PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

PAŘÁT číslo 20 / vydáno březen 2007

MTJak je psáno ZDE, od 1.října až do 13.ledna příštího roku na webových stránkách Pařátu krátce zavzpomínám na všech 105 vydaných čísel magazínu. Mnohem podrobnější vzpomínky pak najdete v připravované knize 23 LET S PAŘÁTEM, která by měla vyjít 20. května 2023, přesně rok po vydání posledního čísla Pařátu.

Podzim 2006 již byl obdobím, kdy česká zinová scéna dosahovala kapitálního pohřbu, jednou za rok vyšel In Deed Hell, jednou za delší dobu Tuberculosis, Buryzone, kdesi v podzemí Bažina, jinak snad vůbec nic, úplné ticho. A právě v tento čas, s přihlédnutím k mé práci u Crystalu a přestěhování se do rodného Havířova, vznikla ta myšlenka dát Pařátu nový kabát a větší prestiž. Nápad to byl pěkný a lákavý, ale samozřejmě obnášel i obrovskou zodpovědnost. Na samém začátku jsme si toto uvědomovali, ale jak se později ukázalo, bylo to málo. Nikdo z nás v tomto odvětví neměl žádnou zkušenost, a aniž bychom si to připouštěli, skončili jsme do vody rovnýma nohama a dál se v ní pokoušeli plavat. Tu úspěšně, tu neúspěšně.
Spřádaly se první konkrétní plány, které pro mě představovaly něco neuvěřitelného. Až tehdy jsem si poprvé uvědomil možnost nějakého pokroku, posunu – nedělat vše na koleně, nedělat „obyčejný“ zin. Od roku 2007 se v Pařátu poprvé objevilo kompilační CD, jednou za rok v prosinci kompilační DVD, a s ním i barevný plakát formátu A3, na který o rok a půl později navázal větší formát A2, dokonce se na Crystalu udělala i série triček! Ovšem nejvýznamnějším mezníkem se stalo zavedení předplatného. Poprvé jsme si tak čtenáře zavázali na dlouhý čas. Znovu opakuji, že rok předtím bych tohle vše považoval za science fiction. Všem plánům ještě napomohlo to, že se mi na začátku roku 2007 podařilo do Crystalu dotáhnout i Anxura, čímž jsme skrz krátkou vzdálenost našich přechodných vobejváků nemuseli řešit věci na dálku.
Po krátké propagaci čísla 19 jsme se hned na začátku roku 2007 pustili do tvorby čísla dalšího. Měli jsme na to necelé dva měsíce, a to byla při lítačce po práci po čertech krátká doba. Změnit se musel od základu hlavně přístup, jelikož data vydání byla dlouhodobě pevně stanovena a už nešlo si říkat, že dneska na to kašlu, jdu na pivo, vyjde to o týden později, no však se svět nezboří. Byli jsme vůbec prvním amatérským UG časopisem, který se o něco takového pokusil. Občas to sice byly nervy a vydat číslo na den přesně se nám ani nikdy nepodařilo, ale účel přesnosti se přiměřeně naplnil. Přes to všechno jsme stále byli v hlubokých patrech undergroundu, kde to většina předplatitelů či čtenářů neřešila a pokud se skutečně stala minela a Pařát nevyšel ani týden po předem stanoveném termínu (ač jsme vše na netu avizovali), pak se teprve spustil kolotoč telefonů a e-mailů.

Dobová recenze na webzinu Fobia k přečtení ZDE, recenze na kompilaci Shadows From Underground 1 pro změnu ZDE.

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »