PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

PAŘÁT číslo 4 / vydáno září 2001

4Jak je psáno ZDE, od 1.října až do 13.ledna příštího roku na webových stránkách Pařátu krátce zavzpomínám na všech 105 vydaných čísel magazínu. Mnohem podrobnější vzpomínky pak najdete v připravované knize 23 LET S PAŘÁTEM, která by měla vyjít 20. května 2023, přesně rok po vydání posledního čísla Pařátu. 

Z mého pohledu se prvním mezníkem Pařátu stalo až čtvrté číslo. I ono mělo své mouchy, nebylo jich málo, ale skrz vizuální pohled a kvalitu článků se konečně podařilo vydat něco, s čím jsem byl spokojený, což se projevilo jako dostatečně odolný hnací motor. Dnes už tento experiment rovněž sleduji s prozíravým úsměvem, přesto čtverku beru jako první vážné číslo, které bych i někomu ukázal. V neposlední řadě Pařát tímto číslem přešel na profi tisk; prostě už žádný xerox.
V čísle 4 se poprvé objevilo pilotní interview mapující celou éru kapely od jejího vzniku až po současnost, a to včetně recenzí na všechny vydané nahrávky. A od té doby se zavedla tradice, akorát se zpovídanou kapelou již na titulní straně. Kapele EUTHANASIA však první absence dlouho nemusela vadit, titulku jsme ji nakonec rezervovali v čísle 14, kde jsme toto dlouhatánské interview oprášili a doplnili o aktuální fakta poplatná době. Na článek o čarodějnictví, otištěný v tomto čísle, následně zareagoval historik Honza „Kašpy“ Kašpar a od té chvíle byl taky mezi námi až do konce roku 2009, kdy všechna mimohudební témata z Pařátu zmizela. Přesněji jeho historické střípky a jízdy Pařát obhospodařují od jara 2002. A třeba i díky jeho článkům se Pařát od začátku řadil i trochu jinam, nechtěl jsem z něj udělat klasický metalový zin postavený jen na rozhovorech a recenzích, svůj prostor dostávaly i nehudební věci a z Pařátu se stal „kulturně-metalový zine“, později magazine 🙂

V „zinařském řemeslu“ platilo, že za přelomové číslo se považovala trojka, kdy už u zinu šlo vycítit, zda-li to dotyční myslí vážně, nebo je tu jasný signál na brzké zabalení věci. A kdo se dostal ke dvojcifernému číslu, začal pomalu platit za nedotknutelného krále. Nutno ale podotknouti, že k číslu 10 se nedostal skoro nikdo, maximálně magickou trojku taky nepřekročila ani polovina. Ono to nebylo a není jako například s albem (nahrávkou), které můžete propagovat hezkou řádku měsíců po natočení. Skrz aktuální informace ziny velmi brzy pozbývaly platnosti a později je už kupovali jen skuteční sjížděči scény a její znalci, k nimž se maximálně připletlo pár náhodilců. Tvůrci postrádali zpětnou vazbu tolik potřebnou k posílení motivace a ve velkém to balili. Rok 2002 přežilo jen nízké procento dříve více či méně aktivních zinů.

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »