance
METALGATE – Podpora metalu s lidským rozměrem
RABIES – Někdy se s námi dá řvát
UNLEASHED – Osud, víra, přesvědčení

A dále?

ANTIGOD / HAVE THE MUNCHIES – Split CD
Všechno je jednou poprvé. V tomto čísle Pařátu tak poprvé vyjde split CD a na něm se představují dva zástupci severomoravského undergroundu. Ač obě jména nejsou nijak provařená, v sestavách najdete známé postavy z jiných kapel, které ve své době na scéně znamenaly velmi mnoho. Podrobnější pátrání dokonce odhalí i různé propletence, např. účast basáka ANTIGOD v sestavě předchůdců HAVE THE MUNCHIES. Jak Hadgi s nadhledem říká: „Je to tady na Ostravsku takové malé Švédsko.“ Zkrátka dobrých muzikantů málo a kvalitních kapel hodně (úsměv).
Informační doprovod k hudební kulise split alba, které naleznete v tomto čísle, začíná…

PROFILACE
V této rubrice vám přiblížíme tentokrát dánské instrumental doomaře SARDONIS a německé black/thrashové ASARU.

LOVE HISTORY
Začátek devadesátých let minulého století, severní Morava. Tahle slova okamžitě většině metalových fanoušků asociují slova další: doom metal. Nikde jinde v naší republice se tehdy nevyrojilo tolik zajímavých a originálních kapel věnujících se truchlivému žánru, jako na Ostravsku. Jedněmi z prvních byli BIGOTRY, kteří na své debutové demo „Step To The Grave“ umístili skladbu „Love History“. BIGOTRY posléze změnili název na DISSOLVING OF PRODIGY, ale to už je jiný příběh… A jiný příběh se mezitím odehrával o pár ulic dál, kde se od jara 1992 pod názvem ETERNITY hrál trochu jiný žánr. O rok později potom vznikli LOVE HISTORY.

ZA HUDEBNÍ CLONOU – 7 Gates metal magazine
Pokud navštěvujete české metalové festivaly extrémnějšího ražení a kupujete hudbu nebo merchandise, už jste tohoto silnějšího pána bez vlasů (úsměv) určitě museli potkat. Nejčastěji se vyskytuje buď ve stánku firmy Hellshop, nebo prodává společně se svým dlouholetým kamarádem Przemkem z labelu Mad Lion Records. Jmenuje se Zbigniew Holówka, nikdo mu neřekne jinak než Zibi, a vyjma třech stylově rozdělených vydavatelství, která mu podílově náleží, je hlavně majitelem metalového časopisu 7 Gates, který na polském trhu jako jeden z mála ještě vydržel. Tento povoláním ekonom vede 7 Gates už více než 10 let, zuby nehty se drží černobílých vydání jinak profesionálně tištěného časopisu, o nějž především v tomto rozhovoru jde.

TLUČMISTŔI – Čepa, bubeník ADOR DORATH, FORGOTTEN SILENCE
Po celý letošní rok v Pařátu najdete tuto bubenickou rubriku. Po dvou grindových „extrémistech“ a tlučmistrovi z CANDLEMASS jsme do tohoto čísla opět pozvali zástupce melodických kapel. Jméno Zdeněk Čepička možná nikomu nic neřekne, ale přezdívka Čepa, to už je jiná. Levoruký bubeník kapel ADOR DORATH a FORGOTTEN SILENCE pochází z Hané, výhradně si libuje v hraní melodické hudby, na jiný nástroj neumí zahrát vůbec nic… ostatně čtěte dál, on už vám to povykládá sám (úsměv).

LABEL STORY – Season Of Mist
Když z kraje loňského roku Season Of Mist vydali desku tuzemským SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY, byla to událost. Sama kapela to okomentovala jako skok z českých podmínek okresního přeboru do první ligy. Tuny smluv, přesný jízdní řád atd. Season Of Mist patří v oblasti metalových vydavatelství po celém světě mezi první ligu (vydávají SEPTIC FLESH, MORBID ANGEL, TIAMAT a fůru dalších), jsou to zkrátka profíci, takže by vás třeba mohlo zajímat, jak to v takovém vydavatelství funguje, kolik lidí v něm pracuje, kolik má po světě poboček, kdo se o co přesně stará, jak s nimi kapely vychází atd. Vše podstatné najdete v tomto rozhovoru přímo s majitelem tohoto francouzského vydavatelství Michaelem Berberianem.

FORGOTTEN SILENCE – díl první
Delší dobu o nich není slyšet a pak se vždy vynoří s excelentní nahrávkou! FORGOTTEN SILENCE patří naprosto jednoznačně mezi tuzemské top spolky a je úplně jedno, že brněnští nejsou aktivní natolik, aby se dostali do širšího, dost možná i světového povědomí. Naproti tomu i tak mají FORGOTTEN SILENCE skvělou pověst, kterou ještě více umocnili aktuální nahrávkou „La Grande Bouffe“. Nyní se ovšem podíváme na úplný začátek jejich dráhy a společně si připomeneme nejdůležitější milníky jejich diskografie. V závěru pak pochopitelně dojde i na rozbor „Velké žranice“. Ale to až v příštím čísle… .

BRUTAL ASSAULT HISTORY – díl první (1996-2001)
Fakta, příběhy, kuriozity… na dvou stranách.

AGATHOCLES
GRIND IS PROTEST, hlásá známý slogan belgické mince core legendy AGATHOCLES. Ale proti čemu? Podle Jana Frederickxe, kytaristy, zpěváka a hlavního mozku této formace, grind znamená DIY přístup, solidaritu, samostatnost, kreativita a síť stejných myšlenek.
Kdo by neznal AGATHOCLES, absolutní legendu žánru po celou dobu výrazně sympatizující s levicovými postoji? Je tomu už 27 let, kdy v malém městečku Mol 13letý Jan se svým kámošem Erwinem založili kapelu, která se zapsala do historie tvrdé hudby i trochu jinak než hudbou samotnou. Také svým přístupem a vytrvalostí. „Po tolika letech práce je všechno kolem mě jiné, ale duch myšlenky zůstává pořád stejný. Underground je pro mě životní postoj, který nehodlám měnit v žádné době, za žádného režimu atd,“ říká Jan, který se na úkor kapely vzdal rodiny, kašle na bookingové agentury, velké firmy, manažery a táhne kapelu pořád tak, jako by se čas zastavil. Točí nahrávky po celém světě a s jejich kvalitou si vůbec nelámou hlavu. Loni v září Janovi přibyl čtvrtý křížek na zádech, což ho ještě více nakoplo věnovat se kapele, která v mnoha směrech na extrémní metalové scéně nemá obdoby. V neposlední řadě jsou AGATHOCLES docela častými návštěvníky českých festivalů. Letos si s nimi můžete na konci srpna zařádit na Fekal párty.

HERMAFRODIT
Tomáš Zavadil, již dlouhá léta jediný skladatelský mozek kapely, která si v první polovině 90. let na české grindcorové scéně získala obrovské renomé. Jejich hudba a texty byly obscénní, šokující, byť s nezbytnou dávkou naivity té doby. Ještě to byli HERMAPHRODIT a ti ukončili činnost na podzim 1995. Od té doby začal Tomáš pod hlavičkou HERMAFRODIT dělat elektronické věci, taneční hudbu říznutou s hardcorem – kytary, syntezátory apod. jenže na HERMAPHRODIT se nezapomíná. Jejich legendární demo „Fekal Party“ vyšlo v reedici na CD dokonce už 2x, chystá se vinylové vydání dema SATANCHIST „Drtiči kacířských pohlaví“ z roku 1992. SATANCHIST byl přímý předchůdce HERMAPHRODIT. Do toho všeho došlo loni ke comebackovým koncertům HERMAFRODIT na festivalech Brutal Assault a Fekal párty, letos dochází na novou (částečně metalovou) desku „Slaves To Metamphetamine“. Mistr Zavadil je zkrátka při chuti, svá dřívější tvrzení o konci hudební kariéry a absolutní nechuti vystupovat živě hází za hlavu. Zároveň má však jasno v tom, že kapitola HERMAPHRODIT je již definitivně uzavřena.
Na 2 stranách vše o HERMAPHRODIT a HERMAFRODIT.

GENUINE RELIEF
„Pokud bychom se měli zařadit, tak jsme zřejmě moderně pojatý, lehce progresivní death/black metal, což je styl, který u nás prakticky nikdo nehraje. Horší je, že naší hudbu hodně lidí nechápe, což by se snad mohlo změnit s nově vydanou deskou a možností si celý materiál v klidu doma poslechnout. Pro black metalisty je tam málo blacku, pro death metalisty málo deathu a pro prog nadšence je to moc jednoduché / málo neobvyklé. Nejsilnější zbraní originality je tak asi především stylové zaměření, které je u nás (dle našeho soudu) vcelku ojedinělé a kombinuje atmosférickou hudbu s technickou.“ To jsou slova Dana Mazance, kytaristy a zpěváka pražské skupiny GENUINE RELIEF, která na sebe letos upozornila debutovým albem „Behind The Smile“. Cesta k plnohodnotnému počinu sice na první pohled vypadá jako rychlá a snadná, ale ono zdání přece jen trochu klame…

REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat náš hudební vkus s vaším. 43 recenzovaných alb v bodovací tabulce + bonusové nahrávky již mimo ni.

SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK

A FOREST OF STARS – A Shadowplay For Yesterdays
ABORTION – Wasted Years 1992-2000
AGATHOCLES – Kanpai!!
AETHERIUS OBSCURITAS – Ventus
BESATT – Tempus Apocalypsis
BILOCATE – Summoning The Bygones
CANNIBE – The Mind Is Collapsed
COLLISION – A Healthy Dose Of Death
COPROPHILIAC – Whining Bitch Treatment
CREATIVE WASTE – Slaves To Conformity
CRUSHER – From The Core
DEATHSPELL OMEGA – Drought
DEHUMAN – Black Throne Of All Creation
EDENIAN – Winter Shades
ELIMI – Asylum
EROTIC GORE CUNT – Sick Songs For Infected People
EX DEO – Caligvla
FEAR FACTORY – The Industrialist
GENUINE RELIEF – Behind The Smile
GRAVE – Endless Procession Of Souls
HEAVY PASSION – The Wildest Dreams
HERMAFRODIT – Slave To Metamphetamine
IHSAHN – Eremita
KREATOR – Phantom Antichrist
KRAANIUM – Post Mortal Coital Fixation
LIV KRISTINE – Libertine
LIVEEVIL – 3 Altering
MARIA CHUANA – Mendex Illusio
MASTER – The New Elite
MORBID CRUCIFIXION – Refinery Of Humanity
MYHRDING – A Legacy Of Shadows
NACHTMYSTIUM – Silencing Machine
NILE – At The Gate Of Sethu
NO BELIEF – Silent Doom
PROKION – Kongamato
PROJECT PAIN – I Have Sinned
PUTRID PILE – Blood Fetish
SARDONIS – II
SATHANAS – La Hora De Lucifer
SCARLET ANGER – Dark Reign
SETH – Les Blessures de l’Ame
ŠKODA 120 – Samorost
VORKREIST – Sigil Whore Christ
THE FORSAKEN – Beyond Redemption

UMBRTKA – KKW: Kofroň, Kudrna & Weiner
WEDDING IN HADES – Misbehaviour

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »