PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

Pařát 44 – vyšlo 20.2. 2012

44Článek čísla
CANNIBAL CORPSE / Nekonečné obcování/  
CANNIBAL CORPSE (CC) jsou jednou z mála kapel, která za dobu své existence neopustila své brutální kořeny a nepřestala šokovat, ať už hudbou, obaly nosičů nebo svým vystupováním. CC je také zavedená značka a na fanoušky extrémní muziky tato dvě slova působí jako magnet. Samozřejmě se všemi klady i zápory. Jedni mají raději jejich starší tvorbu s Chrisem Barnesem, jiní zase „pobárnesovskou“ éru od alba „Vile“, jiní je obdivují za téměř čtvrtstoletí ve výborné firmě, další už ani nejsou zvědaví na novou desku, protože podle nich bude stejná jako ta předchozí, „Kanibalové“ se opakují, jsou to staré struktury… Ať je to jak chce, CC jsou na metalové scéně naprostým fenoménem, na jejich jméno všichni slyší a především ho respektují. A je jedno v jakých fázích jejich éry.
Vydat se napříč historií CC by vystačilo minimálně na jedno knižní vydání se spoustou dokola omílaných faktů. Cílem tohoto článku je připomenout si důležité chvíle a okamžiky v životě kapely tak, jak se na ně dívají její členové s odstupem mnoha i pár let.
U příležitosti březnového vydání jejich dvanáctého řadového alba „Torture“ nastala ideální příležitost popovídat si o tom všem s bubeníkem Paulem Mazurkiewiczem a Basákem Alexem Websterem. .

Rozsáhlá interview: 

ASPHYX
BILOCATE
BLAZE OF PERDITION
DARK TRANQILLITY
DARKTHRONE
EDAIN
ELUVEITIE
EXHUMED
ILLNATH
LEICHENZUG
MOURNFUL CONGREGATION
NAPALM DEATH
OAKENSHIELD
PSYCROPTIC
SEAR BLISS
SÓLSTAFIR

A dále?

AVENGER / MCMXCII-MMXII
Součástí tohoto čísla Pařátu je také album ke 20 letům této kapela. Jsou na něm letos nahrané starší songy, ale i raritky a novinky. Stopáž 79 minut!
V lednu 1992 založili Petr Rámus Mecák a Honza Kapák (nevlastní bratři) skupinu AVENGER (původně ASTAROTH a nakrátko AVERGER), skupinu, která se právě v těchto dnech dožívá dvaceti let. Uplynulé roky přinesly pět řadových alb vydaných v ČR, USA, Německu, Rumunsku a Srbsku na MC, CD a LP, účast na řadě kompilací a tributů, více než 250 koncertů v celé Evropě, pořadatelské aktivity (Open Hell Fest, Satan Klaus Fest), hostování či členství Honzy a Rámuse v dalších kapelách (MANIAC BUTCHER, DARK STORM, PANYCHIDA, DECH DECHTU, MORIORR…) nebo vybudování nahrávacího studia Hellsound (které se později stalo Honzovou obživou). Kolem Rámuse a Honzy se protočilo přes dvacet muzikantů – někteří již dávno nejsou na scéně aktivní, někteří stále hrají v jiných kapelách a někteří zůstali alespoň fanoušky…
Nebudeme tentokrát podrobně probírat historii, ale s Rámusem se zastavíme u těch okamžiků, které byly pro kapelu nějak významné – ať už pozitivně, nebo negativně… a samozřejmě se dostane na aktuální dění.

PROFILACE 
V této rubrice vám přiblížíme death/grindové FEAST OF CORPSES z Kanady a funerál doomaře NIGHT OF SUICIDE z Finska.

MASTER´S HAMMER – díl druhý  
Česká kapela MASTER’S HAMMER se nesmazatelně zapsala do zlatého fondu metalového undergroundu a pro mnohé kapely zůstává vzorem, nevyčerpatelným zdrojem inspirace a pro fanoušky na celém světě nesmrtelnou legendou. Je to obdivuhodné zejména přihlédneme-li k českým textům, protože málokterý zahraniční posluchač může ocenit Štormovu lyriku – jednak podařené rýmy v rouhačských textech, jednak svérázné použití staré češtiny v Jilemnickém okultistovi. Málokdo si možná uvědomuje, že MASTER’S HAMMER položili nejen základy mystického black metalu, ale také ponurého doom metalu, po kterém v na začátku devadesátých let v Čechách pes neštěkl. V druhém díle přijdou na řadu nejslavnější léta.

ZA HUDEBNÍ CLONOU – MetalGate Czech Death Fest  
Festival v roce 2009 ještě pod názvem Czech Death Fest (již první ročník byl dvoudenní) založila kapela TORTHARRY a jak je dle názvu patrné, stylové zaměření hodně inklinovalo ke kovu smrti. Nicméně loni TORTHARRY spojili své síly s agenturou MetalGate i v této oblasti, čehož výsledkem je „nový“ festival MetalGate Czech Deat Fest (MGCDF), jehož stylový záběr již není tak úzký a poměr mezi extrémními a melodickými kapelami se vyvážil. Jelikož jde o menší podnik za účasti několika set fanoušků, panuje na něm odlehčená rodinná atmosféra.
Organizátoři se rozhodli jít cestou dvou headlinerů světově zvučných jmen (každý den jeden), k nim „přisypat“ něco málo ze zahraničí a ve zbytku i nadále sázet hlavně na české kapely. Může takový model fungovat ve skromnějších podmínkách i v době, kdy fanoušci šetří peníze a čas hlavně na velké festivaly a ty menší často ignorují s odůvodněním „však ono i něco podobného bude i kousek od nás“? O tom a mnohém dalším jsem si povídal s hlavním organizátorem MGCDF Gorem (manažer TOTRHARRY) a Ondřejem Šmejkalem (majitel firmy MetalGate).

PERVERSE MOLESTATION – Vyznavači perverzního sadismu 
Filipíny a tvrdý metal zdánlivě nejdou moc do sebe, ale při bližším ohledání se i v této zdánlivě exotické zemi dá najít hned několik zajímavých kapel. Jednou z nich je i brutal deathová sebranka z města Davao City PERVERSE MOLESTATION, která vznikla v roce 2007 ještě pod jiným názvem a v Evropě na sebe upozornila předloňským albem „Sadistic Way Of Intense Perversion“, jehož vydavatelskou misi si vzali pod svá shnilá křídla ruští Coyote Records.
Proč o Filipínách píšu jako o zdánlivě exotické zemi? Inu jedná se o 12. nejlidnatější stát na světě a to by bylo, aby se tam v podzemí nic nedělo. Začátkem února sice Filipíny zasáhlo těžké zemětřesení a vyžádalo si několik desítek mrtvých, nicméně hudební zemětřesení pod povrchem zemským tam bují již mnoho let a právě o tom jsme si povídali se zpěvákem Jayem, jemuž naše perverzní obtěžování vůbec nevadilo (smích).

Ad. ACTA
Cílem mezinárodní dohody známé jako ACTA, ke které se v lednu připojilo 22 unijních zemí včetně Česka, je vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu. Mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl.
ACTA je v posledních dnech terčem odpůrců, kteří kritizují případné zásahy do soukromí. Na druhou stranu je díky internetovému pirátství všechno zadarmo… Samozřejmě to více trápí velké ryby na mediálním trhu, kterým klesají zisky. Ale co na to říkají zástupci metalového undergroundu? Souhlasí s dohodou, nebo jsou spíše jejími odpůrci? Co si myslí o duševním vlastnictví? Bojují proti upínání svých alb na net? Jsou pro likvidaci serverů, které umožňují sdílení dat?

SVATÝ VINCENT – Novodobý Ježíš Kristus, Venušan nebo šílenec? 
Začátek devadesátých let minulého století přál všemu, co komunistický režim zakazoval a potlačoval. Ve velkém se na kdejakém rohu začaly prodávat dříve zakázané knihy, porno časopisy a hudební průmysl objevil kapely, která za předchozího systému nemohly vydávat desky a po kterých byl hlad. Svou vlnu slávy si užil hlavně punk a metal, ale také kapely řekněme alternativní. Obrovitý podivín Vincent Venera, který o sobě prohlašoval kde co, se postavil do čela kapely, která vlastně ani kapelou v pravém slova smyslu nebyla. Přesto pod názvem SVATÝ VINCENT odehrála řadu koncertů, vycestovala do zahraničí a vydala dvě alba. Alba, která se prodávala ve velkém i díky televizní reklamě, ve které v půl osmé večer před televizními zprávami samotný Venera prohlašoval, že je to hardcorová deska a že si ji mají všichni koupit… Z dnešního pohledu o žádné hardcore samozřejmě nešlo. Pojďme se projít podivným životem samotného Vincenta a zavzpomínat na koncerty a alba, na nichž se podílel.

NOMENMORTIS – Rest In Peace
„Období klinického spánku jsme měli už tak nějak po roce 2005. Chvíli se hrálo, potom zase věci stály. Někdy v první polovině roku 2009 jsem se na zkouškách rozmýšlel, zda-li mě to ještě po těch letech baví táhnout dál. Jestli jsme už nedosáhli všeho, co bylo v našich daných možnostech (a bylo toho dost). Poslední desku „Forget Arcadia“ jsme hlavně nahráli z toho důvodu, že by byla hloupost nechat takový materiál ležet ladem,“ říká zpěvák košické brutal death/grindové formace NOMENMORTIS Martin Lukáč. Ač jeho kapela letos mohla oslavit 20 let existence, album „Forget Arcadia (vyšlo loni v listopadu) se pro ně nejspíš stalo derniérou. Jak záhy pochopíte, důvodů bylo hned několik.

TLUČMISTŔI – Lukáš Jelínek, bubeník SPASM  
Křehké ženy prozatím dozpívaly a dohrály. Tedy minimálně v rubrice, kterou jste v Pařátu nacházeli více než rok. Jak už je podle názvu nové rubriky zřejmé, letošek bude zasvěcen bubeníkům. Pravidelně se budou střídat čeští a zahraniční tlučmistři, prohazovat se budou i styly, které valí. Jako první padla karta na českého zástupce Lukáš Jelínka, jednoho z gigolů grindově romantické chásky SPASM. Proto začneme poněkud zvolna, s nadhledem a více než na otázky spojené s věcmi technickými došlo na uvolněný rozhovor o strastech a hlavně slastech grindcorového bubeníka!

THEATRE OF TRAGEDY – díl druhý  
Ač po roce 2000 už jejich jméno nedosahovalo takové váhy a respektu, jako v letech devadesátých, a loňský odchod na odpočinek po 17 letech byl krokem uvědomělým, připomínajícím tak trochu ránu z milosti, THEATRE OF TRAGEDY se v metalových kruzích stali fenoménem, kapelou, jež ve své době přišla s něčím novým, přelomovým, a dokázala strhnout a ovlivnit nespočet dalších. Byli to oni, komu se na světové scéně podařilo prorazit s gotickým metalem a uhranout posluchače kombinací hlubokého mužského zpěvu, dívčího sopránu s tváří nevinnosti, melodických kytar, kláves a houslí. Odchod původní zpěvačky, experimenty až do sfér elektroniky a mnohé další vlivy a aspekty jim později tak trochu srazily vaz, přesto jméno THEATRE OF TRAGEDY zůstane v metalových kronikách navždy zapsáno zlatým písmem. Ve druhé závěrečné části si připomeneme období od roku 2000 až po dobrovolný odchod ze scény, který se odehrál po posledním koncertu 2. října 2010. Vyjma dobových komentářů jsou v článku také použity názory Raymonda a Liv, které Pařátu poskytli v roce loňském.

LABEL STORY – Misanthropic Art Records  
V pravidelné rubrice se tentokrát představí UG label z Jížní Koreje! Nahlédnete, jak v této zemi funguje metalová scéna.

TUZEMSKÉ METALOVÉ VINYLY V ROCE 2011
Loni jsme zahájili snad nekonečný seriál, ve kterém bychom rádi mapovali české a moravské plus/mínus metalové nahrávky, které vyšly na gramodeskách. Tentokrát si odpustím dlouhý úvod, protože bych stejně opakoval to, co už jsem napsal minule. Pouze doplním statistiku, s tím, že odcituji tu z loňska a doplním údaje za rok 2011.
V roce 2007 vyšlo v České republice celkem 26 gramofonových desek, o rok později 28, přičemž vždy zhruba polovinu tvořily dlouhohrající dvanáctipalcové počiny (LP) a zbytek sedmipalce (SP). V roce 2009 se počet zdvojnásobil – LP desek vyšlo 30, menších 29. Rok 2010 přinesl další nárůst celkového počtu – menších kotoučů (vrátily se i 10“ EP) vyšlo sice jen 15, ale LP desek 53! A v roce 2011 strmý nárůst pokračoval, malých desek vyšlo 20, velkých dokonce 63, takže dohromady 83, což je v novodobé historii rekord. Rekord, na kterém se sice podílely i pro metalové uši věci neposlouchatelné, ale statistika je statistika a nebudeme tady opomínat ani popík… tedy v té statistice. Stejně je to nejspíš poslední výkřik umírajícího mainstreamového hudebního průmyslu… Věřme, že ten náš, metalový, ještě nějaký ten rok přežije a vinyly nás budou těšit i v letech následujících.

REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat náš hudební vkus s vaším. 42 recenzovaných alb v bodovací tabulce + bonusové nahrávky již mimo ni.

SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK
ABNORMAL INHUMANE – Disgusting Cruelty Of Homicide
ABOMINABLE PUTRIDITY – The Anomalies Of Artificial Origin
ABORTED – Global Flatline
AEVERON – Impending Doom
AHNENGRAB – Omen
AL- NAMROOD – Kitab Al Awthan
ALL WILL KNOW – Contact
ASPHYX – Deathhammer
BLAZE OF PERDITION – The Hierophant
DEBUSTROL – Vyznání smrti LIVE
EDAIN – The Sulphur Breather
ELUVEITIE – Helvetios
EUTHANASIA – IV
FEAST OF CORPSES – Sudden Death
FOLKEARTH – Minstrels By The River
FOLLOWBANE – Ceremonia
HABORYN – At The Edge Of Extinction
HARMONY FAULT – Rotting Flesh Good Meal
HYPNOS – In Blood We Trust + The Revenge Ride (reedice)
IN LOVING MEMORY – Negation Of Life
ILLNATH – Third Act In The Theatre Of Madness
INFEST – Everlasting Genocide
IRDORATH – Dekonstrukteur des Fleisches
KEEP ON ROTTING – The Beginning
KHASHM – Portals Of Inferno
LIGHT OF DARK – World War Satan
MODERN DAY BABYLON – The Mannipulation Theory
MR. DEATH – Descending Through Ashes
MYSTAGOG – … Of Old
NAPALM DEATH – Utilitarian
NAURRAKAR – Zákon chaosu
OAKENSHIELD – Legacy
OPHTHALAMIA – Dominion (reedice)
PARRICIDE – Just Five + Just Past
PERGAMEN – Per Somnum
PROFANATION – Contorted Bodies In Pain
PSYCROPTIC – The Inherited Repression
RAVENTALE – Beinger Of Heartsore
ROTE MARE – Serpents Of The Church
SCREAMING FOREST – Holy Satan
SEAR BLISS – Eternal Recurrence
SEPTIC MIND – The True Call
SCHRAT – Schattenwahn
SILENT KINGDOM – Path To Oblivion
SÓLSTAFIR – Svartir Sandar
SWALLOW THE SUN – Emerald Forest And The Blackbird
TEARS OF MANKIND – Memoria
THORNIUM – Dominions Of The Eclipse (reedice)
THRONEUM – Death Throne Entitles
TUNES OF DESPAIR – From Beyond The Vein

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »