PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

NEMUSÍTE NIC PLATIT PŘEDEM… POKUD NECHCETE

ParatShop_webChcete-li si článek přečíst v grafice, klikněte zde 

Inspirací k sepsání tohoto článku se mi staly mnohé údivné reakce těch, kteří si od nás objednali něco poprvé. Byli překvapeni, že tady není nutné nic platit předem. Stačí se chovat slušně a férově.

Když jsem si někdy od roku 1998 začal (poštou) objednávat ziny, zpočátku mě pochopitelně překvapilo, že někteří jejich autoři nechtěli poslat peníze předem. Jednoho dne jsem ve schránce našel obálku se zinem a zprávou, ať pošlu peníze brzy na tu a tu adresu dobře ukryté v obálce nebo šekem. Samozřejmě jsem to udělal co nejdřív. Tahle metoda mi připadala taková lidská, sympatická, přímo rovna tomu, že ziny dělali výhradně nadšenci. O zhodnocování financí nemohla být ani řeč, spíš naopak.

Když jsme potom v roce 2000 rozjeli Pařát a od začátku bylo jasné, že musím držet kasu (jiná možnost neexistovala), najel jsem na tuhle metodu neposílání peněz předem. Nutno si ale uvědomit, že tehdy ještě moc lidí nemělo ani bankovní účet, natož internet. Byla to super doba, kdy chodily obálky a z nich člověk vytahoval padesátikoruny a známky (úsměv). Pařát nevycházel pravidelně přesně na den, třeba se řeklo, že vyjde v březnu, což znamenalo rozpětí celého měsíce. Předplatné taky neexistovalo. Část nákladu se posílala do dister, na kusové rozesílání zbylo tak 200 exemplářů.

Píše se rok 2015, doba je někde úplně jinde, přesto se svých kořenů nevzdáváme a pracujeme v jádru na stejných principech jako v roce 2000, s tím rozdílem, že pole působnosti už není zaměřené jen čistě na magazín. Když jsem někdy v roce 2008 začal mít hlavní slovo v jistém internetovém obchodě, nenapadlo mě nic jiného, než začít dělat platby stejným způsobem, jako Pařát. A to trvá dodnes. Pokud se nejedná o dobírku, nic nemusíte platit předem. Zboží vám dojde, zkontrolujete si, že je vše v pořádku, a do uvedené lhůty jej zaplatíte. Spoléháme na férové a slušné chování, jednání. Že je to utopie, bláznovina a lidi s námi zametají? Jestli si teď někdo poklepe na čelo, že časy neúprosné tržní ekonomiky žádné Mirky Dušíny nepotřebují, má pravdu, ale my se nesnažíme tuhle společnost změnit k lepšímu, ani si nehrajeme na hrdiny bez poskvrny. Vycházíme ze svých dlouholetých přesvědčení, principů, tradic a nehodláme na tom nic měnit. Je nám jasné, že fungujeme úplně jinak, než je všude jinde běžné, údivné dotazy „vy opravdu nechcete zaplatit nic předem???“ dostáváme každou chvíli od těch, kteří si od nás něco objednávají poprvé. Pošleme Pařát za stovku, stejně jako balík s vinyly za pět tisíc a jsme zvědavi na reakci druhé strany, jak se projeví její charakter. Pohybujeme se v řekněme semknuté komunitě, proto si můžeme dovolit takto fungovat. Česká metalová scéna je malá a v krajním případě by asi nikomu příliš nevonělo, kdyby se jeho jméno někde vláčelo a bylo veřejně označeno za podvodníka. Prodávat hrnce, s takovým přístupem k lidem by člověk akorát běhal po soudech a vymáhal dlužné částky… Kdo se rozhodne švindlovat, bude mít místo na Zdi hanby.

Tohle všechno však má jedno velké ALE. Je třeba si uvědomit, že partyzánské doby jsou už dávno pryč. Tehdy se nějaké účetnictví ani v nejmenším neřešilo a náklad se dal počítat na stovky kusů. Dnes jsou to tisíce kusů a přibyl shop. Stejným způsobem už to prostě dělat nejde… bohužel. Pařát (taktéž PařátShop) podléhá řádnému účetnictví, Finančnímu úřadu, odvádí daně (také bohužel) a podle toho je také nutné k tomu všemu přistupovat. Už to nemůže být volné, jako před x lety, kdy stačilo částku akorát poslat, bylo jedno kdy a jestli to bylo o pět korun méně, nebo více. Nyní má vše svá jasná pravidla. Snažíme se každému maximálně vycházet vstříc, ale kdo nějaká pravidla poruší, má smůlu. Přesto respektujeme, že nikdo není neomylný, každému se už v životě stalo, že na něco zapomněl, ale pokud se to stane 3x za sebou nebo 3x v roce, je to něco jiného. Je nám vždy líto, musíme-li někomu napsat „nezlobte se, ale kvůli vaší nespolehlivosti systém zasílání otáčíme a zboží pošleme až po zaplacení, jak se to dělá všude jinde“. Ono to má své důvody. Každému takovému bych na konci měsíce přál brodit se na účtu a párovat platby do sebe s účetními doklady, když xx položek nesedí. Že to dělá profesionální účetní? No jak kde… Když pak kolem sebe slyším něco jako „ty vole, já bych to nedělal“, uvědomím si, proč tu nic takového nevychází…

Kdyby byl Pařát firmou řídící se „ekonomickými zákony“, už by x let neexistoval. Děláme fůru věcí jinak, protože to tak chceme. Není problém se s Pařátem na věcech domluvit – akorát nás stačí kontaktovat. Jestli si myslíte, že máme problém s nespolehlivými lidmi, jste na omylu. Za rok vyřídíme stovky balíků a na podrazáka narazíme jen výjimečně. Někdo to občas zkusí, ale nakonec usoudí, že mu to za možnou ostudu nestojí. Naopak si velmi vážíme toho, že lidé s námi hrají tuto férovou hru a pokud se občas najde nějaký podvodníček, kterému je těžko uhradit stovku za Pařát, ten člověk nestojí ani za plivanec do ksichtu.

Díky všem, kteří chápou naší filozofii a respektují, že občas věci nejdou hned. Někdy vám zásilka dojde hned druhý den, jindy za 3 dny (není-li zboží skladem, třeba i za 2 týdny), protože Pařát nemá žádné zaměstnance ani brigádníky a občas nám pracovní povinnosti nedovolí věnovat se koníčku tak intenzivně, jak bychom si přáli.

Přesto všechno je vášeň vždy silnější… a jedeme dál!

Petr Herdron

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »