PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

NA MEGAPLAKÁTU VE 101. ČÍSLE PAŘÁTU TAKÉ „Human“ OD DEATH

paratmagazine com parat101 plakat death„Spiritual Healing“ (1990) je album po krůčkách stoupající po vývojové cestě k dospělosti. Fanoušci předchozích neučesaných nahrávek DEATH byli zprvu zklamáni, ale brzy pochopili cestu, jíž se Chuck chtěl ubírat hned ze začátku. Byla to cesta technického death metalu, pro níž jsou ale nezbytně nutné nabyté zkušenosti zprvu lemované primitivnějšími postupy. To vše se událo a skvěle to do sebe zapadalo. Chuck navíc zvolil i nový odstín svého chrapotu a skladby doznaly nových kompozičních rázů křečovitě se nedržících obecně zarytých postupů, které se do té doby pro DEATH již staly symbolickými. Tím se stal „dějový průběh“ zprvu zcela nečitelný a i po tolika letech člověk jen žasne, jak to všechno do sebe rytmicky příliš nezapadá a přesto je to geniální.
Po rozchodu se spoluhráči se na Chucka snesla vlna kritiky, fanoušci už měli dost neustálých personálních rošád a velmi výrazně mu to začali dávat najevo. Po Murphyho odchodu se do kapely na krátkou chvíli nahlédl Paul Masvidal, jenže zase došlo k neshodám, načež zdeptaný Chuck DEATH rozpouští. Andrews s Butlerem to však neberou na vědomí a s pomoci dvou nájemných hráčů jedou předem domluvené evropské turné. Fanoušci jsou z Chuckova přístupu pobouřeni a ten je na začátku roku 1991 krotí tímto prohlášením: „DEATH vždy byla moje kapela a tak to i zůstane. Kvůli neshodám jsem souhlasil, aby mí bývalí spoluhráči odjeli turné jen kvůli dobrému jménu DEATH. Sice jsem ztratil blízké přátele, ale neztratil jsem víru v tuto muziku. Další prací hodlám očistit své jméno a věřím, že se mi podaří najít dostatečně kvalitní muzikanty, abychom v této nelehké situaci mohli pokračovat. S bývalým bubeníkem CYNIC Seanem Reinertem jsme v Miami zkoušeli nový materiál a vypadá to velmi nadějně.“
Vyjma Reinerta se vrátil také Paul Masvidal (dle Chucka jeden z mála lidí, se kterým po předchozím rozchodu našel společnou řeč, a stali se velcí přátelé) a překvapivě i basák Steve DiGiorgio, jež u DEATH krátce působil již v roce 1986 a od té doby se hráčsky maximálně vypracoval. Co mohlo vzniknout z této sestavy nadupané technickými muzikanty? Na podzim 1991 metalový svět uklidnil odpustek za všechny předchozí nejasnosti, nesoucí jméno „Human“. Jeho progresivita a technická dokonalost ve smyslu brutální kombinace fanouškům vyrazila dech. Znovu výrazné melodie, kytarová sóla, Chuckův nezaměnitelný zpěv, ovšem vstříc smrti tentokrát upaluje především progrese.

Ve 101. čísle Pařátu, které vyšlo 20. srpna 2021, si připomeneme třicet let od vydání čtvrtého alba DEATH „Human“.   

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »