PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

MARTIN „Shoopy“ ŠMEJC

paratmagazine com shoopyŠupy přišel ke svému pseudonymu, majícímu souvislost s jeho příjmením, už v první třídě zakládaní školy, což přesněji znamená ve druhé půli šedesátých let. V roce 2003 došlo k jisté události, kdy se ze Šupyho stal Shoopy a podobně to odskákali i kolegové z kapely Šnek a Vyčka, kteří začali být Szneghem a Vyczkou (úsměv).
Kytarista Shoopy je druhým nejstarším členem V.A.R. a letos oslaví šedesátiny. O dva měsíce později ke stejné životní metě doputuje baskytarista Vyczka, který v roce 1990 Shoopyho zlanařil do tehdy rozjíždějících se V.A.R. „Uteklo kurva rychle. V.A.R. se postupem času stali pro každého z nás rodinou, která si tě prostě připoutá a už nepustí. Tak to je,“ shrnuje Shoopy jeden ze svých základních kapelních poznatků.
V.A.R. během let prošli nějakým vývojem, museli se vypořádat s úmrtím stěžejního člena, skladatele, ale vše zlé nakonec přestáli. Jako ideální historka o jejich hudebním vývoji se jeví ta, jak po roce 2000 začali řešit zvuk kytar a celkový sound. Shoopy: „Začali jsme podladěním kytar. Jenže v tý době to nebylo vůbec jednoduchý. Struny na to alespoň u nás nebyly k dostání a ani se možná ještě nevyráběly. Nebylo kde se zeptat, takže jsme to se Szneghem řešili metodou pokus/omyl. Kupovali jsme a zkoušeli různě silný struny pro jazzový kytaristy a následně zjistili, že kytary se pak musí seřídit na tu tloušťku strun. Všechno jsme se museli naučit. Pak se řešili snímače a aparáty, protože ty naše zněly s podladěnou kytarou na hovno. Vzhledem k našim tehdejším finančním možnostem to fakt nebyla žádná legrace a šlo o dlouhou cestu. Postupem doby jsme se to ale naučili, mohli si dovolit lepší aparáty; jak kytarový hlavy, tak bedny. Vyzkoušet různý kytary. Teď je to tak, že máme s Pepínem upravený kytarový hlavy od Antonina Salvy, který upravuje zesilovače pro velký zahraniční kapely a spolupracuje např. i s Kirkem Hammettem z METALLIKY. Zařídil nám to Miloš Dodo Doležal. Máme nejlepší zvuk v celé své historii.“

Rozhovor se Shoopym najdete ve 100. čísle Pařátu, které vyšlo 20. června 2021. 

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »