PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

Pařát 42 – vyšlo 20.10. 2011

42

Objednávejte na redakce@paratmagazine.com nebo přejděze na www.paratshop.cz    Cena 99 Kč včetně poštovného.  

Článek čísla

EMPEROR / Pod vládou císaře  

Letos v říjnu uběhlo přesně deset let od vydání doposud posledního alba norských EMPEROR „Prometheus – The Discipline Of Fire & Demise“ a dvacet let od jejich založení. To znamená od založení kapely stojící v čelní řadě norské blackmetalové scény, kterou nakonec vývoj odpoutal jiným směrem, než by si dříve její true fanoušci přáli. EMPEROR si hned na počátku své existence vytvořili kontroverzní pověst, neboť v první polovině devadesátých let byli zapleteni do nechvalně proslulých událostí, kdy z rozhodnutí blackmetalových fanatiků v Norsku hořely kostely a začala bujet xenofobie. EMPEROR však našli cestu, jak z tohoto bludného kruhu ven a pouhá čtyři alba jim stačila k tomu, aby si podmanili celý blackmetalový svět a zbytek už za ně dokonal čas. Dokázali, že i z totálního podzemí, z primitivního black metalu s kontroverzní pověstí se dá vypracovat až na vrchol a představitele nové progresivní vlny. Ihsahn (vlastním jménem Vegard Sverre Tveitan) později potvrdil, že jméno EMPEROR se po roce 2001, kdy došlo k oficiálnímu rozpadu, stalo mnohem známější než za svého života. Za uplynulých deset let se prodal přibližně stejný počet starších hudebních nosičů s logem EMPEROR, jako za dobu jejich existence. Celkové číslo již přesáhlo půl milionu, a to nemluvě oblečení a dalších suvenýrech. Ideální čas si společně s Ihsahnem připomenout, kdo to ti EMPEROR byli vlastně zač a proč se jim i nadále doznává tak velkého uznání.

Rozsáhlá interview: 

BEHEMOTH
BLOOD RED THRONE
BRUTAL TRUTH
CYNIC
DEMENTOR
FEASTEM
FOLKVANG
FUNERAL
FUROR GALLICO
GRAVEWORM
KRISIUN
MY DYING BRIDE
NORDAGUST
PERCIVAL SCHUTTENBACH
ROOT
SATURNUS
XIV DARK CENTURIES

A dále?

ET MORIEMUR – Cupio Dissolvi 
Součástí Pařátu je tentokrát debutové album pražské doomové kapely ET MORIEMUR, které se točí kolem témat sebevražd. Na devíti stopách najdete smrtící kombinaci srdceryvných melodií, drtivých riffů a bezútěšného vokálu s existenciálními texty v angličtině, češtině, italštině, němčině, ruštině a latině. Pokud jste si při pohledu na obal okamžitě položili otázku, co má znamenat ta dřevěná panenka (v bookletu najdete další), zpěvák Zdeněk Nevělík nabízí okamžité vysvětlení: „Všechno to jsou dřevěné panenky vyrobené jedním řezbářem z jížních Čech. Ty panenky mi připadají strašně smutné, někdy až strašidelné, přitom nejsou vůbec banální, jako ty gotické. Panenka na frontcoveru „Cupio Dissolvi“ má výraz upjatého pohledu do prázdna. Jakoby viděla to prázdno, které se před ní otvírá v případě smrti (sebevraždy) a byla z něj na jednu stranu vyděšená a na druhou fascinována.“

PROFILACE 
V této rubrice vám v dubnovém Pařátu přiblížíme folkmetalové SKÁLMOLD z Islandu a brutal deathové DECAYING PURITY z Turecka.

DEBUSTROL
Startuje poslední část třídílného seriálu, ve kterém se o Debustrolu dovíte úplně vše. Tentokráte od roku 2001 až po současnost. Nechybí ani recenze nahrávek.
ZA HUDEBNÍ CLONOU – Metalový pořad Reactor
Jak se zdá, metalovým (tvrděrockovým) pořadům v oficiálních vysíláních televizí už asi odzvonilo. Aby po loňském zrušení Madhousu pole nezůstalo dále neorané, rozhodla se letos v létě parta nadšenců tvořit metalový pořad s měsíční periodicitou a upínat jej k volnému šíření po internetu. Najdete ho klepnutím na webzin Abyss či zadáním ve vyhledávači. Pořad se zve Reactor a jeho zaměření se zatím točí takřka výhradně kolem CZ/SK undergroundové scény. O úskalí natáčení a existence takového pořadu jsme si povídali s jedním s jeho spoluautorem a moderátorem Ondřejem Šebestíkem.

KŘEHKÉ ŽENY VE TVRDÉ HUDBÉ – Sára z kapely Attack Of Rage
V pravidelné rubrice se tentokrát představí baskytaristka grindových Attack Of Rage! Žena v grindcoru? A ještě u tohoto nástroje? V rozsáhlém rozhovoru ji detailně odhalíte!

20 LET MALIGNANT TUMOUR
Rozsáhlý článek mapující celých 20 let této mlátičky!

ČESKÉ METALOVÉ TRIBUTY 
Pojďme si připomenout všechna tributní alba metalových kapel vydaná na území tohoto státu. Stranou nezůstane ani tribut české kapely vydaný v zahraničí a tributy vyšlé v zahraničí, avšak za účasti českých kapel.

DEAD, bývalý zpěvák Mayhem
Letos v dubnu uplynulo přesně 20 let od sebevraždy tohoto zpěváka. Přinášíme vám jeho šokující životní příběh!

PERVERZNÍ OBALY ČESKÉ METALOVÉ HISTORIE
Po stopách krve, zvratků a sexuálních zvrhlostí! Kompletní přehled všech extrémních přebalů alb české metalové historie.

BRUTAL ASSAULT
Ač je již letošní 16. ročník BA pár měsíců minulostí a na tom dalším se sejdeme zase v srpnu příštího roku, určitě nebude od věci vrátit se v myšlenkách do slunného léta a připomenout si některé události, které vás na letošním „Brutálu“ vytočily, potěšily – zkrátka chtěli jste znát na některé otázky odpovědi, ale nikde jste se jich nedopátrali. Tato stránka zároveň slouží jako pokračování „sondování ze zákulisí BA z předešlých let“, takže jsme se do historie příliš nevraceli. Tu si můžete oživit listováním ve starších číslech Pařátu.

REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat náš hudební vkus s vaším. 46 recenzovaných alb v bodovací tabulce + bonusové nahrávky již mimo ni.

BAREVNÉ PLAKÁTY A2  
CANNIBAL CORPSE („Butchered At Birth“)
CLIFF BURTON
HAEMORRHAGE
INSOMNIUM

SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK
ABDICATE – Transcend Through Sacrifice
ABHOR – Ab Luna Lucenti, Ab Noctua Protecti
ARKONA – Slovo – Anxur
AIRBAG – All Right Removed
ARCKANUM – Helvítismyrkr
BLACK SUN AEON – Blacklight Deliverance
BLOOD RED THRONE – Brutalitarian Regime
BLOODSOAKED – The Death Of Hope
BRUTAL TRUTH – End Time

CRUADALACH – Lead-Not Follow
DEMENTOR – Damned
DIAVOLIADA – The Unexploration: Chapter 26
EBONYLAKE – In Swathes Of Brooding Light
EINHERJER – Norrøn
FALL A PREY – Atheist
FLESHGOD APOCALYPSE – Agony
FOLKVANG – Six Stories Without Keys
FUNERAL – To Mourn Is A Virtue
FUROR GALLICO – Furor Gallico
GRAVEWORM – Fragments Of Death
GRIDE – Záškuby chaosu
INEVITABLE END – The Oculus
INSOMNIUM – One For Sorrow
KRISIUN – The Great Execution
LAMIA CULTA – Patre Satane
LANDMINE MARATHON – Gallows
MEMORY DRIVEN – Animus
MONUMENTAL TORMENT – Element Of Chaos
MYSTERIOUS ECLIPSE – The Best Eclipses (DVD)
MYTHOLOGICAL COLD TOWERS – Immemorial
NIHIL – A-moll Scherzoso / Krusty
OLD SILVER KEY – Tales Of Wanderings
OPETH – Heritage
PATHOLOGY – Awaken To The Suffering
PERVERSITY – Ablaze
PORTA INFERI – Another World / Krusty
RECTAL SMEGMA – Because We Care
REPULSE – Blinded
ROOT – Heritage Of Satan
SIVYI YAR – Dual Faith
SKELETAL SPECTRE – Occult Spawned Premonitions
SCATTERED REMAINS – Led To The Slaughter
SOLITUDE AETURNUS – In Times Of Solitude
SQUASH BOWELS – Tnyribal (reedice)
SUKKUBA – Samara Gore Adok
SVARTSOT – Maledictus Eris
TAAKE – Noregs Vaapen
TEXTURES – Dualism / Michal
THE STONE – Golet
THE WOUNDED KINGS – In The Chapel Of The Black Hand
VADER – Welcome To The Morbid Reich
VOLTURYON – Coordinated Mutilation
XIV DARK CENTURIES – Gizit Dar Faida
ZEIT GEIST – Zeit Geist

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »