PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

SVATOPLUK SCHWARZER & SHEER RECORDS

Po pádu minulého režimu měl Svatopluk Schwarzer, velký sběratel rockových a metalových hudebních nosičů, zejména vinylů, už přes 40 let. Najednou jeho sběratelské vášni nestálo nic v cestě, mohl bez problémů vycestovat do zahraničí a také začít podnikat. Nejprve s kamarády založili Rocker klub, o později vydavatelskou a distribuční společnost M.A.Bona, která měla v devadesátých letech zásadní vliv na tuzemské tvrděmetalové scéně a vydala první tvrděmetalové nahrávky na CD formátu. Co třeba DISFIGURED CORPSE, PATHOLOGIST nebo MURRAIN (DOBYTČÍ MOR)?  Tlačila před sebou i časopis Rock Extremum, později Whiplash. Kdo si neobjednával tovar z Bony, ten neexistoval (úsměv). Po různých problémech se Svatopluk nakonec osamostatnil a pod firmou Sheer Records o pár let později vydal na CD a MC mnoho zásadních alb a kapel. Vzpomeňme na DISSOLVING OF PRODIGY nebo HYPNOTIC SCENERY.

Po roce 2000 se prodej hudby začal celkově silně propadat a bylo třeba exemplárně zakročit… Ačkoliv Svatopluk neměl doma jediné vypálené CD, i on uvíznul v „honu na čarodějnice“ a skončil na dva měsíce ve vazební věznici, dokonce mu byla neprávem zabavena (a již nikdy nevrácela celá) sbírka hudebních nosičů. Po propuštění už neměl sílu ani chuť pokračovat dál ve vydavatelské činnosti.

Sváťovi Schwarzerovi je 71 let. Zdraví už mu tolik neslouží, což vzhledem k jeho věku není nic neobvyklého, ale vzpomínky, ty ho (naštěstí) neopouští.

Rozhovor se Svatoplukem zejména o devadesátých letech na tuzemské tvrděmetalové scéně, vyšel 24. dubna 2017 v 75. čísle Pařátu. 

Pařát můžete objednávat zde. Informace o distribuci naleznete zde

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »