Pařát 43 – vyšlo 20.12. 2011
BEHEMOTH – Z pekla na povrch zemský
V rozhovoru do minulého Pařátu Nergal, vlastním jménem Adam Darski, leader polské metalové ikony BEHEMOTH, nevyloučil možnost, že se zájem o kapelu v posledních měsících zvedl na základě jeho úspěšné bitvy s leukémií. „Někteří lidé mě třeba odsoudí za mé přesvědčení, ale jméno BEHEMOTH už si zapamatují, někde si vyhledají, co je ta hudba vlastně zač. A mnohým se třeba i začne líbit, protože předtím si to nepřipouštěli, neměli možnosti atd. Variant je spousta,“ říká. BEHEMOTH se však už minimálně v Evropě prosadili dávno, v roce 2009 triumf korunovali velice úspěšným albem „Evangelion“ a zdálo se, že jim tvrděmetalový svět spočne u kolenou.
Pojďme se v několika kapitolách ohlédnout za tím, co předcházelo úspěchu kapely z tzv. východního bloku, tedy pásma, na jehož metalové kapely západní část Evropy dlouho nahlížela s despektem.
Následující řádky nebudou faktickým životopisem jedné úspěšné kapely s důrazem na všechna data a události. Budou hlavně pohledem na životní dráhu jednoho úspěšného muzikanta a více než fakta se v řádcích budou odrážet jeho osobní pocity. Do článku jsem přidal i několik jeho odpovědí, které už byly otištěny v minulém čísle. Pro celkovou koncepci je však jejich připomenutí nezbytné. Ostatně všechny Nergalovy odpovědi byly pořízeny ve stejné době.
Rozsáhlá interview:
ABATON
ABDICATE
BLOOD COVENANT
DRACONIAN
ESOTERIC
HEIDEN
HYMEN HOLOCAUST
IMMOLATION
INSOMNIUM
KHAOZ
MORGOTH
NASUM
NECROSADIST
VILE
A dále?
PANYCHIDA – Woodland Journey
Slovo Panychida značí pohřební hostinu, užívá se v pravoslavné liturgii, ale původně se dá vystopovat až v antickém Řecku. PANYCHIDA je však i jméno západočeské pagan blackové kapely a podle jejího kytaristy Honzy Vaňka s tímto slovem přišel bývalý zpěvák G.H.M. a v jejích očích je to slovo originální a zároveň distinktivní. Akorát v zahraničí jim neustále říkají „Paňičida“.
Pokud si pamatujete, úplně stejná slova jsou použita i v úvodníku čísla 38, kdy byl otištěn rozhovor s PANYCHIDOU u příležitosti vydání jejich druhého alba. To jsme ještě netušili, kterak se v brzké době naše cesty na čas spojí. Pokud budete číst tyto částky v novém Pařátu, zároveň je velmi pravděpodobné, že byste mohli mít po ruce jejich novou nahrávku „Woodland Journey“, jež je součástí tohoto čísla. A to znamená, že je nejvyšší čas vstřebat nejen aktuální informace kolem kapely, nýbrž krátce se projít také její historií.
PROFILACE
V této rubrice vám přiblížíme old school blackové GRÁ ze Švédska a šílené Bindery FECALIZER z Mexika.
MASTER´S HAMMER – díl první
Česká kapela MASTER’S HAMMER se nesmazatelně zapsala do zlatého fondu metalového undergroundu a pro mnohé kapely zůstává vzorem, nevyčerpatelným zdrojem inspirace a pro fanoušky na celém světě nesmrtelnou legendou. Je to obdivuhodné zejména přihlédneme-li k českým textům, protože málokterý zahraniční posluchač může ocenit Štormovu lyriku – jednak podařené rýmy v rouhačských textech, jednak svérázné použití staré češtiny v „Jilemnickém okultistovi“. Málokdo si možná uvědomuje, že MASTER’S HAMMER položili nejen základy mystického black metalu, ale také ponurého doom metalu, po kterém v na začátku devadesátých let v Čechách pes neštěkl. V prvním díle se podíváme na začátky existence této družiny a připomeneme si také jejich rané nahrávky.
ZA HUDEBNÍ CLONOU – Metaloví fotografové
Půjdete-li na nějaký metalový koncert, je docela možné, že tam někoho z nich potkáte a uvidíte v situacích, kdy se snaží zachytit ty nejlepší záběry. Buď ve vymezeném prostoru pro fotografy, nebo mezi fanoušky. V následujícím článku vám přestavíme 9 českých i slovenských fotografů a fotografek amatérů (ve smyslu, že tato práce není jejich zaměstnáním, avšak samozřejmě používají profesionální techniku), kteří rádi a hlavně kvalitně pořizují snímky na metalových koncertech či festivalech. Přečtete si např. jejich představu dokonalé fotografie, jak se pozná dobrá fotka od špatné nebo jak moc používají fotografické programy. Oslovení třeba i vyvrátí mnohými mylné domněnky, že fotografem se automaticky stává ten, kdo si koupí kvalitní přístroj, zmáčkne spoušť a na koncertech si dělá fotky pro vlastní potřebu, a zamyslí se, proč je pozice metalového fotografa v očích veřejnosti někdy trochu degradována z důvodu přeplnění scény nekvalitními fotografy. Nejlépe za vše mluví věta Milana Jurkase: „Jde o to, jestli se za fotografa považujete vy sami osobně anebo jestli vás za něj považují fanoušci a ostatní lidé. To je velice důležité.“
O své postřehy a poznatky se s vámi podělí: Simona Bezděková, Michael Fraňo (Marius Sachtikus), Jana Chržová, Karolína Jedličková (Karolec), Milan Jurkas (Grindsnake), Veronika Klimonová (Werdza), Tomáš Šrejber (ToM), Renata Valešová (Reňhule) a Jiří Veselý (Sorrowdy).
KŘEHKÉ ŽENY VE TVRDÉ HUDBÉ – Angela Gossow / ARCH ENEMY
Jsou přitažlivé, půvabné… a potkat je někde na ulici, určitě by vás nenapadlo, že hrají tvrděmetalovou muziku. Ženy ve tvrdé hudbě už dávno neplatí za exotický jev. Důkazem toho budiž i po dlouhá léta zpěvačka deathmetalových ARCH ENEMY Angela Gossow, která přijala pozvánku do dalšího dílu naší rubriky. Původem Němka bydlící ve Švédsku, veganka obdivující Davida Vincenta, Chucka Chuldinera, CARCASS, ale hlavně growlerka se zlatým hrdlem.
20 LET TORTHARRY
10. prosince 2011 východočeští TORTHARRY koncertem v Polici nad Metují oslavili 20 let své existence, přičemž základní kámen byl položen někdy na přelomu let 1991/92, když se EXECUTOR změnil na TORTHARRY. Jak už to tak bývá, byly to roky plné euforie a nemohl chybět ani krapet toho zklamání. V následujících kapitolách vás kytarista Dan „Heatley“ Pavlík seznámí s několika příběhy, které napsal život člena deathmetalové kapely.
THEATRE OF TRAGEDY – díl první
Ač po roce 2000 už jejich jméno nedosahovalo takové váhy a respektu jako v letech devadesátých a loňský odchod na odpočinek po 17 letech byl krokem uvědomělým, připomínajícím tak trochu ránu z milosti, THEATRE OF TRAGEDY se v metalových kruzích stali fenoménem, kapelou, jež ve své době přišla s něčím novým, přelomovým, a dokázala strhnout a ovlivnit nespočet dalších. Byli to oni, komu se na světové scéně podařilo prorazit s gotickým metalem a uhranout posluchače kombinací hlubokého mužského zpěvu, dívčího sopránu s tváří nevinnosti, melodických kytar, kláves a houslí. Odchod původní zpěvačky, experimenty až do sfér elektroniky a mnohé další vlivy a aspekty jim později tak trochu srazily vaz, přesto jméno THEATRE OF TRAGEDY zůstane v metalových kronikách navždy zapsáno zlatým písmem. Jelikož jsem velkým fanouškem jejich prvních tří alb z éry zpěvačky Liv Kristine Espenaes Krull (věřím, že většina z vás by na tom mohla být stejně), první část se soustředí právě na dobu oněch několika málo let, kdy se z malé hvězdičky postupně stávala kometa stále většího a většího jasu. Než zhasla vlastním přičiněním.
BROKEN HOPE
Kytarista Jeremy Wagner vás provede hudebním životem americké brutal deathové kapely, která v 90. letech znamenala mnoho. V příslušných kronikách však zůstane navždy vedena v kapitole „promarněné talenty“. Chlapi toho určitě dosáhli hodně, ale měli ještě na mnohem víc. Zaměříme se také na osobu jejich zpěváka s českými kořeny Joa Ptaceka.
LABEL STORY – Einheit Produktionen
Tentokráte se podíváme pod pokličku německého vydavatelství, které se příští rok postará o emisi nového alba Hypnos. V čele Einheit Produktionen stojí od roku 2004 Plaf, zakladatel Morbid Records. Jak to vypadá s prodejem hudby nebo koncertním zázemím v Německu?
MARYLAND DEATHFEST
První ročník amerického tvrděmetalového festivalu Maryland Deathfest (MDF) se uskutečnil v roce 2003 a od té doby ho oba jeho promotéři Ryan Taylor a Evan Harting neustále tlačí nahoru. Ač je tento festival často srovnávám s českým Obscene Extreme (OEF), záhy pochopíte, že jde o srovnání čistě povrchní a MDF je svým prostředím a mentalitou amerických fanoušků trochu o něčem jiném. Proč si tento festival získal mezi fanoušky na celém světě takovou oblibu? Na tohle a mnohé jiné odpovídal Ryan Taylor, pro něhož Česko není ani náhodou cizí zemí.
Nechybí ani ohlasy českých kapel Jig-Ai, Ingrowing a Malignant Tumour, které na tomto festivalu vystoupily.
NORSKO V PLAMENECH
Dodatek ke článkům z minulho čísla o Emperor a Mayhem doplněný aktuálními názory lidi z kapel jako Darthrone, Dimmu Borgir nebo Therion.
IMPETIGO
Impetigo je častá streptokoková nebo stafylokoková kožní infekce, projevující se výskytem hnisavých puchýřů nejčastěji na obličeji a končetinách, které posléze praskají a hojí se krustou. Po zhojení mohou zůstat depigmentace a jizvy. K infekci dochází porušenou kůží při zranění nebo kontaktem s jinou osobou. Léčí se antibiotiky. IMPETIGO je však také americká kapela založená v létě roku 1987, bez níž by se celá grindcorová scéna možná ubírala trochu jiným směrem. Kdo ví. To i přesto, že jejich aktivní éra trvala pouhých pět let a z kraje roku 2013 tomu bude již 20 let, co byli vyhnáni do věčných grindových lovišť. Ač jejich tvorbu z počátku „metalová kritika“ nemilosrdně tepala a shazovala, undergroundová scéna jim dávala sílu povstat. Ač se IMPETIGO oficiálně rozpadli na začátku roku 1993 a na realizaci zamýšleného třetího alba už nikdy nedošlo, dodnes je všechno s jejich logy žádané a zejména v letech 1999-2001 vyšla na reedicích v CD i LP formátech většina toho, co kdy vydali. Dokonce i na značkách třech českých labelů. Ovšem reedice vesele vychází dál, a ač kytarista Mark Sawickis nikdy neopomene poznamenat, že v archívu už snad není žádná nahrávka, která by nevyšla jako bonus nějakého nosiče, neúnavní pátrači dříve nebo později určitě něco objeví. Impulsem pro sepsání tohoto článku se stalo DVD „Defiling The Stage“, které americká firma Deathgasm Records sice vydala už v první půli roku 2010, ale ke mně na stůl se dostalo až letos v létě. Obsahuje záběry ze čtyř koncertů, z nichž ten poslední, kdy se IMPETIGO v roce 2007 u příležitosti svých 20 narozenin vrátili zahrát živě po 15 letech, působí až dojemně. Zvlášť uvědomíme-li si, že skoro všichni tihle borci už před mnoha roky vypadli ze scény, mají úplně jiné životy a dočkat se od nich nějakých reakcí na IMPETIGO je zhola těžké, ba až nemožné. Škoda, že je léto 2007 nezlomilo k větší koncertní aktivitě, protože považuje se někdo za pravověrného grindcoristu a nechtěl by vidět koncert IMPETIGA? Součástí DVD je také rozsáhlý booklet, v němž členové IMPETIGA vzpomínají na jednotlivé koncerty a přihazují také nějaké „příběhy z natáčení“. Proto se v následujících řádcích více zaměřím na to, co se kolem nich dělo v době, kdy byly tyto záběry pořízeny.
BŘIVA DESETILETÍ
Deset ročníků publicistických cen Břitva uzavřela anketa Břitva desetiletí, jejíž ústřední náplní bylo hlasování v kategorii Album desetiletí. Rovných 50 publicistů, včetně několika z Pařátu, zaslalo své hlasy, jejichž sečtením bylo sestaveno pořadí 123 českých tvrděrockových alb za období 2001-2010, jehož menší část přináší tento bilanční článek.
REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat náš hudební vkus s vaším. 49 recenzovaných alb v bodovací tabulce + bonusové nahrávky již mimo ni.
BAREVNÉ PLAKÁTY formátu A2
SLAYER („Reign In Blood“)
MAYHEM
TORTHARRY
KORPIKLAANI
SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK
A DREAM OF POE – The Mirror Of Deliverance
ABATON – Hecate
ABBEY OV THELEMA – A Fragment Ov The Great Work
ABSTRACT SPIRIT – Horror Vacui
AGGRESSIVE – Predators´Arrival
ALIENATION MENTAL – Alienation Mental
AMORPHIS – The Beginning Of Times
AZAGHAL – Nemesis
BE FADING FAST – Global Attack
BLASPHERIAN – Infernal Warriors Of Death
BLOOD COVENANT – Sign Of Life
BLUT AUS NORD – 777-The Desanctification
CADAVEROUS CONDITION – Burn Brightly Alone
CALES – Return Of The Other Side
DAEDALION – Grande Dame Misere
DECEMBER FLOWER – When All Life Ends…
DRACONIAN – A Rose For The Apocalypse
DYING HUMANITY – Living On The Razor´s Edge
ESOTERIC – Paragon Of Dissonance
FORGOTTEN TOMB – Under Saturn Retrograde
GRÁ – Grá
HAEMOTH – In Nomine Odium
HEIDEN – Dolores
HERRATIK – Compromise Gone
HYMEN HOLOCAUST – Donec mors nos separaverit
ICS VORTEX – Storm Seeker
INFERNAL HATE – Abicen Abora
KHAOZ – Salvation Through Bloodshed
KILLUS – Never Something Was So Real
METSATÖLL – Ulg
MOURNFUL CONGREGATION – The Book Of Kings
MY BLACK LIGHT – Human Maze
NEVERDIE – The Source Of Black Water
NOMENMORTIS – Forget Arcadia
NUCLEAR VOMIT – Koryto
OCTAGONE – Proelium
ORTHODOX – Forever Not Yet
RABID DOGS – Rabid Dogs
REVELATION – Osoznanie
RIUL DOAMNEI – Fatima
SMOHALLA – Résilience
STÍNY PLAMENU – Výprava za pravdou špíny
SVIN KILLER – Drowning Into The Green Mass
THY CATAFALQUE – Rengeteg
TIBOSITY – Sweet Home Carbonara
TYRANT WRATH – Torture Deathcult
UMBRTKA – Spočinutí
VALLENFYRE – A Fragile King
VIBRATHÖRR – Kingdom
VILE – Metamorphosis
X-CORE – Life And Stuff