PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

Pařát 33 – vyšlo 20.4. 2010

33MY DYING BRIDE
Vyslovit jméno této britské legendy truchlivého metalu zároveň znamená uvědomit si, že i když se scéna za 20 let tak moc změnila a kapely jedna po druhé mizely úplně či ven z doom metalu, pouze MDB nikdy opravdu nezemřeli a nikdy příliš neuhnuli ze svého výrazu. Nekoncertují často, protože pak by se jednalo o emocionální nudu. Aaron Stainthorpe, zpěvák a vůdčí postava MDB, není takový morous, jak se o něm vykládá. Nesnáší cestování, neposlouchá doom metal, nezajímají ho firemní záležitosti… ale jinak se ochotně rozvyprávěl nad otázkami v kostce mapujícími ona dvě desetiletí. Nechybí recenze všech řadových nahrávek s Aaaronovými komentáři.

Další interview: 
AMORPHIS
BURZUM
FORTÍD
GRAVE
ILLDISPOSED
ILLNATH
IMMOLATION
INCANTATION
METSATÖLL
ORPHANED LAND
THE GROTESQUERY

A dále?

DISSOLVING OF PRODIGY
Reedice nahrávky „Echoes Of My Sadness“ z roku 1993 doplněná o dva letošní fungl nové bonusy jako „návod“ ke vzpomínání na rok 1993. V této souvislosti si též krátce připomeneme historii českého doom metalu.

KRABATHOR 
Krabathor je moravská deathmetalová kapela, která vznikla v roce 1984 na Uherskohradišťsku. Společně s polskými Vader patří k prvním východoevropským deathmetalovým skupinám, které se v 90. letech 20. století dokázaly výrazněji prosadit i na Západě. Toliko citace z internetové encyklopedie. Co všechno zmiňovanému „prosazení na Západě“ předcházelo a jak to s KRABAT(H)OREM dopadlo, je náplní třídílného seriálu, který se podrobně věnuje historii nejznámější tuzemské metalové kapely. V tomtočísle díl druhý, zaměřený na roky 1993-97.

PO STOPÁCH ČESKÝCH ROCKOVÝCH TISKOVIN
Naprosto unikátní pojednání o veškerém (nejen) rockovém a metalovém čtivu, které kdy vycházelo na území Československa od roku 1963! První část již v tomto čísle!

PROFILACE 
V nové rubrice se v krátkých komentovaných profilech podíváme na zub třem zahraničním a jedné české kapele. Konkrétně jde o GALLILEOUS, 2 MINUTA DREKA, DAWN OF DEMISE a ET MORIEMUR.

LABEL STORY
Před dvaceti lety začal jeden americký nadšenec doma budovat extrémní metalové vydavatelství, které se postupem let rozrostlo do takových rozměrů, jaké jistě sám nečekal. Z jeho objevů později vzešla taková provařená jména jako např. AMORPHIS, SUFFOCATION, DILLINGER ESCAPE PLAN nebo MASTODON. K dnešnímu dni kanceláře Relapse sídlí na čtyřech kontinentech a firma zaměstnává skoro 30 lidí. Evropskou pobočku nenajdete v žádném velkém městě, nýbrž na zapadlé holandské vesnici v domě metalového nadšence jménem Jeroen Gelissen, starajícího se o propagaci, komunikaci atd.

INSANIA
Každé nové album INSANIE je na české tvrdě rockové scéně událostí, což platí i v případě jejich sedmého počinu „Kult hyeny“, který se mezi fans dostal v druhé polovině března. INSANIA je už více než dvacet let nezaměnitelným fenoménem kultu provokace a rebelie, utvořila si např. své znaky a symboly (z toho důvodu je i v tomto článku letopočtům ubráno jejich první číslo), kytarista a zpěvák Poly ve svých textech používá spoustu naprosto originálních přirovnání a slovních obratů… U příležitosti nového alba se pojďme společně projít nejzásadnějšími momenty života brněnské hydry, která se již dávno nesmazatelně zapsala do historie… vlastně čeho?

ZA HUDEBNÍ CLONOU
PSYCROPTIC, PREJUDICE, IMMOLATION, z českých kapel FEEBLE MINDED… to je jen zrnko těch, kdož mají na obalu svých nahrávek podpis Pära Olofssona. Velmi respektovaný švédský malíř, soustředící se na covery především deathmetalových kapel, má, jak už to tak bývá, naprosto charakteristický rukopis, podle něhož jeho malby bezpečně poznáte. Třeba jste jich už několik viděli, máte doma CD své oblíbené kapely s artworkem Olofssona a ani o tom nevíte! Nejvyšší čas to napravit, neboť Pärova detailní zpověď startuje v tomto čísle!

MONITORing TVRDÉ HUDBY V LETECH 1990-93
Pojďme v tomto ohlédnutí společně zavzpomínat na tu dobu obrovského nadšení, která se nesla ve znamení jména vydavatelské společnosti Monitor. Ta se, zjednodušeně řečeno, v letech 1990 – 1993 stala základním stavebním kamenem tuzemského (nejen) metalu. Sice těžila ze svého monopolu, ale zároveň se stala naprostým unikátem a později, jak se od sebe žánry oddělovaly, již nikdo nedokázal mít „pod jednou střechou“ tak rozličné kapely, tak rozličné žánry. Navíc z jedné země.

NECROCOCK
… občasné hýknutí statného jelena připomenulo nezvanému návštěvníkovi, kdo že to třímá v kopýtku žezlo moci. Divá bachyně už zmizela v houští a poslední větvička dokřupala pod podrážkou vetřelcovou. Byl tak akorát čas sednout s Necrocockem do čerstvě vystlaného krmelce, líznout soli a zakousnout něco bukvic a hodit řeč. Ale tišššše… v tomto rozsáhlém článku přineseme průřez celou tvorbou Tomáše Kohouta alias Necrococka včetně recenzí všech nahrávek.

2 DNY S LEGENDÁRNÍMI GRINDERY GUT  
Neměčtí porno/grindeři dorazili na akci do Ostravy a my jim byli v patách!

SCENE REPORT – MONGOLSKO
Země, jako je Mongolsko, skýtají cenné zdroje zejména pro milovníky autentických zvuků world music, i zde je však dlouhá, byť na naše poměry snad ne tolik bohatá, historie rockové a metalové hudby, která pokrývá celou žánrovou škálu od lehkého melodického rocku právě s etnickými vlivy po death a black metal.

METALOVE DŘISTY
Rubrika, jaká tady ještě nebyla…

REDAKTORSKÁ BODOVACÍ TABULKA
Máte možnost porovnat svůj hudební vkus s vaším. 45 recenzovaných alb v bodovací tabulce + bonusové nahrávky již mimo ni.

BAREVNÉ PLAKÁTY A2 
MY DYING BRIDE / ORPHANED LAND / BURZUM / HAEMORRHAGE

 

SEZNAM RECENZOVANÝCH NAHRÁVEK 

ABADDEN – Sentenced To Death
ANTARES PREDATOR – Twilight Of The Apocalypse
AUTUMN HOUR – Dethroned
BLACK SUN AEON – Routa
BLACK THOUGHTS BLEEDING – Stomachion
BLOODBASTARD / HYMEN HOLOCAUST – Split CD
BLOODTHIRST – Sanctity Denied
BORKNAGAR – Universal
BOYS FIRST TIME – Boys First Time
BURZUM – Belus
CREMATORY – Infinity
D.A.D. – Kompromisy
DARK TRANQUILITY – We Are The Void
DESOLATE ONE – Desecrate The Night
DIAGON – Satan mit uns
DISFIGURED CORPSE – Human Corrosion
DIVIDED MULTITUDE – Guardian Angel
DIVINE EVE – Vengeful And Obstinate
DRAPSNATT – I Denna Skog
DYING PASSION – Absorb
ELIMINATION – Destroyed By Creation
ELUVEITIE – Everything Remains As It Never Was
ET MORIEMUR – Lacrimae rerum
EXHALE – Blind
FEROSITY – Primordial Cruelty
FINNTROLL – Nifelvind
FORTÍD – Voluspá Part III: Fall Of The Ages
FURIA – Grudzieň za grudniem
GALLILEOUS – Equideus
GORGOROTH – Quantos Possunt Ad Satanitatem Trahunt
HELLVETO – Kry
HORNA – Vihan Tiellä
ILLDISPOSED – To Those Who Walk Behind Us
IMMOLATION – Majesty And Decay
INSANIA – Kult hyeny
KAILASH – Past Changing Fast
NAPALMED – Generatesteron
NECROCOCK – Lesní hudba
ORPHANED LAND – The Never Ending Way Of ORwarriOR
PERFORMED – Thick Fume Of Dependencies
PISSTOLERO – Pissturbed
PSYCHOTIC DESPAIR – Personal Identity
ROMPEPROP – Gargle Cummits
SORGELDOM – Innerlig Förmörkelse
SOUL SNATCHER – Pylons Of Dispersion
SKLEPMASTER – A Taste Of Demonology
SKOGEN – Vittra
THE FORESHADOWING – Oionos
THE RETALIATION PROCESS – Downfall
THRONEUM – Deathcult Conspiracy
TRUE – Still Life
ULVHEDNER – For I Tida
UMBRTKA – Kovový háj 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »