PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

TOMÁŠ KOŠUTA & Leviathan Records

Zpočátku působilo vydavatelství Leviathan Records na tuzemské podzemní scéně jako zjevení. Ve druhé polovině devadesátých let pro kapely ještě nebyl CD formát samozřejmostí, vládly audiokazety a vlastní lisované cédéčko připomínalo něco vzdáleného a nedosažitelného. V tom čase, přesněji v roce 1996, začalo fungovat vydavatelství, které podalo pomocnou ruku mnoha českým a slovenským kapelám. Svého času se tradovalo, že mít CD u Leviathan Records znamená báječný odrazový můstek. Pravda pravdoucí. Navíc většina vydaných titulů tohoto labelu byla na svoji dobu nebývale kvalitně graficky zpracována.

Za Leviathan Records se sídlem v severomoravském městečku Lipník nad Bečvou stál Tomáš Košuta zvaný Vorvaň společně se svým bratrem Piškotem, který měl na starosti právě ty krásné grafické záležitosti. V rozmezí let 1996-2007 vyšlo 50 titulů na CD (zpočátku i na MC) a dvě firemní kompilace. Z kapel vzpomeňme na jména dodnes aktivní jako SALAMANDRA, SORATH, DEFLORACE, SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY nebo PURULENT SPERMCANAL, z těch již zaniklých stačí vzpomenout na ASTRAL, CEREBRAL TURBULENCY, ENOCHIAN, ISACAARUM, MEMORIA nebo EUTHANASIA a oko nejednoho fanouška polije slza nostalgie.

Když v roce 2007 Tomáš zadával do výroby třetí album SALAMANDRY „Faces Of Chimera“, už věděl, že éra jeho vydavatelství se nachýlila ke konci a nic dalšího už vydávat nebude. Těch důvodů bylo hned několik, ale v podstatě většina z nich v kontextu dneška působí až neuvěřitelně. Jenže byla jiná doba… a na tu jsme s Tomášem zavzpomínali.

82. číslo Pařátu vyšlo 15. června 2018.

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »