PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

JEFF HANNEMAN

Plagat_Jeff_A2_PreviewTa zpráva během pátku 3.května rozesmutnila celý metalový svět. Včera zemřel Jeff Hanneman!!! :-( Samozřejmě zasáhla i mě, protože SLAYER byla kapela, která mě k metalu krátce po roku 1990 přivedla. Sjížděl jsem spolužákovy 10x přehrané kazety s „Reign In Blood“ a „South Of Heaven“, společně koukali s otevřenýma hubama na VHS s jejich koncertem, a přestože zvuk byl katastrofální, ta hudba mě strašně oslovila – byl jsem lapen do sítě. Jména Kerry King, Tom Araya a Jeff Hanneman se pro mě stala kultem a hned plakáty nad postelí, první španělka a pokusy o kytaru. V 16 letech jsem na tajňáka vyrazil na jejich koncert do Ostravy i za cenu velkého průšvihu, který jsem si tím způsobil.  Ale co, tohle za to stálo.

Fanoušci SLAYER samozřejmě věděli, že Jeff byl kvůli zdravotním problémům už dva roky mimo hru. Kerry dokonce připustil možnost, že už se jeho kamarád do kapely nikdy nevrátí. Přesto nikdo nemohl tušit, že věci naberou tak tragický spád. Jeff určitě nebyl typem člověka, který by se dal dávat za vzor i v osobním životě. Výborného kytaristu a spoluzakladatele SLAYER z velké části semlel alkohol a bohužel na to doplatil tím nejcennějším.

Jak se dalo čekal, záhy po Jeffově smrti se slétli supi a ještě se nějakou dobu slétávat budou. O činnosti některých velkých médií, pro které to byla jen obyčejná zpráva dne i s mnohými chybami, škoda mluvit. Ale to nechám být. Delší úvodník píšu z důvodu, aby bylo patrné, že jsem tohoto člověka jako hudebníka velmi uznával. Sice jsem si 15 let nekoupil žádné oblečení s logem SLAYER, ani odznak, čepici, polštář nebo ponožky :-), ale zase vlastním kompletní diskografii na CD (včetně mnoha rarit) a část i na LP. Snad to není málo. Přemýšlel jsem, jak památku tohoto člověka uctít a dopadlo to následovně:

V 52. čísle Pařátu, který vyjde 14. června, najdete vzpomínkový plakát na Jeffa (protože ho především chceme my v redakci) klasicky ve formátu A2 (jeho náhled je součástí této zprávy) a rovněž článek se vzpomínkami jeho nejbližších z metalového života. Ale pozor, tady se nebude truchlit ani slzet, protože Jeff by si tohle nepřál. Žil naplno a vše si maximálně užíval, shodli se všichni. Kerry, Tom, Dave Lombardo, Pat O´Brian, Chris Barnes, Jon Dette, David Vincent, Chuck Billy a další osobnosti, které s ním hrály nebo kamarádily, vytasily historky spojené s Jeffem, u kterých se budete usmívat, možná i za břicho popadat. Všichni si přejí, aby právě takový Jeff v jejich srdcích zůstal navěky.

Petr Říha

 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »