PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

PAŘÁT číslo 40 / vydáno 20. června 2011

40Jak je psáno ZDE, od 1.října až do 13.ledna příštího roku na webových stránkách Pařátu krátce zavzpomínám na všech 105 vydaných čísel magazínu. Mnohem podrobnější vzpomínky pak najdete v připravované knize 23 LET S PAŘÁTEM, která by měla vyjít 20. května 2023, přesně rok po vydání posledního čísla Pařátu.

Tím, jak jsem „vzešel z totálního undergroundu“, mojí prvořadou snahou bylo kapelám nezištně pomoci. Naivně jsem si myslel, že všechny za to budou rády, budou nadšeně spolupracovat. Samozřejmě, vystřízlivění přišlo brzy… Ale tak je to jako všude jinde, vždycky narazíte na lidi dobré a špatné. Je to o tom si umět vybrat, komu ten svůj čas chcete věnovat. I negativní zkušenosti člověka posilují.

Konkrétně co se týče vydávání CD v Pařátu, tak jen o málo lidech v kapelách se dalo (dá) hovořit jako o skutečných srdcařích, kteří nečekají, až za ně tu práci udělá někdo jiný a nestěžují si, jak je celý svět zrovna proti jejich kapele. Málokdo blbě nekecá a v zákulisí skutečně maká. Dnes už jsou rozjeté sociální sítě a na spoustu věcí se nahlíží jinak než v minulosti. Před lety to většinou to dopadalo tak, že když jsem před někoho postavil nějaký úkol ve stylu „můžeš, snaž se“, bylo to houby platný a nikdo neměl motivaci pro tu společnou věc udělat něco navíc. Kapely myslely na sebe a většinou čekaly, že vydáním v Pařátu se během chvíle stanou „slavnými“, všechno za ně uděláme, ale ony už pro nás nic. Vždyť pro Pařát může být už jen čest, že s námi spolupracují. Musel jsem na to jít úplně jinak, před ty kapely postavit hotovou věc a buď chceš, nebo nechceš. A když nechceš, bude chtít jiná kapela. Míst na vydání byl omezený počet a zájemců mnohem víc. Vždycky jsem se řídil heslem, dle něhož je nutné mít z toho všeho hlavně radost, ne jen samé starosti. Holt každá kapela musela pochopit, že k zahození nebylo ani to, když pro ni někdo hne aspoň prstem.

S Yvorem z MATER MONSTIFERA se známe už od roku 2000, kdy mi napsal o jedno z prvních čísel Pařátu a od té doby jsem mu poslal myslím že všechna další čísla. Když jsem na sklonku roku 2007 začal řešit vydávání nahrávek kapel v Pařátu, MATER MONSTIFERA byla jedna z prvních kapel, kterou jsem oslovil. Moji nabídku na reedici demáčů nepřijali, kvůli jejich špatné zvukové kvalitě už se k nim nechtěli vracet, což jsem chápal. Proto jsem byl rád, když jsme si plácli na vydání jejich druhého alba „Na zrcadlech lží“, jehož křest se uskutečnil v červnu 2011 v Trhových Svinech na festivalu AFOD, který kapela pořádá (pořádala).

Kompletní obsah 40. čísla Pařátu najdete na webových stránkách magazínu ZDE.  

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »