PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

PAŘÁT číslo 29 / vydáno 15. června 2009

3616-Parat-0001Jak je psáno ZDE, od 1.října až do 13.ledna příštího roku na webových stránkách Pařátu krátce zavzpomínám na všech 105 vydaných čísel magazínu. Mnohem podrobnější vzpomínky pak najdete v připravované knize 23 LET S PAŘÁTEM, která by měla vyjít 20. května 2023, přesně rok po vydání posledního čísla Pařátu.

Jakmile v roce 2007 Pařát dostal nový kabát, hned se vyrojily spekulace o našem profesionalismu, což byla samozřejmě blbost 🙂 Pařát zase tolik lidí nečetlo, ale na druhou stranu zejména mnohé firmy nás začaly oslovovat s nabídkami spolupráce. Mnohem úsměvnější však byly všechny žádostí o práci redaktora v Pařátu, zasílané životopisy a tak dále. Když jsem dotyčné seznámil se skutečným stavem situace, většinou už se s vědomím trapasu ani neozvali. Veškerý „profesionalismus“ Pařátu spočíval v jednom starém domácím počítači a tiskárně. Dál už to bylo hlavně o přístupu. I nadále jsem všechny zásilky rozesílal sám, vše vyřizoval sám a tak dále, ale rozdíl mezi dřívějškem byl zejména v otrkání se, to znamená získávání zkušeností. Co děláte dvě hodiny, to za nějaký ten rok praxe jste schopni udělat za hodinu, jste schopni si lépe zorganizovat čas a vůbec vše. Na konci roku 2008 mě práce na Pařátu zase začala pořádně bavit, neboť jsem za vším konečně nespatřoval jen obyčejnou rutinu, kdy se pod jménem někoho něco udělá, musíte respektovat nějaká pravidla, ale ve finále stejně co si neuděláte, nezařídíte, to není.

Obrovsky bolavým místem Pařátu vždy byla distribuce. Mimo předplatného se to patlalo po různých distrech, obchodech, jenže skoro všichni takovíto živnostníci měli nějaký Pařát s dvacetikorunovou provizí na háku a pokud neměli, bylo to pro ně nezajímavé a podle toho se k tomu chovali. Což je vlastně jedno a to samé. Pokud si myslíte, že v roce 2009 byl počet takových prodejních míst v Česku aspoň 50, jste pěkně na omylu. Naopak rok od roku to bylo horší, kamenné obchody s metalovým zbožím padaly, nové nikdo nezakládá, vše se přesouvalo na net.
Špatná distribuce a tento zkrat mi dlouho ležely v žaludku, přemýšlel jsem, jak tomu všemu dát větší šmrnc, větší prestiž – na scéně jsme byli už už skoro 10 let a… Ač jsem to vždy popíral a nechtěl… jedině cesta přes profesionální distribuci bylo to, co Pařát mohlo pozvednout a dát mu větší prestiž. Už mi nebylo 20 let, ba ani 25, časy nenáročných hrátek definitivně skončily.

Dobovou recenzi na Pařát číslo 29 si můžete přečíst na webzinu Fobia ZDE

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »