PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

SOUMRAK PRESTIŽNÍCH? METALOVÝCH ANKET

Anketa českých tvrděrockových publicistů Břitva bude letos vyhlášena už po šestnácté. Jede bez přestávky, každý rok. Je to zároveň (i z hlediska svého historického významu) nejprestižnější výroční anketa zasahující do oblasti extrémní hudby v celé republice. Vážně nejprestižnější? Ano, však si to shrňme. Prestižnější Anděl je v útlumu, vypelichaný jak kohout po exekuci, žánrové ceny za rok 2016 (včetně kategorií Hard & Heavy) letos původně ani nebyly vypsány. Nenašel se pořadatel. Pak se zase našel a fraška má své pokračování. Další takové ankety se o tvrdý metal jen opírají, případně ho rovnou zcela ignorují. Což je koneckonců dobře, protože ta jedna anketa, do níž by se celá „scéna“ měla semknout, přece bohatě stačí. Proč by jich mělo být několik a každá si hrát na tom svém písečku?
Kdo do celé věci nevidí, musí být z toho nápadu nadšen. Metalisti jsou totiž „divný národ“, když pořád kupují CD, DVD a vinyly, dokonce i audiokazety. I tady se hudba stahuje ve velkém, legálně i nelegálně, ale kupní síla je v rámci celého toho žánru nebývale vysoká, má-li dojít ke srovnání s žánry jinými.
V časopisech a webzinech přeci musí být dostatek fundovaných lidí, každý oslovený rád vypíše to svoje pořadí v několika různých kategoriích a je klid. Nezabere mu to moc času a netřeba dodávat, že „v hudbě se nedá soutěžit“. To přece všichni víme. Za těchto okolností by vše mělo fungovat, jenže je to úplně jinak. Co je tady špatně?

Celý článek vyšel 24. dubna 2017 v 75. čísle Pařátu.

Pařát můžete objednávat zde. Informace o distribuci naleznete zde

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »