Pařát 34 – vyšlo 20.6. 2010
OBITUARY
Floridská deathmetalová scéna povstala v první polovině 80. let minulého století kapelami jako DEATH nebo MORBID ANGEL. Později se též stala pevně spjata s kultovní formací OBITUARY. Historie této brusky se píše již 22 let a jejich hudba formovala základní kořeny stylu, který později další kapely rozehnaly do nevídaných rozměrů. OBITUARY se nikdy nepoddali trendům a přes delší tvůrčí pauzu (a ze začátku pod jiným jménem) rozsévají své poselství již čtvrt století. Přesně v duchu pravidla, že originál je jenom jeden. Po roce a půl se jejich show znovu valí do ČR, konkrétně v půli srpna ji budou moci shlédnout návštěvníci Brutal Assaultu, na kterém se prvně představili v roce 2005, krátce po svém comebacku. A my jim u této příležitosti věnovali titulní stranu a pilotní interview tohoto čísla, v němž zpěvák John Tardy vzpomíná na důležité okamžiky okolo kapely. A vůbec se nejedná o smuteční řeč… Součástí rozsáhlého povídání jsou i recenze všech alb OBITUARY.
Další interview:
ALKONOST
ANATHEMA
BAL-SAGOTH
BORKNAGAR
CALES
DARKTHRONE
EXHALE
FAUST
GENERAL SURGERY
HEAVEN RAIN
HOUR OF PENANCE
MACABRE
MELANCHOLY PESSIMISM
NEGURA BUNGET
SQUASH BOWELS
TEMPLE OF THE MAGGOT
THE WOUNDED KINGS
A dále?
NEUROTIC MACHINERY
Kapela sice funguje teprve od roku 2006, ale je tvořena řadou zkušených a léty prověřených muzikantů. Přesně popsat jejich metalové kormidlo plné zvratů a technicky propracovaných pasáží je velmi složité. NEUROTIC MACHINERY v sobě kloubí heavy, death, black i progressive a takto propracovaná a inovativní muzika vám zaručeně zamotá hlavu. Zcela otevřeně můžeme říct, že pro svou kvalitu si tato nahrávka neklade malé cíle.
Album „Opsialgia“ o deseti skladbách bylo nahráno v proslulém studiu Šopa pod dohledem mistra zvuku Standy Valáška, o ztvárnění bookletu se svým malířským uměním postaral mistr Deather a jako host u mikrofonu se představil Blackie z CALES.
Nyní máte ideální možnost konfrontovat slova kytaristy Majkla s realitou na přiloženém CD tohoto čísla.
KRABATHOR
Krabathor je moravská deathmetalová kapela, která vznikla v roce 1984 na Uherskohradišťsku. Společně s polskými Vader patří k prvním východoevropským deathmetalovým skupinám, které se v 90. letech 20. století dokázaly výrazněji prosadit i na Západě. Toliko citace z internetové encyklopedie. Co všechno zmiňovanému „prosazení na Západě“ předcházelo a jak to s KRABAT(H)OREM dopadlo, je náplní třídílného seriálu, který se podrobně věnuje historii nejznámější tuzemské metalové kapely. V tomto čísle poslední třetí část, zaměřující se na roky 1997-2003.
PO STOPÁCH ČESKÝCH ROCKOVÝCH TISKOVIN
Naprosto unikátní pojednání o veškerém (nejen) rockovém a metalovém čtivu, které kdy vycházelo na území Československa od roku 1963! V tomto čísle druhá a zároveň poslední část.
PROFILACE
V komentovaných profilech podíváme na zub dvěma českým a dvěma zahraničním kapelám. Konkrétně jde o ABTRACT ESSENCE, SHATTERED HOPE, BETHRAYER a OCTOBER FALLS.
LABEL STORY
Rusko je velkou metalově stále neprobádanou zemí. Je rozlohou větší než zbylé evropské státy dohromady a hlavně cestování znemožňuje tamním kapelám dostat se do širšího podvědomí. „Vím o celé řadě ruských kapel, které by v minulosti strčily do kapsy kdejakou evropskou ikonu, ale neměly tehdy možnosti na nahrávání nebo propagaci, a proto se rozpadly“, říká Andrew Oboskalov, majitel jednoho z tamních nejprestižnějších undergroundových vydavatelství Stygian Crypt Productions, pod kterým vyšly kapely jako FOLKODIA, FAUST, FOLKEARTH a desítky dalších. Pojďte si od povolané osoby přečíst, jak to chodí s metalem v Rusku.
.
ZA HUDEBNÍ CLONOU
Fanoušci grindu, crustu, violence a jiných odvětví každým rokem nachází své útočiště na nejextrémnějším hudebním festivalu v Evropě, možná i na světě. A z daleka to nejsou jen tuzemští fanoušci – na Obscene Extreme (OEF) se sjíždí více než polovina jeho návštěvníků z celého světa. „O OEF se prostě ve světě ví, u nás taky, ale mnoho fanoušků z řad deathmetalistů nebo thrash maniaků se ho prostě bojí, myslí si, že je tam snad sníme (smích)“, říká Miloslav „Čurby“ Urbanec, pořadatel tohoto klání, na němž po tři dny hrají jen kapely toho nejtěžšího kalibru. V následujících řádcích se podrobněji podíváme pod víko takového festivalu. Probrali jsme zajímavé údaje o kapelách i zajímavé situace, při jejichž nichž pochopíte několik specifikací tohoto festivalu, dělající z něj originál nejen co do dramaturgie.
V.A.R.
Oslavu patnácti let si zpestřili prvním vinylovým EP „Fast Like Bikila“, oslavu dvaceti let už prvním DVD. Řeč je o nestorech českého thrash metalu V.A.R., jejichž soudržnost jim může každý závidět.
U příležitosti loňských kulatých narozenin podnikli tour, jehož pomyslné vyvrcholení proběhlo 26. září v Brně. K fanouškům a posluchačům se audio a video záběry dostaly letos začátkem jara. Pojďme si nyní společně se zpěvákem Berunem a bubeníkem Jenym připomenout nejen tyto slavnostní chvíle, nýbrž zavzpomínat i na doby dávno minulé.
LIVE – Ragnarök, Metalfest, AC/DC
V obsáhlých reportážích vám řekneme, jak to to vypadalo na svátku všech pohanů v Německu, na Metalfestu v Plzni a vídeňském koncertu AC/DC, který navštívilo 100 tisíc lidí!
METALOVE DŘISTY
Rubrika, jaká tady ještě nebyla
MONGOLSKÉ RADIO METALIUM
Scéna v Mongolsku samozřejmě neexistuje mimo kontext a stejně jako svého času u nás, tím prioritním kanálem, kterým lze čekat přísun tvrdých tónů k posluchačům, je rádio. A stejně jako se najdou nadšenci zakládající kapely, najdou se i tací, kteří se pustí do vysílání jejich výsledků do éteru.
Eegii, jinak metalovým pseudonymem Goroth, je jedním ze členů týmu metalového rádia Metalium, které je zde pravděpodobně jediným svého typu.
SCENE REPORT
Faerské ostrovy je souhrnný název pro ostrovy a další kusy skal trčící z Atlantského oceánu někde uprostřed mezi Norskem, Skotskem a Islandem. I zde se však uchytil život. 18 ostrovů obývá asi 50 tisíc obyvatel, z toho asi 20 tisíc žije v hlavním městě Tórshavnu. My se zaostřili na tamní metalovou scénu!
REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat svůj hudební vkus s vaším. 46 recenzovaných alb v bodovací tabulce + bonusové nahrávky již mimo ni.
BAREVNÉ PLAKÁTY A2
GENERAL SURGERY / KLAN a OPETH / PETER STEELE
SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK
1349 – Demonoir
A.LOSTFIELD – Infernal Affairs
AETERNAM – Disciples Of The Unseen
ANATHEMA – We’re Here Because We’re Here
ANNIHILATOR – Annihilator
ARACHNE – Hate And Pain
ASGARD – Zlověstné časy
BETHRAYER – Love & Hate
COLP – Masquerade
DARKTHRONE – Circle Wagons
DER WEG EINER FREIHEIT – Der Weg einer Freiheit
DINNER AUF URANOS – 50 Sommer – 50 Winter
EREB ALTOR – The End
ESAZLESA – Vyhlídky a konce
GREEDY INVALID – Anna
FALL OF EMPYREAN – A Life Spent Dying
FAUST – From Glory To Infinity
FINNR´S CANE – Wanderlust
HOUR OF PENANCE – Paradogma
HYMEN HOLOCAUST – Hot Love
KEEP OF KALESSIN – Reptilian
KLAN – Bone By Bone, Soul By Soul
MAEL MÓRDHA – Manannán
MANDRAKE – Innocence Weakness
MASS HYPNOSIS – Disin4mation
MELANCHOLY PESSIMISM – End Of Vermin Nations
MISTWEAKER – Tales from The Grave
NEGURA BUNGET – Vîrstele Pămîntului
NIL – Dirty
NOKTURNAL MORTUM – The Voice Of Steel
PENSÉES NOCTURNES – Grotesque
PERPETUUM – Gradual Decay Of Conscience
POSITIVE MIND – Silence Gives Consent
RADIATION – Radiation
REALM BUILDER – Summon The Stone Throwers
SATOR MARTE – Za zdmi
SCRAWLED – King Is Dead – Johan
SHATTERED EYES – Prey Of Depravity
SHATTERED HOPE – Absence
STRIBOG – U Okovima Vječnosti
TEMPLE OF THE MAGGOT – How To Perform A Human Sacrifice
THE OCEAN – Heliocentric
TRIGGER THE BLOODSHED – Degenerate
V.A.R. – Thrash and Drink Till Death!!! – 20 Years Alive!
VIRUS – Requiem
WORMROT – Abuse