PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

20. KVĚTNA VYŠLO POSLEDNÍ ČÍSLO PAŘÁTU – Edit po měsíci

paratmagazine com 284021128 1125735921325725 633275777135754510 nČlánek o konci Pařátu jsem psal začátkem května, zveřejněn na internetu byl v půlce května ZDE, poslední Pařát vyšel 20. května. Samozřejmě mi bylo dopředu jasné, že moje rozhodnutí vzbudí velký poprask, údiv. Tím, že měl Pařát přesně danou periodicitu, jej mnozí považovali za nesmrtelný, samozřejmost, jiným zase nikdy nevysvětlím, že Pařát nevydávala a nefinancovala žádná velká společnost, která mě tam jako šéfredaktora dosadila, abych plnil něčí zájmy. Byl to v první řadě originálně tvořený podzemní metalový časák, jehož prostřednictvím jsem si plnil v rámci svých volnočasových aktivit svoje metalové sny a byl rád za to, že to dělá radost i dalším.
Přál jsem si, aby už byl konec května a ta vlna údivu postupně opadávala. K čemuž už (snad) došlo. Měl jsem strach hlavně z toho, že někteří lidé čtou na sociálních sítích pouze nadpisy a pak se ptají na to, co by se dočetli, kdyby nebyli líní. Jiní zase „někde něco zaslechli“ od nějakýho kámoše a místo toho, aby si přečetli alespoň ten článek na netu, když už by si Pařát nikdy nekoupili, začali se nesmyslně ptát co, jak, proč, šířit bludy… což je vlastně nakonec klasika, jako všude jinde (úsměv).
Jelikož Pařát četla velmi pestrá sociální skupina metalových fanoušků, byl jsem připravený na všechno včetně řečí o tom, že jsem si přece Pařát předplatil, zaplatil, tak co jako bude (úsměv)? Našli se i tací, a nebylo jich málo, co hned druhý den po uveřejnění zprávy a posledním vydání Pařátu psali, co by chtěli za zbytek předplatného, aby se na ně dostalo… takže jsem akorát posílal odkazy na článek na webu a PŘEČTĚTE SI TO POŘÁDNĚ, boha jeho (úsměv).

Druhá polovina května, to byl fakt masakr. Tolik objednávek a vůbec postřehů, názorů a přání ještě nikdy v tak krátkém úseku od vás formou osobní zprávy nedostal. Pozitivní názory a přání drtivě převládala, za což děkuji. Z pozice metalového fanouška bych byl samozřejmě rád, kdyby Pařát vycházel dál, nebo jakýkoliv takto zaměřený a vedený časák, ale kdyby ho dělal někdo jiný (úsměv). Z pozice tvůrce, vydavatele, mecenáše a „holky pro všechno“ jsem rád, že došlo, k čemu došlo. Bylo to krásné, ale děkuji, stačilo, život jde dál. A za svoje rozhodnutí ukončit vydávání Pařátu se samozřejmě nikomu neomlouvám.
Často jen alibisticky se říká, že nikdy neříkej nikdy, ale podobné spekulace utnu rovnou v zárodku, protože žádné další číslo Pařátu už nikdy nevyjde. Nedávalo by mi to smysl. Pařát si zakládal na pravidelné periodicitě, řádu, a nějaké výstřely jednou za půl roku, rok nebo dva nejsou nic pro mě, ušetření za černobílý tisk a podobně, tak to už vůbec ne. Stejně tak STOPROCENTNĚ VYLUČUJI možnost, že někdy uvolním byť i jedno číslo Pařátu ke čtení online. Pařát byl POUZE tištěný časák, takže pokud vám chybí nějaké dostupné vydání v Pařátshopu, objednávejte ZDE, dokud není pozdě.

Na konci května jsem se trochu brodil ohlasy na sociálních sítích a dle mnohých jsem si nebyl jistý, jestli už jsem náhodou nezemřel (úsměv). Proto znovu: Během června budeme postupně upravovat webové stránky Pařátu a Pařátshopu, přičemž vydavatelství a Pařátshop jedou a pojedou dál jako dřív, na tom se nic nemění. Budu si vydávat reedice pro radost na CD, MC i LP a dál budu sypat také originální merchandise. Do toho mám rozepsány knihy, na jejichž dokončení vůbec nespěchám. I když na metalové scéně pojedu tak na třetinovou rychlost než doposud, pořád to bude stačit na zajímavé věci a pravděpodobně ještě viditelnější, protože jedno vydání Pařátu se vším všudy, tedy včetně rozesílání, účetnictví a tak dále, mi zabralo asi tolik času, jako práce na řekněme dvaceti vydavatelských titulech.
Propagaci tuzemských kapel a vůbec svoje zájmy v metalu budu ve větší míře směřovat do zahraničí. Čas od času si také střihnu nějaký rozhovor s pro mě zajímavým člověkem, kapelou (nezáleží na národnosti), a ten budu věnovat pouze některému zahraničnímu tištěnému metalovému časáku. Můj podrobný zájem o metal v žádném případě neopadá, akorát co jsem si kde koupil, kde jsem byl, s kým jsem tam byl a podobně nadále nechci a nebudu ventilovat na sociálních sítích.
Ve čtvrtek a pátek 2-3. června dostanou ode mě mail všichni předplatitelé, kterým zbyl kredit za již nevydaná čísla Pařátu, a během první poloviny června dojde k vyrovnání se všemi předplatiteli, kteří dostanou několik možností, jak naložit se svým kreditem za již nevydaná čísla Pařátu. Vše bude probíhat oficiálně účetně, při tak velkém množství to ani není možné „šolichat někde pod stolem“. 

Ani po měsíci svého rozhodnutí o konci vydávání magazínu Pařát nelituji a nikdy litovat nebudu. Za poslední 3-4 roky Pařát tak narostl, že tomu ani sám nevěřím, ale je nutné rychle to zastavit a skončit na vrcholu, než bude pozdě, protože za současné situace už časáku nemohu dát takovou kvalitu a péči, jakou bych chtěl a nikdo jiný by tu práci za mě neudělal.
Další level už by byl pouze full job, jinak už bych to časově nedával. Po zvážení různých kompromisů by se to i dalo, jenže moje plány do budoucna jsou úplně jiné. Metal pro mě vždy byl a bude „jenom“ hobby, v žádném případě nic víc. Může to znít jakkoli divně, ale Pařát nezabil neúspěch, jako všechna jiná média, nýbrž ho zabil úspěch.
Co mi určitě nebude chybět? Neustálé posílání odkazu na to, kde se dá koupit Pařát a že se nedá koupit nikde ve městě na trafice, bludy o tom, že je Pařát lepší než Spark, což není a být nemůže, protože moje uvažování, přístup a možnosti v rámci extrémního metalu jsou asi tak o dvě galaxie jinde… a tak dále.

Ještě jednou děkuji za úžasnou podporu a těším se na vše další, co hodlám v následujících měsících a letech pod značkou Pařát realizovat. V červenci se můžeme potkat na Gothoomu a tam to všechno ve stánku Pařátshopu pořádně zalejt.
Petr Herdron

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »