PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

VSTUPUJEME DO DRUHÉ STOVKY

paratmagazine com parat100 page58Článek v grafické verzi tak, jak je otištěn ve 100. čísle Pařátu, čtěte ZDE

6.6. v 6 hodin ráno (úsměv) jsme v Pařátshopu nastavili nové ceny poštovného, které se dotknou pouze rozesílání samostatných čísel Pařátu. Ta jsme více než deset let posílali bez poštovného. A s tím už je konec.
Pro lepší pochopení nejprve něco málo z historie. V nynější podobě Pařát vychází od února 2010. Čtyři vydání v témže roce měla distribuci na PNS, pak jsme jej stáhli. Už jsem o tom psal mnohokrát – jednalo se o totální provar, ale za tuto zkušenost jsem po letech moc rád, protože umožnila mnoho věcí přehodnotit, nahlížet na ně jinak a zejména díky této zkušenosti Pařát funguje dodnes.

Tehdy na podzim 2010 jsme přemýšleli, jak dál po konci na PNS, a báli se toho, že když přihodíme poštovné, spoustě lidem to bude připadat drahé a ztratíme jejich pozornost. Proto jsme v Pařátshopu nastavovali šílené kombinace, aby ten, kdo si objedná „pouze“ Pařát (jakékoliv číslo v jakémkoliv množství), nemusel platit poštovné. Varianta doporučeného zaslání také existovala, za směšně malou částku, reálné poštovné bylo vyšší, ale popravdě zaslání doporučenou poštou využil málokdo. Je to pochopitelné, asi jako v běžném životě; člověk obvykle sáhne po tom, co je levnější, byť samozřejmě k doporučeným zásilkám se na poště chovají jinak. Navíc neregistrovaná zásilka je dnes už obrovský přežitek. Tuto službu od nepaměti nabízí pouze Česká pošta a lze předpokládat, že žádná jiná firma už se k ní nikdy nepřidá (úsměv). Obyčejná zásilka je poslána bez kódu, bez dokladu, při „rychlosti“ České pošty může dorazit klidně za týden nebo skončit neznámo kde. Důvod této služby je jasný; přeprava listovních zásilek co nejlevněji.
Pochopitelně, v tom obrovském objemu neregistrovaných zásilek, které naráz posíláme, se vždy nějaká ztratí, skončí neznámo kde. Pakliže nám někdo dá echo, že k němu zásilka nedorazila, pošleme ji znovu, ale pokud bych to konkrétně měl reklamovat jako adresát já, cítil bych se trochu divně, aby si ta druhá strana něco nemyslela – a rovnou bych předplatné prubnul doporučeně.

Samozřejmě, v uplynulých několika letech v oblasti dopravců nezůstal kámen na kameni. Česká pošta už dávno ztratila monopol na balíky, menší zásilky, a blíží se doba, kdy ji konkurence odsune na vedlejší kolej také v doručování listovních zásilek. My jsme zatím z důvodů, o nichž jsem už mnohokrát psal, nuceni využívat pouze služeb České pošty. Na sídle Pařátu nikdo není celý den, aby mohl řešit příjezdy a odjezdy spedičních služeb. V čase vydání Pařátu od nás denně proudí stovky zásilek, v klidnějším období desítky zásilek denně, a s přihlédnutím k tomu, že drtivou část Pařátshopu řeší jeden člověk (tedy já), musel jsem si v tom celém najít nějaký systém.
Ještě poprosíme o trpělivost. Od 1.9. přibydou do nabídky doručovatelů také Zásilkovna a PPL, přičemž Česká pošta nadále zůstane. Zkrátka budete mít na výběr ze tří variant, což bude platit také v případě listovních zásilek. Proč od 1.9.? Toto datum souvisí se stěhováním Pařátu na jinou adresu.
Je nám jasné, že někdo vůbec neřeší, jestli poštovné nula nebo sto, třeba bude chtít posílat PPL, ať to stojí, co to stojí, a právě v tomto smyslu připravujeme od konce léta spuštění různých variant.

Co se tedy změnilo od 6.6.? Počínaje číslem 100 jsme cenu jednoho čísla upravili ze 120 na 150 Kč. V první řadě však podotýkám, že pro předplatitele se nezměnilo vůbec nic. Nadále platí cena ročního předplatného 599 Kč při zasílání obyčejnou (neregistrovanou) poštou a 699 Kč při zasílání doporučenou poštou. Stovku za časák i s poštovným? Že je to málo? Ano je, my to víme, na cenu předplatného jsme nesáhli už od roku 2010, akorát cena tisku a dopravy se zvedla několikrát. Tuhle cenu si můžeme dovolit držet díky vašemu rostoucímu zájmu o Pařát. Navíc předplatitelům nabízíme slevu v Pařátshopu už u tak levných věcí. Jsme rádi, že to funguje, že nás podporujete – my děláme radost vám a vy zase nám.
Jde v podstatě pouze o to, že od 6.6. jsme zrušili posílání jednotlivých čísel Pařátu bez poštovného. Nově se na vše vztahuje paušální poštovné a znovu jsme zavedli i dobírky. Ať už si z Pařátshopu objednáte jedno číslo Pařátu nebo 50kilový balík, zaplatíte paušální doporučené poštovné 69 Kč při úhradě bankovním převodem a 99 Kč u dobírek. To samé platí také pro Slovensko v přepočtu na eura.
Cena poštovného zůstane zachována i od 1.9., až přidáme nové dopravce. Navíc v Pařátshopu přibyla i jedna alternativní verze, kdy mi můžete aspoň symbolicky na dálku koupit pivo, kořalku nebo rovnou celou flašku 🙂

Nemálo lidí nám říká, že by chtěli zaplatit víc, že předplatné je strašně levné, což samozřejmě je. Ne, tohle není vtip. Roky 2010 a 2021 nelze srovnávat. Všichni jsme starší „a kdo v tom androši fakt jede“, podle mě už dávno neřeší, jestli za něco zaplatí o deset nebo dvacet korun víc. Kupříkladu já při platbě hotovostí všude nechávám takzvaná dýška, nějakou zaokrouhlenou částku nejčastěji na desítky. I když si jdu koupit noviny nebo dva koláče do pekárny. Vnímám to jako slušnost. A pokud platím kartou, tak si říkám, že je to jejich chyba, měli si říct o víc.
Myslím si, že každý, kdo Pařát delší dobu sleduje, čte, pochopil jeho filozofii, přečetl si, jak fungujeme.
Zkrátka Pařát není reklamní časák, za tím vším, co děláme, je něco víc, co se nedá koupit. Samozřejmě souhrnně řečeno je pro nás každá koruna dobrá, vlídné slovo výrobu v tiskárně nezaplatí, ale chceme to zkrátka celé dělat jinak, než je řekněme „standard“. Nesrovnávejte nás s jinými (na první pohled podobnými) médii, kterých vychází v Česku a na Slovensku už jen poskrovnu. Nacházíme se v úplně jiné galaxii. Především ona (nejmenovaná) média zaměstnávají několik lidí, takže je to z velké části fabrika stylem „kdo si platí, tomu jdeme na lopatu.“ U nás se nedá koupit nic, ani rozhovory v rámci reklam jen proto, „aby něco bylo“. Našimi sponzory jsou z 99 procent samotní čtenáři, kteří nás podpoří koupí magazínu nebo zboží z Pařátshopu, což nám umožňuje držet si nezávislost, vycházet a vůbec existovat.
Snad je z obsahů Pařátů patrné, že jsme srdcaři a nesbíráme povrchní materiály. Jsme metaloví fanoušci jako vy, Ač je Pařát oficiálně registrované médium, platí státu daně a tak dále, ve skutečnosti nemá žádné zaměstnance ani brigádníky, vše kolem něj je naše hobby, kterému se věnujeme až poté, kdy skončíme ve svých klasických zaměstnáních, která s hudbou většinou nemají nic společného. A když vše, tak vše; psaní je jenom začátek, sami si děláme také účetnictví, rozesílání, Pařátshop a vše další. Od února 2010 let pravidelně vycházíme na den, i když je to „jenom“ hobby. I pro nás má den jenom 24 hodin, máme svoje rodiny, málo času – ale prostě to CHCEME DĚLAT, což je základ. Jestli je dobré Pařát podceňovat ve smyslu, že to není (nechceme, aby bylo) naše zaměstnání, o tom už si udělejte úsudek sami. S nikým nesoupeříme, děláme akorát to, co nás baví a co nám naše možnosti dovolí.

Proč to celé? Byli bychom rádi, kdybyste si objednali roční předplatné a neřešili posílání každého čísla zvlášť ve smyslu pouze toho jednoho kusu Pařátu. Mnoho z vás si Pařát každé dva měsíce objednává v balíku s dalšími věcmi, což je zase něco jiného. A za tuto podporu vám patří obrovský dík.
Nebo to nechte, jak je, vždyť v podstatě o nic nejde, akorát vám naúčtujeme vyšší cenu. To znamená počínaje 100. číslem 150 Kč + 69 Kč doporučené poštovné. U předplatného to máte za stovku včetně poštovného.

Děkujeme za pochopení a přál bych asi, abychom spolu v následujících měsících a letech prožili ještě mnoho společných chvil.
Petr Herdron

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »