PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

PAŘÁT číslo 3 / vydáno březen 2001

33Jak je psáno ZDE, od 1.října až do 13.ledna příštího roku na webových stránkách Pařátu krátce zavzpomínám na všech 105 vydaných čísel magazínu. Mnohem podrobnější vzpomínky pak najdete v připravované knize 23 LET S PAŘÁTEM, která by měla vyjít 20. května 2023, přesně rok po vydání posledního čísla Pařátu. 

Z dnešního pohledu se i trojce musím smát, byla to hrozná amatéřina se strašným množstvím chyb, ale tehdejší zinová scéna byla především o podpoře a na elementy jako nějaké chyby se ani moc nehledělo. Hlavně jak byl zin aspoň trochu oku líbivý, dalo se v tom číst, nebyl to vyloženě průser. Jen za této dobré/špatné konstelace se mohlo stát, že Pařát začal registrovat snad každý, kdo se tehdy na scéně trochu více orientoval, aktivně pohyboval. Své k tomu bezesporu řekla i kauza s Payem, v jehož 11. čísle se objevily současně vysoce negativní recenze na Pařáty 2 a 3, poukazující na námi otištěné rasistické a xenofobní reklamy. Byla to dobrá facka a taky pěkný políček za uši pro otevření očí. Na žluté obálce jsme na úplně zadní straně zaplácli cirka čtvrtinové místo letákem polské firmy Old Legend (samozřejmě zdarma, ta firma o tom ani nevěděla), přičemž dole byl malý nápis „Black metal only white people“. Až do čtení řádků v Payu si toho nikdo z nás nevšimnul. Druhá poznámka se vztahovala k reklamě firmy Elipse Productions (později Long Ago Records), která svůj vstup na trh započala trikem oslavující nějakou slovanskou sílu. Za první nechtěný exces jsme se omluvili, za druhou chtěnou reklamu s nacionalistickým podtextem jsme se neomluvili, později i sám autor přiznal kus své horlivosti. Ale kauza to byla pěkná, i žáby si o ní kvákaly.
Byla to fakt super doba plná nesmělého seznamování se se zajímavými lidmi, kteří už dnes na scéně mají zavedené jméno, avšak tehdy jen nenápadně vystrkovali uši ze křoví.

Před začátkem prací na třetím čísle jsem dokonce zakoupil nový komp a hned bylo veseleji, když najednou fungovala tiskárna, skener, ba i internet švihal jako mladý proutek. Ač trojka byla jetá pořád ještě přes kopírku, poprvé jsme do zinu implantovali i podklady pod text, což sice vizuálně byl krok vpřed, ale kopírka kvalitě moc nepřidala, spíš naopak, pod textem to někde bylo i špatně čitelné.

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »