PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

Pařát 45 – vyšlo 25.4. 2012

45Článek čísla
MOONPELL – Pod kletbou měsíce
Ač pro metalový byznys nepochází z geograficky zajímavé země, v průběhu let se dokázali vypracovat v kultovní kapelu žánru, tzv. dark metalu. Řeč je samozřejmě o MOONSPELL, temných to náladotvůrcích, jejichž příběh o vzedmutí se ze dna undergroundu až na vrchol metalové scény je úchvatný. Jedná se o další kapelu, jež vystihla dobu, nechyběla ji ani potřebná dávka štěstí a fanoušci se jí za obětavou práci odměnili svojí přízní.
Fernando Ribeiro je na dělání rozhovoru úplně ideální partie. Vstřícný, milý a vždy usměvavý. Během tohoto povídání se dokonce dvakrát zeptal, jestli není příliš nudný, aby to fanoušky bavilo… MOONSPELL se letos dožívají krásných dvaceti let a u této příležitosti si s pomocí nové firmy nadělili dárek v podobě nového (dvoj)alba „Alpha Noir / Omega White“. Jak je u těchto pilotních článků v Pařátu docela zvykem, k novince jsme zabrousili jen okrajově a společně s Fernandem jsme se vydali hlavně časem zpět, abychom si připomněli mnoho zajímavých událostí, jimiž tato kapela prošla. A jak se jednou Fernando rozpovídá a dostane do varu, to dojde i na témata, o nichž by, dle jeho slov, raději pomlčel (úsměv).

Rozsáhlá interview:

ABSU
AHAB
ANAL GRIND
ANATHEMA
AZARATH
BE´LAKOR
BESATT
GENERAL SURGERY
HYPNOS
IMMORTAL
LUNAR AURORA
NECRONOMICON
SEMARGL
SIX FEET UNDER
STRYDEGOR
TERRORIZER
WORMROT
ŽREC

A dále?

ASSESSOR – Štvanice
Co jste vyváděli v roce 1990? Někteří z vás ještě nebyli na světě, jiní tahali kačera po dvorku a tehdejší metalisti nejspíš od jara brali útokem prodejny gramodesek, aby si pořídili první oficiálně vydanou tvrďárnu v Československu – album „Invaze“ od kapely ASSESOR.
Od roku 1993 se však nad kapelou zavřela voda, kterou krátce rozčeřili pouze MANIAC BUTCHER albem „Invaze“ z roku 1999, na kterém také předělali zřejmě nejznámější stejnojmennou skladbu ASSESORU, která je pro kapelu podobným evergreenem jako třeba „Hřbitov“ pro ROOT nebo „Kladivo na čarodějnice“ pro TÖRR. Zkrátka koncert bez ní si nelze představit.
Ač už by to po těch letech nikdo nečekal, začátkem roku 2010 začali ASSESSOR (pod pozměněným názvem s jedním S navíc) pracovat na novém materiálu, jehož výsledek můžete posoudit právě v tomto čísle Pařátu. Přijměte pozvání na cestu mapující celou éru ať už ASSESORU nebo nyní ASSESSORU.

PROFILACE
V této rubrice vám přiblížíme tentokrát dvě české kapely: SPREADING DREAD a PERFECITIZEN.

MASTER´S HAMMER – díl třetí
MASTER´S HAMMER rovná se kult. Kult, jehož nejslavnější éru monitorovaly dva již zveřejněné díly, zahrnující nejslavnější album „Ritual“ i nejslavnější árie a intermezza „Jilemnický okultista“. Původně jsme předpokládali, že třetí epizodou se s pány vládnoucími kladivem rozloučíme, ale aktivity kapely nabraly další obrátky, takže zmýlená neplatí, ještě nás čekají dvě pokračování. V tom třetím dojde na období experimentální a také na dlouhá léta nečinnosti, kdy praporec s logem MASTER´S HAMMER drželi v rukou jiní, prostřednictvím tributních alb i speciálního projektu a koncertu.

ZA HUDEBNÍ CLONOU – Vincent Locke (autor obalů Cannibal Corpse)
Při vyslovení jeho jména by bylo určitě mnoho z vás v rozpacích, ovšem podvědomě nemůže být fanouška tvrdého metalu, který by s jeho pracemi někdy nepřišel do kontaktu. Vincent Locke je totiž mimo jiné autorem všech frontcoverů CANNIBAL CORPSE (CC), cenzurovaných i necenzurovaných, a s kapelou spolupracuje už od roku 1989. Tento 45letý umělec na volné noze žije na předměstí Michiganu klidným rodinným životem a většinu času tráví ve svém uměleckém ateliéru. Více než metalovou hudbu poslouchá rockovou a u této činnosti si velmi rád čte komiksy, jichž je autorem už více než čtvrtstoletí a v tomto odvětví patří k uznávaným světovým autorům.
Tento článek nebude souhrnem všeho podstatného ze života tohoto umělce, nýbrž zaměří se hlavně na jeho spojitost s tvrdou hudbou a hlavně s CC.

BLACKTHORN – Když ženy řvou
Pokud narazíte na symfo blackovou kapelu tvořenou pouze ženskou (dívčí) osádkou, určitě to ve vás vzbudí zvědavost. Navíc tyhle ruské holky jsou fakt kočky, a co je hlavní – své hlasivky a nástroje umí ovládat tak, aby nezapadly do šedi průměru a nebyly dávány do souvislosti s „kuriozitou“. BLACKTHORN vznikli v roce 2005 na jedné moskevské univerzitě, když kolem sebe zpěvačka Aina hledala nové spoluhráče. Místo nich našla spoluhráčky planoucí touhou pokusit se hrát black metal mixnutý gotikou a klasickou hudbou. Zlomovým se však stalo její setkání s další zpěvačkou (a kytaristkou) Elvírou Alchemidou v roce 2007, protože tato dívčina uměla ze sebe dostat neuvěřitelné hrdelní zvuky, což působilo v kombinaci s Aininým čistým zpěvem, sopránem i ječákem jako ideální doplněk.

MAGNETOFONOVÉ KAZETY
Než si na následující dvoustránce přečtete názory na digitální distribuci hudby, pojďte se prostřednictvím tohoto článku vzpomenout na dobu, kdy analogový formát na českém hudebním trhu dominoval. V 90. letech byla sbírka magnetofonových kazet určitě nedílnou součástí pokoje každého metalového maniaka. Kazety byly na tehdejší dobu mnohem levnější než CD a zkrátka fičely. Z dnešního pohledu je to formát zcela nepraktický, zastaralý, už mnoho let mrtvý, spousta majitelů „originálek“ nejspíš později řešila, co s nimi a na památku si je asi nechali jen největší nadšenci. Přesto se pořád najdou tací, kteří tento formát stále udržují při životě a věří, že některé lidi jednou snadná dostupnost a pohodlnost digitálního formátu naopak omrzí, budou hledat něco nového, neotřelého a vedle zvýšené poptávky po vinylech z poslední doby se „ztracené slávy“ někdy dočká i kazeta.
Největším sběratelem metalových kazet v Česku je bezesporu Petr Koukal, který se k této vášni kupodivu dostal později, než by si kdo myslel.

PRODEJ (METALOVÉ) DIGITÁLNÍ HUDBY V ČESKU
V souvislosti s nedávným spuštěním několika českých serverů nabízejících prodej hudby tuzemských kapel digitální formou nás napadlo věnovat se tomuto tématu trochu zeširoka resp. článek je doplněný názory několika muzikantů a členů naší redakce. V tomto prvním dílu bude řeč pouze o české scéně. Jistě netřeba zdůrazňovat, že digitální prodej hudby ve světě není žádnou novinkou, mnohé firmy ho (nejspíš úspěšně) provozují už mnoho let, ale co takhle jiný pohled než globální, čili ten český?
Z naší strany nešlo o to za někoho lobbovat, dělat reklamu nebo tyto záměry prodejců digitální hudby zpochybňovat. Chtěli jsme dát hlavně prostor zástupcům šesti českých tvrděmetalových kapel napříč žánry, zástupcům tří undergroundových vydavatelství a doplnit je názory redakce. Zdůraznili jsme jim, aby byli hlavně soudní, trochu nad věcí, protože by určitě nikoho nebavilo číst názory zhrzených muzikantů, stejně tak nic neříkající názory typu „je mi to jedno, ať si každý dělá, co chce“, „za pokus rozjezd prodeje digitální hudby stojí a uvidí se“ apod.
„Omezení svobody internetu je cestou do pekla“ říkají mnozí. V tomto článku vám nabídneme několik úhlů pohledu na jednu věc. Pokud budete mít pocit, že jsme následujícími dvěma stránkami nic nového neobjevili, také máte pravdu. Ale o to ani nešlo. Nebudeme vás otravovat nějakými nudnými statistikami ani monologem, natož pak moralizovat, co je dobré, nadávat na jemně řečeno podivné praktiky některých organizací apod. Vybrali jsme několik názorů z řad hudebníků a lidí, kteří v metalovém undergroundu a v jeho různých stylech a odvětvích něco znamenají, mají pro svojí dlouholetou práci a přínos respekt, a sami zvažte, čí (jaké) názory jsou vám blízké.
Do tohoto článku přispěli: Goro (Tortharry), Čurby (Obscene), Dan (Dobytčí mor), Lord Morbivod (Trollech …), Bruno (Hypnos), Poly (Insania), David (Murderous), F.C. (Isacaarum), Ifa (Ifa Records), Petr Korál a Michal Husák.

TLUČMISTŔI – Hoyas, bubeník Attack Of Rage
Jak už jsme v minulém čísle uvedli, křehké ženy prozatím dozpívaly a dohrály. Tedy minimálně v rubrice, kterou jste v Pařátu nacházeli více než rok. Protože se úvodní díl této nové rubriky s Lukášem, bubeníkem SPASM, setkal s velkým ohlasem, protentokrát jsme znovu zůstali u grindocru, akorát zabloudili do „zahraničí“, abychom přiblížili bubeníka slovenské grindcorové sebranky ATTACK OF RAGE Hoyase.

LABEL STORY – Karisma Records & Dark Essence Records
V pravidelné rubrice se tentokrát představí label z Norska, který je domovem kapel Taake, Helheim, Galar, Airbag a mnohých dalších. „Karisma je svým názvem poctou legendárnímu labelu Charisma, který existoval mezi koncem 60. a polovinou 80 let. Vydával v té době natolik progresivní kapely jako GENESIS, LINDISFAME, LE ORME a dokonce i alba Monty Pythona. Velký label! Chtěli jsme, aby ho naše značka trochu symbolizovala, bylo tam to pouto cítit nejen duchovně. Pro Dark Essence jsme zase vybrali jméno mající souvislost s temným zvukem kapel, jež chceme vydávat,“ říká Martin, jeden z majitelů hned dvou vzájemně provázaných norských labelů. Zatímco živnou půdou Karismy je hlavní progresivní rock, Dark Essence kráčí do vod metalových. Jak se záhy dočtete, do tohoto „podniku“ je zapojeno i několik muzikantů z bergenských kapel.

REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat náš hudební vkus s vaším. 44 recenzovaných alb v bodovací tabulce + bonusové nahrávky již mimo ni.

SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK
… OF CELESTIAL – Virgin Blood
ALEXANDER PAUL BLAKE – Die Rückkehr ins goldene Zeitalter
AMORPHOUS – A Perfect Evil
ANAL GRIND – Chronic Pornoholic
AVENGER – Bohemian Dark Metal
BE´LAKOR – Of Breath And Bone
BESTIAL THERAPY – Pictures
BLACKTHORN – Codex Archaos
BORKNAGAR – Urd
CANNIBAL CORPSE – Torture
DARKNESS OF HELL – The Flag Of Hate
DE PROFUNDIS – The Emptiness Within
DEUS IGNOTUS – Chrismation
DRUDKH – Eternal Turn Of The Wheel
DYING FETUS – Reign Supreme
ECLIPSE – Triumph Of The Pain
ELEAMENT – Kill Me Twice
ENTHRONED – Obsidium
EXORCIZPHOBIA – Something Is Wrong
FURIA – Marzannie, Krolowej Polski
GRAVETY – Into The Grave
HEIDEVOLK – Batavi
HORN OF THE RHINO – Grengus
HORSE LATITUDES – Awakening
HYPNOS – Heretic Commando
IBLIS – Menthell
LUNATIC GODS – Vlnobytie
LUNAR AURORA – Hoagascht
MASTER´S HAMMER – Vracejte konve na místo
MOONSPELL – Alpha Noir
NAGLFAR – Teras
NAHUM – The Gates Are Open
NAPALMED / PAREGORIK / WORMHEAD / ATARAXY – split LP
NECRONOMICON – Invictus
NEFARIOUS – The Universal Wrath
NOTHNEGAL – Decadence
PANDEMONIUM – Misanthropy
REVILEMENT – Pillars Of Balance
SEMARGL – Satanic Pop Metal
SEPTAGON CHIMERA – Propast bohů
SPECTRAL – Gateway To Death
SPREADING DREAD – Sanatorium
STRYDEGOR – In The Shadow Of Remembrance
SVYATOGOR – Doctor Veritas
TERRORIZER – Hordes Of Zombies
THUNDERKRAFT – Totentanz
WYRM – Rune Rider
ŽREC – Paměti

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »