PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

A TRIBUTE TO V.A.R. /
07 – PAČESS – Tango na žiletkách

paratmagazine com 189548153 4483373605017829 5453514262126259051 nPro další informace o tributu klikněte na článek ZDE. Pod číslem 7 na tributu najdete formaci PAČESS, které aktuálně vychází nové album „Poupě“.

Slova kapely: „Poslední roky pravidelně brázdíme s klukama křížem krážem naši republiku a vytvořili jsme si velmi vřelé pouto, který u nás přešlo z fanouškovského obdivu před třiceti lety k dnešnímu bratrskému, alkoholem podloženému vztahu. Vaři jsou stálicí na našem metalovém poli a jistotou. Hrnou si to svoje a chce se nám říct, že zrají jako víno. Nikdy to nezabalili, i když osud k nim nebyl vždy nakloněn a za to mají velký obdiv celé naší kapely. Máme je moc rádi, jejich hudbu a večírky po koncertech s nimi na baru. Na zdraví!“

„Tango na žiletkách“ pohledem V.A.R. Berun: „Tango na žiletkách“, opus magnum (úsměv). Díky později přidanému klávesovému motivu získala skladba nečekaný další rozměr, přestože od původní, pouze kytarové verze, zůstala stavba písně v podstatě stejná. Nadčasové Szneghovo sólo, s jehož stavbou se dost natrápil, dovedl Shoopy k dokonalosti. Textově pohanské rituály s prosbou za odpuštění, jedno oko nezůstane suchý. Na zkoušce vždy následují předstírané vzlyky, které přejdou v hurónský smích…

Shoopy: „Tango na žiletkách“ je samozřejmě Sznegh, i když do konečné podoby to byla veskrze kolektivní a dlouhodobá práce V.A.R. Ta skladba se stále vyvíjela a má dokonce i anglickou verzi uvedenou jako extra bonus na CD „Za 5 minut po smrti“. Zajímavé je porovnání nejstarší a nejnovější verze; obě vyšly na remasterovaném CD „Pod vodou“ u Pařátu.
Tato skladba byla poprvé nahrána na CD „Pod vodou“, ale ještě bez klávesové předehry a kláves vůbec. Používat klávesy jsme se rozhodli až později, tuším, že se poprvé objevily v několika skladbách na už výše zmiňovaném CD „Za 5 minut po smrti“. Předehru vymyslel náš kamarád Láďa Bufka (liberecký klávesový mág) toho času, mám dojem, majitel hospůdky s názvem Vokno. Kalil tenkrát víc než my všichni v kapele dohromady. Dokonce jsme uvažovali o tom, že by se stal členem kapely a klávesy bychom používali i v dalších skladbách, jenže osud tomu chtěl jinak. Párkrát byl Láďa na zkoušce a mělo přijít první společné vystoupení v liberecké dnes už neexistující hospodě Casino. No, kapela na koncert dorazila včas, postavil se aparát s velkým praktikáblem pro Jenyho bicí, ale Láďa nikde. Přihasil si to až tři minuty před začátkem koncertu. Přijel ve svém otřískaném trabantu bez předního skla (nevím to jistě, ale myslím, že byl únor), klávesy zabalené v dece a pod kůží slušnou dávku alkoholu. Říkal něco ve smyslu „to bue dobý, to pue“. Noo, nešlo, Vyczka ho na podium nepustil (stejně už by se tam nevešel) a tím naše, do té doby slibná spolupráce s Láďou skončila. Klávesy sice používáme v některých skladbách dál, ale to už je jiná kapitola.

Pařát s pořadovým číslem 100, jehož součástí je také tributní album pro V.A.R., vyšel 20. června 2021. 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »