PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

PAŘÁT PODLE BŘITVY DRUHÝM MÉDIEM ROKU 2014

britva2014V sobotu 14. března se tradičně v Brně zase po roce uskutečnil koncertní večer spojený s předáváním cen Břitva, o nichž souhrnně řečeno rozhodují tuzemští tvrděrockoví publicisté. Kompletní výsledky najdete zde. Loni jsem vyzýval, ať už Médium roku vyhraje někdo jiný, že už ta ocenění nemáme kam dávat :-), což je i stalo. V první řadě gratuluji všem vítězům, oceněným, nominovaným, v druhé řadě gratuluji všem, jimž se loni podařilo něco vydat, zrealizovat, uspořádat atd. (protože každá snaha si najde své fanoušky), a v neposlední řadě děkuji všem, kteří si na nás vzpomněli. Ať už v sekci mediální, nebo prostřednictvím titulů, na jejichž vydání jsme se podíleli. Asi jsme je něčím zaujali, potěšili, což je super.

Hlasování do Břitvy (stejně jako do jiných anket, když mě jejich pořadatelé osloví) jsem nikdy neodmítnul a ani neodmítnu. Zabere mi to pár minut času, vyslovím svůj názor podle nejlepšího vědomí a svědomí – a tím to končí. Výsledky žádné ankety ještě nebyly objektivní, protože při hlasování xx lidí ještě nikdo nevymyslel, jak té celkové objektivity dosáhnout (úsměv). Konkrétně výsledky v Břitvě jsou potom silně ovlivněny tím, kdo hlasuje. Sympatizanta black metalu těžko zajímá hardcore a opačně. Těch příkladů by byly mraky a každý si je dokáže představit.

Podle mě je škoda, že spousta těch, kdož by hlasovat podle pravidel Břitvy mohli, tuto anketu ignorují. Nejčastějším důvodem je argument, že v hudbě soutěžit nelze. To je zajisté pravda, jenže Břitva je anketa, ne soutěž, a stačí vyslovit svůj názor. Nic víc. Dalším důvodem je to klasické čecháčkovství. Když se něco, na čem jsme dělali, umístí špatně a nemají nás rádi, rozhodují nespravedlivě, proč bychom měli mít rádi my je. To raději budeme tvrdit, jak to celé stojí za pytel. Přitom by kolikrát stačil akorát ten větší nadhled.

Samotné předávání cen, to je jiná kapitola. Zúčastnil jsem se ho několikrát, ale naposledy už v roce 2007. Od té doby pozvánky s díky odmítám. Břitva je amatérská anketa, nemá žádné sponzory, to všechno vnímám, beru v potaz, respektuji, Láďovi Olivovi v jeho snaze fandím, přeji úspěch s každou inovací, ale ten samotný akt předávání je prostě nadále nedůstojná fraška, která skoro nikoho v klubu nezajímá. Fanoušci přichází na svoje oblíbené kapely, v přestávce jdou poklábosit s kamarády, na pivo, na záchod, a je jim lautr ukradený, jak dopadla „nějaká anketa“. Aby mě někdo neobvinil, že píšu o něčem, kde jsem byl naposledy v roce 2007, tak pro úplnost dodávám, že cenu za Pařát v dalších letech většinou někdo z redakce převzal a poreferoval.

Jak z toho ven? Sám nevím a nestavím se do pozice generála po bitvě. Ale držím palce Láďovi a všem dalším, kteří Břitvu připravují, ať něco vymyslí a ta anketa už konečně získá na větší prestiži, respektu, důstojnosti. Ideální by byl scénář, kdy se jednou za rok na stejné místo sjedou v co nejhojnějším počtu zástupci kapel, festivalů, médií atd., by se pokecalo, vypilo, akce by měla důstojnou kulisu, žádné nevraživosti, přetvářky, předsudky. Je to vůbec možné? S největší pravděpodobností není. Těžko si představit, že někdo neutrousí, jak celá ta scéna stojí za hov… a on nemá čas, i když to bude vědět půl roku dopředu.

Ještě jednou díky všem za hlasy v Břitvě a organizátorům za to, že to ještě nevzdali. Kéž by jejich snaha v budoucnu byla lépe zúročena.

Petr Herdron

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »