PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

PAŘÁT číslo 28 / vydáno 15. března 2009

3276-IMGJak je psáno ZDE, od 1.října až do 13.ledna příštího roku na webových stránkách Pařátu krátce zavzpomínám na všech 105 vydaných čísel magazínu. Mnohem podrobnější vzpomínky pak najdete v připravované knize 23 LET S PAŘÁTEM, která by měla vyjít 20. května 2023, přesně rok po vydání posledního čísla Pařátu.

Na rok 2009 už jsem obyčejné kompilace do Pařátu nechtěl, respektive když nám je někdo dodal až pod nos a zadarmo, tak ok, nechal jsem je do Pařátu vložit, ale nijak víc jsem se na tom podílet nechtěl. Pokud takový nosič má nějakou koncepci, má i nějakou hodnotu, ale obyčejná kartonová kompilace v době rozmachu internetu tu hodnotu ztrácela a také z hlediska propagace a reklamy už tehdy šlo svým způsobem o přežitek doby. Jelikož jsem nechtěl nechat časopis „jen tak osamocený“, bylo potřeba přijít s něčím novým, neotřelým. Tím se stalo vydávání originálních alb kapel, bez chvástání opět průkopnický čin v historii českých časopisů, protože Pařát začal distribuovat ryze originální alba s bookletem, ne kartonovky. Ze začátku jsem vůbec nevěděl, co od toho čekat, koho oslovit, a nějak v tu dobu na recenzi přišlo promo kapely WINSELLAND, která se nakonec ukázala jako vhodný adept pro rozjetí tohoto projektu. Se svými kapelami EDAIN a ELYSIUM na ně dále navázali tehdejší redaktoři Pařátu, čtvrtým do party se pro rok 2009 stali DEVASTATHOR.
Už od začátku bylo jasné, že každá nahrávka nemůže oslovit všechny, každá nahrávka uspokojí pouze hudební všežravce, co mají na paměti, že tady v žádném případě nepůjde o mega objevy a kapely do studií nebudou investovat mnoho desítek tisíc. První rok byl zkouškový a šlo hlavně o to přesvědčit se, jestli se ten nápad ujme. Opět nutno podotknout, že se zpočátku opravdu jednalo o kapely řekněme na prahu startovní čáry nebo těsně nad ní, které by při vší úctě tehdy asi nikdo bez známosti nevydal a už vůbec ne v tak velkých nákladech. Na jaře 2009 jsem udělal takový pokus a spamem obeslal všechny možné kontakty s výzvou, že kdo by měl zájem o vydání v Pařátu, nechť se ozve a pokud si padneme do oka, můžeme se třeba domlouvat už konkrétně. Dle této pobídky (a na základě rozkřiknutí se informace) byl zájem obrovský, uspokojit jej by znamenalo přežít takto dalších minimálně dvacet let… Nějaké pikantnosti? Možná stačí jedna za všechny… zpěvačka z jedné nejmenované české metalové kapely nás počastovala zloději a prý chudáci kapely, které se od nás nechají okrádat. Narážela na situaci, že jim nedlouho předtím v kartonovce vyšlo jejich album prostřednictvím časopisu Report a my tento nápad suše a sprostě okopírovali… že Pařát vycházel už devět let, o tom samozřejmě neměla ani potuchy.

Dobovou recenzi na Pařát číslo 28 si můžete přečíst na webzinu Fobia ZDE

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »