PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

ZMĚNY V PAŘÁTU – část druhá

P1380910Nové písmo a řádkování už máme zdárně za sebou. Nyní dochází ke „druhé fázi“, s níž bych vás rád seznámil.

Když jsme na konci roku 2009 vymýšleli koncepci pro tehdy nový Pařát (celobarevné vydání), baťovská cena 99 Kč nám přišla nejzajímavější třeba i kvůli tomu, že se Pařát prodával na novinových stáncích. Od té doby uběhlo šest let a během nich jsme k nepatrnému navýšení ceny sáhli pouze jednou, u předplatitelů ani jednou. I přesto, že pořizovací náklady se od té doby zvedly nejednou. Těmi náklady mám na mysli zvýšenou sazbu DPH, poštovné, naše interní náklady a několik dalších položek. Pro jiná média by náš finanční rozpočet 100% znamenal sebevraždu. Máme tu výhodu, že nemusíme kalkulovat se mzdami ani odměnami pro redakci a díky tomu Pařát můžeme držet na této ceně 102 Kč. Tehdy mohli jsme, ale došli k závěru, že dál už ne že nemůžeme, ale především nechceme.

V roce 2010 jsme po pár číslech pochopili, že cestou přes novinové stánky to nepůjde. Museli bychom změnit koncepci, filozofii a zkrátka skoro vše, což jsme nechtěli. Pařát byl, je a bude underground, který všemožné obchodní praktiky ignoruje. Je to samostatná jednotka s vlastní distribucí. Na koupené články a rozhovory v rámci reklam v něm nenarazíte. Děláme si jen to, co chceme, upřímně před sebou samými, a jsme nesmírně rádi za to, že se to líbí i vám, čtenářům. Nebudu zastírat, že to je složitá cesta, ale zároveň si nemíním stěžovat. Vše, co děláme, děláme dobrovolně a nikdo nás k tomu nenutí.
Když jsme Pařát z novinových stánků stahovali, tak aby ten finanční skok nebyl příliš velký, rozhodli jsme se cenu zachovat. Tedy kolem stovky i s poštovným. Kdo dnes nabídne poštovné zdarma, aby se nejednalo o reklamní trik, kdy o 80 Kč zvýšíme cenu a k tomu dáme jako bonus poštovné zdarma? S cenou Pařátu by to dost dobře nešlo.

Přiznám se, že už mě delší dobu dost žrala jedna věc. Pařát nabízíme bez poštovného, přesto velké množství lidí platí poštovními složenkami, jejichž poslání vyjde na dalších pár desítek korun. U bankovních převodů je to nula. Stejně tak mnoho zásilek posíláme na dobírku, jejíž cena je pomalu stejná, jako samotný časák. A tohle se děje každé dva měsíce. Proto s tím chceme něco udělat, aspoň malinko odběratele motivovat, protože podle nás je to zcela zbytečné dotování České pošty.
Pro nás by bylo nejlepší, kdyby každý čtenář Pařátu měl roční předplatné. Proč? Je to úplně jednoduché: Jelikož fungujeme oficiálně, ke každému prodanému kusu musíme vystavovat účetní doklady, u předplatného vystavíme jeden za rok. Pokud si někdo objednává každé číslo zvlášť, je těch účetních dokladů 6, což znamená 6x tolik práce. Zasílání jednotlivých čísel bez úhrady předem má i další účetní rizika. Ten to neuhradí včas, tamten zapomene úplně, musíme poslat upomínku… a tím vším si akorát přiděláváme práci. O tom, že od roku 2010 se už všechno několikrát zdražovalo (papír, poštovné, DPH…) raději ani nemluvě.
Podtrženo/shrnuto: Od čísla 70 se při kusovém prodeji cena Pařátu zvedá na 120 Kč / 4,5 E včetně poštovného, přičemž došlo k navýšení právě o to poštovné. Pro předplatitele se nic nemění, roční předplatné zůstává na částce 599 Kč. Pokud si objednáváte každé číslo Pařátu zvlášť, zvažte, jestli by nebylo lepší to zatáhnout jednou za rok, pak už na nic nemyslet. Před vypršením předplatného se vždy sami ozveme a nabídneme možnost jeho prodloužení. Ničeho se nebojte, Pařát funguje skoro 17 let, nikomu nic nedluží, vše platí včas, drží slovo a dojde-li k nějakým omylům, řeší je až do doby, dokud je nevyřeší. Jinými slovy nikdo tady ještě o peníze nepřišel.
Navíc, jak určitě víte, Pařát je „jedna prdel“ s Pařátshopem, v němž předplatitelům nabízíme výhody. Už tak nejnižší ceny mohou mít ještě nižší (informace o předplatném zde). Opět je to z toho důvodu, že naše marže jsou jen minimální. Navíc i poštovné v e-shopu máme na nejnižší částce v republice.

Uvědomuji si, že tento krok (jako ostatně každé zdražení) může vyvolat i negativní reakce, protože stojíme na tenkém ledě. Ač v Pařátu najdete i originální CD, kdy už jeho prodejní cena by byla vyšší než celý magazín s CD dohromady, lidi Pařát vnímají jako časopis, zdroj informací, které si podle mnohých mohou najít na internetu. Nebudu se pouštět do zdlouhavého vysvětlování, neboť kdo chápe underground, musí mu být jasné, že za vydáváním takového magazínu musí být i něco víc. Kdyby nebylo, dáme to celé na internet nebo se na to celé rovnou vykašleme a půjdeme dělat něco pro nás z hmotného hlediska výhodnějšího. Pokud zvednete např. cenu vinylu nebo trička o stovku, nikdo moc ani necekne – u časopisu je to jiné. Přesto věřím tomu, že nikomu těch pár korun, které nám „věnuje“ navíc, žíly nezkrátí. A znovu opakuji to o předplatném: Jeho výše zůstává stejná. Pokud jste našimi předplatiteli, tento článek je pro vás vlastně úplně zbytečný (úsměv).
Dojdete-li k rozhodnutí, že za tak „velké peníze“ se vám už Pařát nevyplatí, nezbývá mi než poděkovat za předchozí přízeň.
Nerad bych se mýlil, ale osobně si myslím, že tento krok žádný negativní dopad nepřinese. Kdo chce, ten si Pařát pořídí, nebude to řešit, a kdo nechce, nedal by za něj ani dvacku, maximálně by si ho někde vzal zdarma. Nejsme v mainstreamu, ale v undergroundu

V následujícím vydání vás ještě seznámím s jednou změnou. Nebude tak zásadní jako tato. Spíš jde o to, že dalšími kroky hodláme potvrdit pozici a existenci na této scéně, na níž působíme pro mnohé až exoticky (úsměv). Tedy hlavně pro zahraniční subjekty, které nám nabízí nejrůznější formy propagace jejich kapel. U českých a slovenských zákazníků, kteří s námi nejsou dlouho, zase budíme údiv tím, že nemusí platit nic předem. U některých až tak velký údiv, že ani neví, co mají dělat, protože jsou zvyklí na úplně jiné obchodní jednání (úsměv).
Pařát je holt svým způsobem takový stát ve státě.
Petr Herdron

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »