PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

Pařát 41 – vyšlo 10.8. 2011

41Téma čísla

BATHORY

Když byl 7. června 2004 ve svém bytě nalezen mrtvý Thomas Forsberg, jehož celý metalový svět znal pod pseudonymem Quorthon, mnoha fanouškům se zhroutil svět, neboť bylo jasné, že avizované třetí pokračování „Nordlandu“ se již nikdy neuskuteční. Qourhon se však nezařadil po bok „rockových mučedníků“, jež si na život sáhli vlastní rukou. Zemřel přirozenou smrtí na následky zástavy srdce, čili infarktu. BATHORY se stali kultem hned záhy po svém vzniku, neboť již v polovině osmdesátých let přišli s uchvacujícím hudebním směrem, jež bral hákem i do té doby respektované otce black metalu VENOM, jež svým prvním pokusům říkali raději „špinavý rock´n´roll“. Nicméně nebyla to pouze hudba činící z Quorthona středobod zájmu. Nedílnou součást na jeho vzestupu a následné popularitě měli vyjma fanoušků i novináři, kteří kolem něho vytvářeli až mystickou atmosféru a svými domněnkami, které vydávali za fakta, mnoho let fanoušky uváděli v omyl. Aby toho nebylo málo, Quorthon se některé nepravdy a lži ani nesnažil bagatelizovat, interview poskytoval jen sporadicky a v nich místo vysvětlení ještě více mlžil. Navíc dlouho nikdo nevěděl, jak tento chlapík vlastně vypadá, protože metalová média v tehdejším Československu byla v plenkách a on sám pokud novinářům poskytl fotografie, nebylo mu na nich vidět do tváře a silueta spíš vykazovala znaky nějakého šílence. Jak se věci skutečně měly, uváděl na pravou míru až po Qurthonově smrti Börje Forsberg, jeho otec a také zakladatel labelu Black Mark Records. Tento člověk s přezdívkou Boss měl vždy v historii BATHORY neoddiskutovatelné postavení, místo, byl to on, kdo jim dal první šanci na kompilaci „Scandinavian Metal Attack“ své firmy Tyfon (´84), byl to on, kdo se stal producentem jejich alb, ovšem o jeho pravé totožnosti se vždy jen spekulovalo a teprve po roce 2004 vyšla skutečná pravda najevo. Proč tohle všechno zůstane asi nevysvětlitelným tajemstvím, neboť Boss se zrovna na toto téma bavit nechtěl, ovšem u několika dalších událostí byl vstřícný a pomohl nám vyřešit některá hluchá místa v Qurthonově životním příběhu.

Rozhovory:

ASHES YOU LEAVE
CANNABIS CORPSE
DORNENREICH
DYING FETUS
FLESHGOD APOCALYPSE
IN FLAMES
ISACAARUM
KRODA
MENHIR (Ger)
PUTRID PILE
ROSSOMAHAAR
TEXTURES
VADER
VISCERAL DISGORGE
TÖRR v letech 1987-92
TROLLFEST

A dále?

TRIBUTE TÖRR – Institut černého kovu
Všech 16 kapel, které se tributu zúčastnily, vykládá o svém vztahu k TÖRRu a proč si od nich na předělávku vybraly skladbu, jakou si vybraly.

CATHEDRAL
Druhá a zároveň poslední část příběhu stoner/doomové legendy, která na letošní rok ohlásila své poslední koncerty a představí se také na Brutal Assaultu.

PROFILACE
V této rubrice vám v dubnovém Pařátu přiblížíme blackové THE KONSORTIUM z Norska a rock/doomové REGARDLESS OF ME z Itálie.

DEBUSTROL
Startuje druhá část třídílného seriálu, ve kterém se o Debustrolu dovíte úplně vše. Tentokráte od „Chytré pasti“ k „Apokalismu“, to znamená roky 1994-2000. Nechybí ani recenze nahrávek.

RETROSPEKTIVUM – Astral
Historická sonda tentokrát patří jedné z nejkontroverznějších tuzemských kapel. ASTRAL za cca čtyři roky aktivní činnosti nasbírali nejen zástupy příznivců, ale také odpůrců. Příznivce si získali zajímavou hudební tvorbou a určitě se dá tvrdit, že byli průkopníky symfonického black metalu v naší republice. A odpůrce naštvaly hlavně arogantní, povýšené a nenávistné výroky šéfa kapely v médiích.
Po ASTRAL sice zůstala tři alba, ale poslední „Salva Me“ mělo složitou cestu na svět a nelze jej brát jako dílo fungující kapely, ale spíše jako studiový projekt, navíc stylově značně odlišný od předchozích nahrávek. To debut „Magia Eon…“, patří k tomu nejlepšímu, co v naší republice v oblasti melodického (symfonického) black metalu vzniklo. Průřez celou historií ASTRAL, včetně nových poznatků, najdete v této rubrice.

LABEL STORY – Napalm Records
V nekonečném seriálu, představujícím hudební labely z celého světa, jsme tentokrát zavítali na ústředí velkého hráče, jež na poli evropských metalových firem určitě patří minimálně do top pětky. Jeho majitel Paul se s námi samozřejmě nemohl bavit úplně do detailu, ale i tak poskytl řadu jistě zajímavých informací.

ZA HUDEBNÍ CLONOU – Studio Prodigy Sound
„V době, kdy ostatní studia pracovala na své image, vznikaly v ústraní v Prodigy desítky symfonických a popových záznamů, které končily v zahraničí. Dokonce vznikla i celá opera financovaná americkým boxerem Georgem Foremanem. Tato éra trvala asi 5 let. Návrat zpět ke kapelám byla pro mě obrovská výzva. Vzhledem k nabytým zkušenostem (a bylo jich opravdu hodně), jsem se rozhodl postavit zcela nové studio, dle svých představ. Návrh, projekt a realizace zabraly další 3 roky a nyní teprve přišla doba promluvit do „českého zvuku“ (smích)“, říká majitel českobudějovického studia Prodigy Sound Jiří Drdák. Pokud je vám jeho název povědomý, třeba si jeho název dáváte do souvislosti s MATER MONSTIFEROU, která v něm natáčela album „Na zrcadlech lží“, které vyšlo v minulém Pařátu. Pokud vám jeho název doposud neříká nic, o to více pozornosti věnujte tomuto Pařátu.

KŘEHKÉ ŽENY VE TVRDÉ HUDBÉ – Sarah Jezebel Deva
V pravidelné rubrice se tentokrát představí bývalá zpěvačka Cradle Of Filth nebo Therion, aktuálně vydávající své druhé sólové album. Jaké to bylo postavit se na vlastní nohy, je úspěšná, nepronásledují ji stíny minulosti?
V rozsáhlém rozhovoru ji detailně odhalíte!

FESTIVALOVÉ REPORTY
Dění před i za pódiem z letošních ročníků festivalů Obscene Extreme a Death Fest open air (Německo)

APOKALYPSA
Pohled na jednu nevšední knihu napsanou známou postavou českého UG Petrem „Ifou“ Junkem.

REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat náš hudební vkus s vaším. 39 recenzovaných alb v bodovací tabulce + bonusové nahrávky již mimo ni.

BAREVNÉ PLAKÁTY A2
DEATH
DEVIN TOWNSEND
ELYSIUM
KREATOR

SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK
40 WATT SUN – The Inside Room
ASHEN LIGHT – Cursed And Unforgiven
AZARATH – Blasphemers´ Maledictions
BALAMUTA – Justice styď se – Krusty
CANNABIS CORPSE – Beneath Grow Lights Thou Shalt Rise
CRANIAL OSTEOTOMY – Victim Of Wicked Sickness
DARK ANGELS – Forever & Ever
DECAPITATED – Carnival Is Forever
DERANGED – Cut Carve Rip Serve
DESPERATE TIMES – Pain Of Death
DÉTI POHŘEBNÍHO KVÍTÍ – Under The Reign Of Madness
DORNENREICH – Flammentriebe
EXHUMED – All Guts, No Glory
FEKAL PARTY 9 – DVD
FLESHLESS – Slaves Of The God Machine
HELHEIM – Heiðindómr ok mótgangr
HELL – Human Remains
IN FLAMES – Sounds Of A Playground Fading
ISACAARUM – Vaseline
KILL THE ROMANCE – For Rome And The Throne
KLADOVEST – Atmosphere
KRODA – Schwarzpfad
LATITUDE 77 – … In Between The Lines
LOCK UP – Necropolis Transparent
MAKRAB – Kytice
MINDLY ROTTEN – Proliferation Of Disaster
MOTHER PIG – Mojev Let
NARGAROTH – Spectral Visions Of Mental Warfare
NORDAGUST – In The Mist Of Morning
PULMONARY FIBROSIS – Interstitial Lung Diseases
ROSSOMAHAAR – The Reign Of Terror
SARAH JEZEBEL DEVA – The Corruption Of Mercy
SEPULTURA – Kairos
THE SKELETAL – The Plague Rituals
UNBORN – Six Ways Of Suffering – Krusty
UNEXPECT – Fables Of The Sleepless Empire
UTERO VAGINAL PESTE – Bizarre Whores
VISCERAL DISGORGE – Ingesting Putridity

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »