PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

ZVĚTŠIT PÍSMO? NEZVETŠIT PÍSMO?

velikostKdyž jsme na konci devadesátých let začali dávat dohromady první číslo Pařátu, bylo to období, kdy se existence metalových zinů dala počítat ještě na desítky. Část z nich už z psacích strojů přecházela na počítač, kde se dala velikost písma různě nastavovat. Stejně počítačové grafice rozuměl jen málokdo a podle toho to tak i většinou vypadalo. Co nejvíce textu a někde malý obrázek, aby se neřeklo. Už někdy u prvních čísel jsme nastavili font velikosti 7, kterého se držíme, dá se říct celých těch šestnáct let (jistý čas byl u recenzí dokonce ještě menší). Ač od té doby v oblasti médií nezůstal kámen na kameni. Toť krátká exkurze do historie.
Nelze nevnímat, že občas se nás někdo zeptá, jestli by šlo font zvětšit, že na to špatně vidí atd. Je nám jasné, že čtenáři Pařátu stárnou a mladé zcela pohltil internet. Neřeší kvalitu/nekvalitu, ale hlavně to, co je zdarma. Přesto jsme nad zvětšením fontu nikdy neuvažovali, protože všechno pro má i své proti… a opačně. Nikdy se nezavděčíte všem a obecně platí, že ať uděláte cokoliv, část lidí bude spokojena a část ne, bez ohledu na počet. Jistě chápete, že pro Pařát je velmi důležitým faktorem výrobní cena. Technicky by nebyl problém natáhnout to samé, co je na 60 stranách, na stránek 80. Zvětšit písmo, roztáhnout fotky přes půl stranu i víc a je to. Zbývalo by už akorát vyřešit jednu „nepodstatnou“ položku – a sice kdo to všechno zaplatí. Existovaly by dvě možnosti. Jednou z nich by bylo zvýšení ceny. Věřím, že části čtenářů dvacka navíc nedělá problém, jenže část by hartusila, že 120 kaček za časák, to jste se už zbláznili, ne? Druhou možností by bylo nechat si zvýšené náklady zaplatit od inzerentů. Dát na přední stranu loga firem, jít na lopatu kapelám a firmám, které mají prachy, a nedělá jim problém v očích veřejnosti udělat z kvantity kvalitu. Je mi jasné, že tohle je většině konzumentů úplně fuk, ale mě ne. Jelikož si chceme udržet maximální možnou nezávislost, druhou možnost vylučuji a první raději také, protože reakce by hned vyvolala protireakci. Vlastně je tu i třetí možnost, a sice snížení objemu informací na úkor většího písma. Myslím si, že ideální volbou je zlatý střed, tedy vše zůstane při starém, dobře zavedeném a Pařát bude mít nadále takovou podobu, v jaké ho znáte od počátku roku 2010, kdy přešel do barvy. Nejsme společenský magazín ani křížovkářský speciál, nevycházíme každý týden – je to kurva metal 🙂 Akorát si dáme pozor na tmavé podklady a různé barevné varianty. Uznávám, že některé v minulosti byly špatně zvolené a na hraně čitelnosti.
Děkuji za pochopení a věřím, že každý si v Pařátu najde to své. Za to kilo, s donáškou až domů a ještě při možnosti objednávat z Pařátshopu za nejlepší ceny (informace o výhodách pro předplatitele zde) a mít tak magazín v podstatě zdarma… jsou už asi další slova zbytečná 🙂
Petr Herdron

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »