PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

FROM THE VASTLAND

Za vznikem blackmetalových FROM THE VASTLAND stál v roce 2010 iránský muzikant říkající si Sina. Tou dobou už byl aktivní v jiné blackmetalové kapele, SORG INNKALLESE, ve které však společně se svým bratrancem vystupovali v naprosté anonymitě. O tom, že natočili čtyři alba nevěděli ani jejich nejbližší přátelé. Proč? V iránu bylo a stále je šíření extrémní hudby oficiálně tamní vládou zakázáno. Proto Sina, který vyrůstal v Teheránu, neměl šanci v časech svého dospívání vidět žádný rockový ani metalový koncert, nebo si někde oficiálně koupit metalovou nahrávku. Pokud chcete v Iránu uspořádat koncert nebo oficiálně vydat své album, musíte získat povolení od tamního Ministerstva kultury, což je prakticky nemožné. Proto takové koncerty probíhají ilegálně a jejich organizátorům i návštěvníkům hrozí nemalé problémy. Celá situace tak v roce 2018 nápadně připomíná to, co se dělo v Československu před rokem 1990.

V roce 2014 Sina odcestoval do Norska na tzv. umělecké vízum a začal tam úplně nový život, V Norsku sice pobývá legálně a do Iránu se může kdykoliv vrátit, ale ve skutečnosti to není tak jednoduché a nejednou mu bylo naznačeno, že by po návratu mohl mít problémy.

Proč se tamní režim bojí extrémní hudby? I na tuto otázku Sina odpovídá v rozhovoru, který je otištěn v 85. čísle Pařátu. To vyšlo 17. prosince 2018. Ale samozřejmě hlavní náplní tohoto povídání je dnes už pojem FROM tHE VASTLAND, jemuž v říjnu vyšlo nové album „Daevayasna“.    

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »