PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

V 98. ČÍSLE PAŘÁTU VYŠLO ALBUM KAPELY CHLAD

paratmagazine com chlad 2021Hrají hudbu, jíž se v tuzemských poměrech věnuje jen minimum kapel, takže už jen samotné hraní doomu ze staré školy z CHLAD dělá jedny z mála.
Kapela vznikla v roce 2017 ve Frýdlantě nad Ostravicí, městě v podhůří Moravskoslezských Beskyd, původně jako boční projekt VIRTUAL VOID. Zatímco tato formace s kořeny až v roce 1995 posledních pár let nevyvíjí aktivitu, CHLAD jsou na tom přesně opačně. První koncerty už měli mít za sebou, ale kvůli přerušení živých vystoupení prakticky po celém světě stále čekají. V tomto směru jsou dál v nahrávání a vydávání hudebních nosičů. Po LP a MC formátech konečně nadešel čas také na full CD „MMXX – MMXVIII“, které shrnuje celý dosavadní skladatelský proces kapely. Proto ty římské číslice v názvu alba. Konkrétně se jedná o nahrávky pojmenované „Hvozd“ (2020), „Chrám bolesti“ (2019) a „Chlad“ (2018). Všechny skladby jsou nově zremastrované speciálně pro formát CD.

„Odkaz v doom metalu je jasný. Praotcové BLACK SABBATH vytvořili obrovský kult a bezednou studnici inspirace, která se léta rozvíjí a větví. Vše podstatné už tu sice vymyšleno bylo, ale každý další následovník do toho přece jen dá i něco ze sebe a ten styl něčím novým obohatí. Pokud to teda není vyloženě někdo, kdo využívá svůj talent pouze k tomu, aby zdařile kopíroval. Určitě se tady hodně dbá i na tradicionalismus, ale to podle mě není vůbec ke škodě. Já bych to vlastně ani jinak nechtěl,“ vysvětluje basák Petr „Sekersson“ Švrček, který vznik CHLAD inicioval.
Pakliže hudbě CHLAD dáte šanci, jejím prostřednictvím se přenesete časem zpátky… výrazně zpátky. Stejně jako ve VIRTUAL VOID, ani v CHLAD není old school žádný kalkul. Bubeníkovi a zpěvákovi Milanovi je přes padesát a dle slov spoluhráčů je to „stará škola se vším všudy“, Sekersson s kytaristou Georgem to mají podobně, i když jsou o něco mladší. Celkově je jim undergroundový přístup nejblíž a CHLAD funguje přesně tímhle způsobem.

Album „MMXX – MMXVIII“ vyšlo 20. února 2021 společně s 98. číslem Pařátu. Samozřejmě jako klasické řadové full album v několikatisícovém nákladu za lidovou cenu.

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »