PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

PAŘÁT číslo 8 / vydáno únor 2003

Bez názvu2Jak je psáno ZDE, od 1.října až do 13.ledna příštího roku na webových stránkách Pařátu krátce zavzpomínám na všech 105 vydaných čísel magazínu. Mnohem podrobnější vzpomínky pak najdete v připravované knize 23 LET S PAŘÁTEM, která by měla vyjít 20. května 2023, přesně rok po vydání posledního čísla Pařátu.

Osmé číslo Pařátu vyšlo v únoru 2003 a jeho obálce byli CEREBRAL TURBULENCY. Co do počtu otázek se od té doby v Pařátu nic obsáhlejšího neobjevilo, konkurence schopné bylo akorát povídání s Bizarre Leprous z čísla 11, které se mi do hlavy zapsalo hlavně nekonečně stráveným časem při jeho opravování, ač samozřejmě chápu, kolik času to celé musí zabrat tázanému. Až na výjimky jsme všechna interview tehdy dělali po e-mailu, protože to nebylo tak pracné, jako něco doma přepisovat z diktafonu. Samozřejmě jsme ani my několikrát neušli takové té neřesti nedodržení slova ze stran kapel, ale na zbytečnou práci člověk brzy zapomene a dívá se dál. Daleko větším problémem zůstávala úroveň psané češtiny, úroveň kapel umět se touto formou vyjádřit, eliminovat pravopisné a další chyby. Nezapomenu na páté číslo a tehdy začínající ADULTERY, za jejichž šokující pravopis by se nemusel stydět ani čerstvý prvňáček.
Jazykovou úpravu jsem měl prvních přibližně devět let po palcem já sám a občas to taky bylo na stud či rovnou klečení na hrachu. Mnohokrát jsem situaci podcenil a ono se to pak ve výsledku vymstilo, ale i tak zase spousta věcí pramenila z neznalosti, ze které jsme se neustále zkoušeli dostat ven. Například pokud k něčemu uděláte grafiku, je docela možné, že se část textu v sazbě pohne a čárkou rozdělená slova najednou nejsou po půlce na dvou řádcích, ale rozděleně na jednou. A takových vychytávek, na které jsme přicházeli až postupně, bylo mnohem víc. Jak už jsem několikrát zmiňoval: začali jsme úplně na zelené louce, o tvorbě a chodu časopisu nevěděli vůbec nic. Mnohem důsledněji jsme vše začali kontrolovat až s číslem 28. To už bylo potřeba bouchnout do stolu a vážně se zamyslet, co s tím dál, jaké podniknout další kroky. V čísle 27 totiž bylo několik velmi vážných nedostatků, jako vždy způsobených časem letícím jako střela.

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »