PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

Pařát 38 – vyšlo 18.2. 2011

38CHUCK SCHULDINER
V prosinci tomu bude 10 let, kdy metalový svět přišel o tohoto skvělého muzikanta. Prostřednictvím aktuálního čísla Chuckovi věnujeme rozsáhlou vzpomínku.

Interview:
ANDRAS
BLOOD
DEICIDE
EINHERJER
GORGUTS
NILE
NOCTEM
ORANSSI PAZUZU
QUINTESSENCE MYSTICA
SATANAKOZEL
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY
THEATRES DES VAMPIRES
TORTHARRY
WORMFOOD

A dále?

CRUADALACH – „AGNI – Unveil what’s burning inside“
„Cruadalach znamená ve skotské gaelštině odvahu ve smyslu prudké, agresivní a energické chuti něco dokázat a smést nepřátele. Myslíme, že to je název, který perfektně sedí k naší nátuře a našemu postoji k muzice“, říká jednohlasně kapela razící heslo „V jednotě je síla“ a titulující se klanem. Ač na českou scénu vtrhli pomalu jako blesk z čistého nebe, při podrobnějším prozkoumání zjistíte, že klan CRUADALACH je tvořen též členy majícími bohaté zkušenosti z kapel, jejichž věhlas již dávno pronikl za hranice této země. Toto poutavé interview s Cruadalach si nenechte ujít!
Součástí tohoto čísla je jejich EP „AGNI – Unveil what’s burning inside“ v délce 32 minut. Pokud se vám muzika CRUADALACH líbí a patříte mezi sběratele či fanoušky vinylů, rozhodně od 26. března nepropásněte vydání na LP , které bude obsahovat i jednu skladbu na CD neuvedenou!

MANIAC BUTCHER – díl první 
Žatecká skupina MANIAC BUTCHER patřila léta mezi nejvýznamnější představitele tuzemského black metalu v jeho nejryzejší formě. Vznikla na podzim roku 1992, do roku 2000 vydala šest řadových alb a o rok později se rozloučila s aktivním koncertováním. Po osmi letech nečinnosti se v roce 2009 MANIAC BUTCHER představili na jediném exkluzivním vystoupení a loni návrat potvrdili novinkovým albem, po kterém následovalo několik dalších koncertů. Zmíněné zmrtvýchvstání se stalo impulzem k podrobnému dvoudílnému pojednání o historii kapely, která nikdy nesešla z nastoupené cesty a jako jedna z mála metalových skupin zpívajících v češtině se dokázala etablovat v celosvětovém měřítku.

ČESKÉ METALOVÉ WEBZINY NA ZAČÁTKU ROKU 2011
Od našeho posledního mapování úrovně tuzemských metalových internetových médií uplynuly dva roky. Proto jsme si políčili na jejich úroveň za rok 2010. Konkrétně jsme zhodnotili tyto webziny (v abecedním pořadí): Abyss, Coremusic, Fobia, Hard Music Base, Innocence, Marast jak cyp, Metalista, Metalopolis, Metalforever, Metalmassacre, Metalswamp, Metalworld, Metalzone, Mortem, Music Pioneer, Panda, Payo, Rockmag, Rockshock, R.U.M., Southcore, Volumemax, Whiplash.

METALOVÁ MANŽELSTVÍ 
Nakoukneme do soukromí párů z kapel EVERLASTING DARK, MACBETH, LEAVE´S EYES, STIGMA a HAEMORRHAGE.

VZPOMÍNKY NA MAHOUSE – 2. část 
Řadu let byl pořad Madhouse na Óčku pravidelným průvodcem po tvrdě rockové scéně. Možná už jste se doslechli, že to má za sebou, zpopelněn bez obřadu. Ovšem nic netrvá věčně a tak je dobré to vnímat. A třeba se i nevážně ohlédnout za tím příjemnějším, co uvízlo v paměti. Únorový Pařát nabídne 2. část pohledu Michala Husáka do zákulisí tohoto pořadu.

TUZEMSKÉ METALOVÉ VINYLY V ROCE 2010
Časy se mění… Staré věci se vrací do módy… Úsloví, která velmi dobře pasují na současný vinylový boom, nebo chcete-li návrat vinylů na výsluní. Kdo by si před deseti lety na vinyl vzpomněl… Jen pár nadšenců oprašovalo své staré sbírky a o tom, že by většina jejich oblíbených kapel vydávala aktuální počiny jinak než na CD, se jim mohlo leda zdát. Jenže sny začaly postupně nabírat reálnou podobu – „neosahatelné“ a neosobní empétrojky vytlačily cédéčka na okraj, a aby se muzika dala opět hezky uchopit, začaly se po roce 2005 pomaloučku vinyly vracet. Jistě, ve specifické HC/punkové komunitě se gramodesky těšily stálému zájmu, ale postupně se na vinyl začal vracet i metal a v posledních dvou letech i mainstreamové záležitosti. V tomto přiblížíme všechny vinyly českých kapel vyšlé v roce 2010. A nebylo jich málo.

OCHRANNÝ SVAZ AUTORSKÝ (OSA)
Chrání nebo škodí? Polemika na dané téma.

KŘEHKÉ ŽENY V METALOVÉ HUDBÉ – Masha Scream 

Jsou přitažlivé, půvabné… a potkat je někde na ulici, určitě by vás nenapadlo, že hrají tvrděmetalovou muziku. Ženy ve tvrdé hudbě už dávno neplatí za exotický jev a jedním z případů tohoto rčení budiž i Masha Scream, zpěvačka ruské ARKONY. I díky muzice se Masha seznámila se svým manželem, nyní spolu hrají v jedné kapele, vychovávají dva syny a touží po bydlení na venkově. Masha nás do svého soukromí pustila jen tam, kde sama chtěla.

PROFILACE 
V této rubrice vám v prosincovém Pařátu přiblížíme dvě stylově totálně odlišné kapely. Česko zastupují rock metaloví FREE FALL a Indonésii gore grindoví CRIMINAL VAGINA.

LABEL STORY – No Label Records  
Na vydávání CD se indonéské vydavatelství s podivným (ne)jménem No Label Records zaměřuje až od roku 2009, nicméně deset před tím Fitrah se svým kumpánem Samierem specializovali na vydávání a šíření metalu na magnetofonových kazetách. Podle nich se v Indonésii nejlépe daří death metalu a proto se i jejich label zaměřuje na vydávání kovu smrti. Přiblížení této firmy, pod jejíž „adopci“ spadají nejen indonéské kapely jako VENDUZOR, JAGAL, WAFAT, ale i z jejich pohledu zahraniční spolky jako ENGORRIMENT (Španělsko), CARDIAC NECROPSY (Singapur) nebo BLASTED PANCREAS (Řecko), docela zavání exotikou a poměry, na jaké tady rozhodně nejsme zvyklí.

ZA HUDEBNÍ CLONOU – Dan Seagrave  
Není možné, aby fanoušek hlavně death metalu někdy nepřišel do křížku s jeho jménem. A možná si to ani neuvědomuje. Dan Seagrave (*1971), původem britský malíř žijící již dlouhá léta v kanadském Torontu, je autorem více než šesti desítek metalových obalů a pracoval i pro takové veličiny jako SUFFOCATION, VADER, DISMEMBER nebo ENTOMBED. Pojďme nyní společně nahlédnout do soukromí tohoto umělce, za něhož už více než 20 let mluví obrazy, ovšem jeho život za nimi zůstával utajený.

MEXIKO TRIBUTES
V souvislosti s plánovaným vydáním tributního alba kapely TÖRR, jehož datum vydání je stanoveno na 10. srpna letošního roku a více se o něm zmiňujeme v úvodníku tohoto čísla, nás napadlo dát slovo „specialistovi“ na vydávání tributů, byť z poněkud odlišnějšího žánrového soudku. Joel Morales Castro je živoucí ikonou mexické undergroundové scény, kterou utužuje už skoro 25 let. Mimo jiné též stojí v čele dvou undergroundových vydavatelství, pod nimiž již uskutečnil vydání čtyř tributních alb (ANARCHUS, GUT, MORTICIAN, LAST DAYS OF HUMANITY), páté (BLOOD) se své realizace dočká v letošním roce. Vyjma pohledu dané téma se Joel krátce rozpovídal i o stavu „mexické podzemní kultury“.

REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat náš hudební vkus s vaším. 45 recenzovaných alb v bodovací tabulce + bonusové nahrávky již mimo ni.

BAREVNÉ PLAKÁTY A2  
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY / SLAYER, SKYFORGER / CRADLE OF FILTH

 

SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK 

ABORTED FETUS – Fatal Dogmatic Damage
AGGRESSIVE TYRANTS – Případy plné ženské krve a mužského spermatu
ANDRAS – Warlord
ARAFEL – For Battles Once Fought
BELPHEGOR – Black Magick Necromance
BLOODWRITTEN – Thrashin Fury
BLUT AUS NORD – The Mystical Beast Of Rebellion
BURZUM – Fallen
DEADLOCK – Bizarro World
DEFILED – In Crisis
DESIRE FOR SORROW – Angels Of Revenge
DISENTOMB – Sunken Chambers Of Nephilim
EVOKEN / BENEATH THE FROZEN SOIL – Split CD
EZURATE – Eve Of Desecration
FALKENBACH – Tiurida
FDK – Earthlinked
FLESH CONSUMED – Ecliptic Dimensions Of Suffering
GOD DEFAMER – Heavenly Hell
GOD DETHRONED – Under the Sign of the Iron Cross
GUTTED – Mankind Carries The Seeds Of Hell
HARKONIN – Detest
HERETIC – Praising Satan
INFERIA – No Sperm Shall Be Spared
INNER MISSING – The Age Of Silence
JAGAL – Dangerous Toys
JUMALHÄMÄRÄ – Resignaatio
LEGION OF THE DAMNED – Descent Into Chaos
LUTOMYSL – Lutomysl
MINOTAUR – Power Of Darkness
NEEDFUL THINGS – Tentacles Of Influence
PESHMERGA – Murderous Acts of Cruelty
PROCESSION – Destroyers Of The Faith
PSYCHO RADIO – Metal City
PURULENT JACUZZI – Vanished In The Cosmic Futility
QUINTESSENCE MYSTICA – The 5th Harmonic Of Death
RIVER – Když jsem zemřela, stala jsem se řekou
SATANAKOZEL – The Sun Of The Dead
SHELLFIN – Second-Hand Family
SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY – Návaz
SINISTER – Legacy Of Ashes
SIRENIA – The Enigma Of Life
SKALMÖLD – Baldur
STRATOVARIUS – Elysium
THEATRES DES VAMPIRES – Moonlight Waltz
UNSUN – Clinic For Dools
UNVEILING THE SIGNS – Split CD
VITER – Dzherelo
WORMFOOD – Posthume
YAV´ – Ehom voli

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »