PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

METALOVÁ SCÉNA V RUMUNSKU UŽ NIKDY NEBUDE TAKOVÁ, JAKÁ BÝVALA

13445413_799291740171254_544284382467037051_n30. října loňského roku došlo v bukurešťském klubu Colectiv k obrovské tragédii. Během křtu nového alba metalcorových GOODBYE TO GRAVITY, přesně ve 22:32 CET, po coververzi od IRON MAIDEN „The Evil That Men Do“, začalo hořet, oheň se bleskově rozšířil a souhra mnoha nešťastných okolností si nakonec vyžádala 64 mrtvých. Toho večera a v následujících týdnech však nepřišli o život jen muzikanti, ale také mnoho dalších lidí aktivních na rumunské metalové scéně. Fotografové, blogeři, tvůrci videí, žurnalisté, grafici.
Jedná se o jednu z největších tragédií v poválečném Rumunsku vůbec, která následně v zemi odstartovala vlnu sociálních nepokojů a protestů. Ty nakonec vedly až ke svržení tehdejší vlády.
Měl to být večer GOODBYE TO GRAVITY (GTG), místo toho 4/5 kapely v klubu našlo smrt. Dva členové na místě, další dva o pár dnů později v nemocnici. Zpěvák Andrei sice přežil, ale následky si ponese do konce života. Vlad Buscä, manažer GTG a pracovník Universal Music, jejíž rumunská divize desku kapely vydávala, je přesvědčen, že obětí mohlo být mnohem méně. Na vině podle něj není pouze špatné technické řešení klubu, ale též špatná kvalita rumunského zdravotnictví. Někteří lidé totiž zemřeli až po pár dnech v důsledku nejrůznějších infekcí.
Tato tragická událost zvedla obrovskou vlnu solidarity po celém světě. Pořádají se finanční sbírky na podporu zdravotně postižených, charitativní koncerty atd. Zapojit se může každý.
O neštěstí v bukurešťském klubu Colectiv jste určitě zaslechli, takovou „kořist“ si nenechala ujít ani největší světová média a agentury. Nicméně pojďme si události připomenout očima toho, kdo byl na místě a ke GTG měl hodně blízko.

71. číslo Pařátu vyšlo 20. srpna.

Pařát můžete objednávat zde. Informace o distribuci naleznete zde.

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »