PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

HYPNOTIC SCENERY POPRVÉ NA VINYLU

Hypnotic SceneryHYPNOTIC SCENERY vznikli v roce 1991 v Havířově původně jako grindcore kapela. Její název byl odvozen od stavu/pocitu člověka pod vlivem hypnózy, drog nebo halucinací. Osudný zlom rovnající se příklonu k death/doomu byl způsoben prostým hudebním vývojem kapely. Zásadní změna se odehrála po příchodu klávesistky, která vnesla do tvorby kapely nádech temnoty v podobě kláves, latinské recitace a taky nápad psát texty v latině.
Po demech „Detur“ a „Crystal Curtain“ nastoupili HYPNOTIC SCENERY v dubnu 1995 do ostravského studia Barbarella, kde natočili svoje první album – tedy „Vacuum“. To obsahuje některé znovu nahrané skladby z obou demáčů, ale také z tehdejšího pohledu novější věci. Skladby z demosnímků se rozhodli dát na CD hlavně proto, že kvalita prvních nahrávek z jejich pohledu nebyla dobrá.
„Vacuum“ sbíralo hory kladných recenzí a zdálo se, že HYPNOTIC SCENERY jsou na vrcholu tvůrčích sil a patří k lídrům české tvrděmetalové scény, nejen takzvané severomoravské doommetalové scény devadesátých let. Mladí lidé plní nadšení, bez závazků, co víc si přát. Žel v případě HYPNOTIC SCENERY nabrala další hudební kariéra poněkud jiný směr, než si všichni představovali, přáli, což bylo v mnohém způsobeno také častými změnami v sestavě. Už na třetím albu „Deeper And Deeper“ (1997) není po death/doomu skoro ani památky, místo toho byl umíchán heavy thrash doom rock/metalový koktejl.
Krátce po roce 2000 HYPNOTIC SCENERY nahráli své třetí a zároveň poslední album „Back In The Bloody Ruins“, hudebně navazující na „Deeper And Deeper“, které ovšem vyšlo až v roce 2002, v době, kdy už kapela výrazně omezovala svoje aktivity, aby v roce 2004 ohlásila svůj konec.

„Vacuum“ já osobně považuji za zásadní tuzemskou metalovou nahrávku devadesátých let. V září 2017 jsem pod logem Pařát Productions vydal již vyprodanou digipakovou reedici a letos na jaře dozraje čas na to, abychom si my fanoušci poprvé dopřáli poslech „Vacuum“ také z vinylových drážek.

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »