PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

UKO JEŠITA – Japonský malíř miniatur

paratmagazine com ukoJaponský malíř miniatur Uko Ješita se v Československu proslavil v první polovině sedmdesátých let zejména výstavou na Konopišti.

Dle dobových pramenů byl Mistr původním povoláním hodinář a snad právě práce s lupou v něm vzbudila touhu vrhnout veškerou sílu svého génia na milimetrová plátna. Mezi jeho nejznámější dílo patří Odysseův boj s kyklopem. Na ploše 2×2 milimetry je zobrazen boj člověka s živly. Boj tvrdý a nelítostný. Boj na život a na smrt. Ale s jakou něhou je tento boj pojednán! Malíř jako by se s kyklopem mazlil.

Ješitova umělecká dráha byla obdivuhodně přímočará. Na všem, čeho se umělec dotknul, byly cítit jemné prsty Ješity hodináře. Byl to Ješita, kdo vpustil do světového výtvarného umění nový, svěží vítr.

Nakonec došlo k politováníhodnému nedopatření, k němuž dochází maximálně třikrát za deset let, a Mistr byl dvěma neschopnými zřízenci nejvyššího stupně z výstavy neprávem odveden k docentu Chocholouškovi. Zde jeho stopy končí, ale legenda přetrvává.

Podle nás si Mistr Uko Ješita po téměř půl století od svého výskytu zaslouží vlastní merchandise. To vychází v „Retro edition“ v nákladu pár desítek kusů pro pobavení skalních fanoušků. Těm není třeba vysvětlovat bližší podrobnosti a zdůrazňovat, aby vše brali s patřičným nadhledem 🙂

Pánská trika a mikiny zipovky s kapucí budou k dostání od 5.8. Objednávat můžete v Pařátshopu ZDE

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »