PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

CD PŘÍLOHA NEBO REGULÉRNÍ VYDÁNÍ?

Parat_CD_prilohyPro přečtení článku v grafice klikněte zde.

Po sérii kompilačních CD a DVD jsme se už na konci roku 2008 rozhodli, že budeme v Pařátu vydávat originální alba českých (slovenských) kapel. Už tehdy jsme si lámali hlavu, jak celý ten projekt nazvat a nevymysleli nic lepšího, než „CD příloha“. Ve své podstatě to vystihuje název věci, i když uznávám, může ten název působit poněkud degradačním dojmem. Jelikož mám z různých názorů občas pocit, že veřejnost vůbec neví, která bije, a na toto téma kolují různé nesmysly a dezinformace, pokusím se tímto článkem věci uvést na pravou míru. Podotýkám, že po celou dobu bude řeč o tvrděmetalové scéně.

Pařát je metalový magazín, Pařát Productions undergroundové vydavatelství, které funguje na stejném principu, jako všechny ostatní tohoto charakteru. To znamená prodej a distribuce nahrávek „podzemní cestou“. Bonus pro kapely tkví v tom, že v Česku a na Slovensku je jejich nahrávka distribuována společně s časopisem Pařát za velmi nízkou cenu, tudíž se ji prodá ne pár desítek kusů, jak je u jiných CD běžně zvykem, ale pár tisíc kusů. Má to s Pařátem nějakou přidanou hodnotu. Pochopitelně asi ne každý kus najde hned na poprvé svého pravého adresáta, ale reklama to je zajisté dobrá. Zvlášť pro kapely nemající velké jméno může sloužit jako výborný odrazový můstek. Snažíme se z našeho pohledu vydávat věci kvalitní, které tuzemská scéna nabízí. Že to nejsou kapely světové extratřídy, to je snad každému jasné. Stejně tak nám je jasné, že se nikdy nemůžeme trefit do vkusu každého. Někdo poslouchá black, jiný death, třetí doom… ale i pokud by si založil do sbírky 2 CD za rok, tak za těch pár korun… je to málo?

Někdo si může říct „naše album vychází jako příloha časopisu, kam jsme se to dopracovali“? Všechno se odvíjí od možností. Větší kupní síla rovná se lepší nabídka, ale to je takové to kdyby, kdyby. Že se prodej hudby nachází dlouhé roky ve sračkách, o tom netřeba diskutovat, ani hledat „viníka“. Většina by jen chtěla brát, ale nějakým způsobem i vracet, na to se zmůže jen málo fanoušků. Budu-li mluvit jen o české scéně, tak jsme v podstatě ve stádiu, kdy se tu pohybuje nehorázně vysoké množství kapel, každá chce hrát, pořádat koncerty, vydávat alba atd. Má to „drobný detail“, a sice chybí ti, kteří by na ty koncerty chodili a hudbu kupovali. Lidem se vůbec nedivím, že už se v tom všem přestávají orientovat. Pro drtivou většinu českých kapel je nemožné najít vydavatele, který by do nich investoval aspoň pár korun. Nejsou ničím zajímavé, nemají ambice, potenciál atd. Proto nahrávky obyčejně končí volně ke stažení na internetu aspoň s malou nadějí, že si jich třeba někdo všimne a pomůže jim. Tisíce stažení zdarma může působit jako opojné číslo, ale má to vůbec nějaký efekt? V tom lepším případě si ještě kapela nechá vylisovat malonáklad 100-300 ks, což poptávku pokryje, třetinu z toho stejně rozdá a pošle na recenze, třetina ji zůstane ležet pod postelí. Dobrých vydavatelů (spíš srdcařů) tady zůstalo minimum a spíš jde o kamarádské vazby, protože CDček se zkrátka prodává málo. To není povzdech ani láteření, to je fakt. Jakou za této situace chcete dělat hitparádu?

Podmínky pro vydání v Pařátu se vyvíjely, měnily, dříve jsme kladli na kapely větší nároky. Podle mého mínění nabízíme naprosto férové podmínky, které se odvíjí od reálných možností. Nemůžeme s každým Pařátem vydávat digibooky nebo vinyly. Kdyby ano, muselo by se přitlačit na cenu a spousta lidí by brblala, že je tahle nahrávka zrovna nezajímá. CDčka v plastových krabičkách nejsou z toho důvodu, že při takovém množství zásilek není možné, abychom vše pečlivě balili a půlku plastovek pošta neroztřískala. Si tu krabku za pár kaček koupíte, pokud chcete.

Jelikož finance po celou dobu existence Pařátu řeším já, čas od času si udělám radost a investuji peníze do projektu, jehož návratnost je na dlouhý lokte (pokud vůbec), ale nemohu to tak dělat každé dva měsíce a vytvářet kapelám luxusní podmínky, které budu dotovat. Respektive nemohu, protože ty peníze nemám. Vydání alb pod Pařátem není o tom, že si kapely pošlou vše hotové, vloží se to do časáku, jsme vydavatel a hotovo. Máme tady nějaké podmínky, nároky na kapely, ale u nich jsou peníze až na posledním místě. Pouze chceme, aby pro tuhle věc v době, jaká je, kapely taky něco udělaly. Co si budeme vykládat, většinu členů z těch kapel nějaký Pařát vůbec nezajímá, jde jim o sebe, o svojí propagaci, což je ok, neřešíme to, ale právě proto máme i nějaké podmínky, abychom dělali tu společnou věc. Mě osobně by nebavilo kolem kapely lítat, poslouchat, jak stejně je všechno málo, protože nejde-li vysloveně o profesionální vztah, pochybnosti na jedné či druhé straně budou (skoro) pořád. O tom jsem se v minulosti mnohokrát přesvědčil a už to nechci opakovat. Takhle je dopředu vše dané a žádné pochybnosti.

Pokud se kapela aspoň trochu snaží, maká, není ji vše jedno a nečeká se založenýma rukama, až vypukne ta sláva kolem ní (úsměv), může na tomto vydání vydělat hned několikrát. Do detailů podmínek samozřejmě veřejně zacházet nebudu.

Není to klasický obchodní vztah, Pařát dokonce nikdy ani s jednou kapelou nepodepsal smlouvu! Jednou se dá chlapské slovo a to platí. Že je to příliš naivní? Možná se budete divit, ale není. Až na dvě výjimky (s těmi kapelami už nechceme spolupracovat) vždy vše klaplo, chlapské slovo bylo dodrženo.

Vydavatelství se jmenuje Pařát Productions, ale pokud by se jmenovalo třeba Total Massacre Records, fungovalo by úplně stejně. Akorát by na něj nejspíš někteří nahlíželi jinak. Pracujeme ve skromných podmínkách jako všichni undergroundoví vydavatelé a na nic si nestěžujeme, protože to není naše živobytí, a kdybychom to dělat nechtěli, tak se na to vykašleme a svůj čas investujeme do něčeho jiného. Pokud si někdo myslí, že spojit klasickou práci, časopis, shop a vydavatelství nejde (plus volný čas na rodinu atd.), myslím si z osobní zkušenosti něco jiného. Chce to jenom určit si životní priority, organizovat čas, chtít to dělat a na nic se nevymlouvat.

Bohužel, obecně řečeno poptávka po českých kapelách v zahraničí je dlouhodobě velmi malá, což je z části dáno i tím, že všude bojují s tím samým – obrovským přetlakem nezajímavých a průměrných kapel. Navíc, co si budeme vykládat, ono je to taky hodně o penězích. Ale to už je zase jiná kapitola.

Zkrátka Pařát Productions je regulérní vydavatel se snahou pomoci tuzemským metalovým kapelám. Vydává regulérní hudební nosiče, vede účetnictví, platí daně (nutné zlo, ale jinak to na této úrovni už nejde). Snaží se, seč může, ale nikomu neslibuje zázraky.

Petr Herdron

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »