PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

ENSLAVED

paratmagazine com enslavedAčkoliv se ENSLAVED začali vyvíjet v sevření blackmetalové scény, brzy se rozhodli překonat zavedené rámce uvedeného stylu. Začali mutovat a pomalu rozvíjet svůj jedinečný zvuk, který se zřetelně projevil už na albovém debutu „Vikingligr Veldi“, na němž délka (skoro) všech písní přesahuje délku deseti minut.
Zatímco jiné kapely svou hudbu vedly do extrému, ENSLAVED už v polovině devadesátých let započali vývoj zvuku, v němž se naskytlo hodně prostoru pro experimentování a nemalou roli hrál též faktor epické škály výrazně ovlivněný zvukem BATHORY počínaje albem „Hammerheart“.
Historie ENSLAVED je zajímavá hned z několika důvodů. Jedním z nich je absence tvůrčí stagnace. Hlavní síla kapely ve zkoušce času obstála až tak, že prozkoumávala nezmapované progresivní a psychedelická území. Později se z nich stali průzkumníci i nositelé tradic v jednom. A v metalových kruzích se stali fenoménem, jež okouzlil tisíce posluchačů po celém světě. Loni v říjnu ENSLAVED vyšlo už patnácté album „Utgard“ a právě tato událost se stala důvodem k tomu, abychom se jednoho zimního večera spojili s multiinstrumentalistou Ivar Bjørnsonem, který ENSLAVED v roce 1993 zakládal společně se svým kumpánem Grutle Kjellsonem.

99. číslo Pařátu s rozhovorem ENSLAVED vyšlo 20. dubna 2021. 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »