PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

PAŘÁT číslo 36 / vydáno 20. října 2010

36Jak je psáno ZDE, od 1.října až do 13.ledna příštího roku na webových stránkách Pařátu krátce zavzpomínám na všech 105 vydaných čísel magazínu. Mnohem podrobnější vzpomínky pak najdete v připravované knize 23 LET S PAŘÁTEM, která by měla vyjít 20. května 2023, přesně rok po vydání posledního čísla Pařátu.

Už před počátkem prací na čísle 35 bylo jasné, že to bude poslední vydání distribuované přes PNS. Od začátku jsem s takovým plánem počítal, jen jsem nevěděl, po kterém čísle to utnu a vrátíme se v podstatě k té samé distribuci jako letech 2000-09. Důvod nárůstu prodeje byl jasný: Lidi viděli Pařát na novinových stáncích, tak si ho spontánně koupili a mnozí z nich tak díky tomu po 10 letech existence časopisu o něm slyšeli poprvé. Nevěděli, co to je nějaká undergroundová distribuce, že tiskoviny se nekupují jen na novinových stáncích, ale také se o ně dá napsat a zásilku mu pošleme. Ale je to pochopitelné: takhle to vždy fungovalo.
Po 4 číslech na stáncích (a následném stažení z nich) jsme na podzim 2010 doufali, že po detailním vysvětlení situace na nás čtenáři nezanevřou a nebude jim dělat problém si o každé číslo napsat (za tu samou cenu, bez úhrady poštovného), zřídit si předplatné a tak dále. To se také stalo, nijak výrazný úbytek prodeje nenastal, za což všem i po letech velké díky! Tím jsme rázem věděli, kolik čísel nechat natisknout a odpadla vysoká marže, kterou si bral distributor za prodané kusy.

Samozřejmě je pořád i hodně těch, kteří nás po stažení prodeje z novinových stánků ignorovali, protože byl pro ně systém prodeje od podzimu 2010 „pracný“. Přitom na objednání stačily asi tak dvě minuty času. Jedna na vyplnění objednávky a druhá na převod částky prostřednictvím internetového bankovnictví. Někdo tento čas „obětoval“ každé dva měsíce (nechával si poslat každé číslo zvlášť), jiný to vzal rovnou na celý rok dopředu a měl klid. Za tu cenu?

Pařát nemohl být trvale k sehnání na novinových stáncích hned z několika důvodů. Prvním byl faktor ekonomický. Za časopisem nestál žádný mecenáš, akciovka nebo es-er-óčko, ale jediná fyzická osoba, která na to prostě neměla peníze 🙂 Ale to bylo stejně až vedlejší. Zásadní informace spočívá v tom, že kdybychom Pařát vrátili na stánky, naše existence by se změnila na tvrdý boj o přežití, a abychom dýchali, v každém čísle bychom vás museli seznamovat, co nového u NIGHTWISH, IRON MAIDEN, METALLIKY, MANOWAR a podobně. Tedy to, co se tehdy prodávalo ve velkém. S tehdejším obsahem bychom šli po pár číslech do kopru. Určitě bychom spoustu nových čtenářů získali, ale zase třeba polovinu tehdejších (fandících hlavně tvrdému metalu) ztratili, protože by je to za chvíli přestalo bavit. A nás asi taky.

Nehledě na to, že situace by stejně dospěla do stádia jako v roce 2010. Abychom pokryli všechny stánky v zemi, museli bychom vyrábět řádově rovnou desítky tisíc kusů, z nichž by se nám ¾ vracely zpět v podobě remitendy. Ovšem i to mělo háček. Distributor nemohl dávat časopisy všude, kam se mu zlíbilo, ti majitelé stánků (obchodních řetězců) jej také museli sami chtít nebo nabídnout takové finanční podmínky, aby to nevypadalo na sedření z kůže. Byl to boj o pozice. A co myslíte, prodejní stánek jakožto komerční subjekt si odebere a vystaví „nějaký metalový Pařát“ nebo nový časopis o vaření? Z toho vyplývá, že bychom se zase dostali hlavně do trafik na perifériích měst, v nichž vládnou železnou rukou důchodkyně nemající ani ponětí, co je ten Pařát zač.

Ale to už je historie a přežitek. Dnes už většina novinových stánků fungujících v roce 2010, neexistuje.

Kompletní obsah 36. čísla Pařátu najdete na webových stránkách magazínu ZDE.  

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »