PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

SATYRICON – Počátky a vývoj dnešníma očima

paratmagazine com logoJak už jsme uvedli ZDE, na titulní straně dubnového 99. čísla budou SATYRICON. Rozhovor s Frostem, který se skoro celý točí okolo vzpomínek na black metal devadesátých let, bude doplněn o pohled za třemi desítkami let SATYRICON na scéně.

Ohlížet se s odstupem třiceti let za kariérou zásadní skupiny, která pomáhala formovat i výrazně přetvářet zvuk žánru, to dává dnešnímu úhlu pohledu komfortní možnost odstupu a nadhledu, který by třeba na přelomu tisíciletí ještě zdaleka nedovolil řadu souvislostí dohlédnout.
Třeba hned cesta od demo zárodků k prvním albům, která nás v tomto vydání Pařátu zajímají nejvíce…
Jeden vtipný bonmot říká, že je škoda kazit si dobrou historku pravdou. V našem případě se otazník vznáší na chatrným dvouskladbovým demíčkem z roku 1991, které bývá občas připisováno SATYRICON pod názvem „Omnipotence“, podle jiné (opakovaně vyvracené) verze bylo OMNIPOTENCE původní jméno skupiny. Dle různých pramenů je obojí podvrh, ale jiné zdroje demo do kapelních archiválii zařazují – a pokud bychom jej uznali jako relevantní (viz bonmot výše), docela zajímavě by to ilustrovalo pozdější skladatelské proměny a Satyrovy hrátky s valivými, pomalejšími polohami. Šestiminutové demo „Omnipotence“ totiž ještě nemá moc společného s black metalem, jde spíš o temně okultní ozvěnu BLACK SABBATH či CELTIC FROST.
Následný trojskladbový snímek „All Evil“ (1992) je už oficiálně uznanou položkou diskografie a milovníkům dřevně hlomozných pokladů nabízí ochutnávku věcí budoucích – zatěžkaně chaotický titulní otvírák, miniatura „This Red Sky“ naznačuje cestu pro hutné rytmické hry, v „Dreams Of Satyr“ zaujme nápaditý zlom do závěrečné pasáže.
Obecně známější je demo „The Forest Is My Throne“ (1993), které o dva roky později vyšlo (s jednou přidanou skladbou) na Satyrově labelu Moonfog jako split s ENSLAVED. Stylově bzučivý materiál už míří k parametrům debutu, v náznacích se objevuje klávesová mlha a přímým pojítkem k následnému dění je akustická instrumentálka „Min Hyllest Til Vinterland.“

Celý článek najdete od 20. dubna 2021 v 99. čísle Pařátu. 

 

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »