PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

JAN „Johan“ FILIP – Není složité zůstat nezaujatý

paratmagazine com 20201206 103352Honza Filip alias Johan je člověk, se kterým jsem v Pařátu spolupracoval déle než deset let. Vážím si Johanova přístupu, byť jeho primární médium bylo po celou dobu jiné a k tomu, že řady Pařátu opustí, vše směřovalo již delší čas. Konec roku 2019 na to dal akorát pečeť. Ve Fobia zinu se může soustředit na psaní o tuzemské (nejen) metalové scéně, která ho zajímá především. Filozofie Pařátu je trochu jinde a postavit existenci časopisu v periodicitě, v jaké vychází, a v nákladu, v jakém vychází, primárně na český a slovenský metal, tak bychom šli brzy ke dnu. I s těmi nejlepšími redaktory. To je holá realita.
Johan je jedním z mála takzvaně komplexních metalistů/redaktorů v této zemi. Nejenže má o tuzemské scéně velký přehled (ne encyklopedický, ale zkrátka takový všeobecný), ale nechybí mu ani výtečné vyjadřovací schopnosti. Jako vydavatel časáku jsem vždy ocenil jeho přednost umět se vyjádřit psanou formou bez chyb a dlouhé roky Johan v Pařátu působil jako „záchranná gramatická brzda“. Když článek přečetl a upravil on, už jsem věděl, že další korektura není nutná.
Jelikož nemálo rozhovorů do Pařátu vzniká psanou formou, mohu říci, že minimálně chvalitebnou gramatiku a stylistiku má dnes málokdo včetně těch, kteří aktivně píší do různých médií. Mnohokrát se stalo, že z odpovědí zástupců některých kapel jsem byl vytočený do běla. To když zjistíte, že mnohé myšlenkové pochody dotyčných ani nelze opravit a rychlejší je to celé přepsat.
Johanovy pohnutky pro odchod z Pařátu jsem plně pochopil a respektuji je, čehož důkazem je i nejdelší rozhovor v tomto vydání (úsměv). S Johanem zkrátka je o čem mluvit.

100. číslo Pařátu vyšlo 20. června 2021. 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »