PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

JAN „Sznegh“ BRTKO (1964-2014)

paratmagazine com brtkoV.A.R. ve 100. čísle Pařátu najdete celkem na 10 stranách. Dvě z nich jsou věnovány vzpomínkám členů kapely na svého bývalého spoluhráče.

Jeny: Jeho přezdívka Šnek (dál už pouze Sznegh) pocházela už ze základní školy. Nemá žádnou souvislost s nějakými vlastnostmi nositele, prostě Sznegha jsme poznali tehdy, když už mu všichni říkali Šnek… a i on se tak rovnou představoval.
Já se s ním poznal na podzim 1987. To jsem se zrovna vrátil z vojny a hledal kapelu, ve který bych mohl hrát. Tehdy hlavně hrály „zábavový“ kapely, Vyczkovi se jedna rozpadla, a tak mi hodil lano. Říkal mi, že sehnal jednoho talentovanýho mladýho kytaristu…a byl to Sznegh! Začali jsme hrát a založili V.A.R.- tehdy ještě Vratislavický Amatérský Rock.
Sznegh byl neskutečný živel. Žil pro kapelu, ale zároveň chlastal první ligu. Když už V.A.R. začali hrát v roce 1989 vlastní věci, založili jsme fanklub. Sznegh byl jeho šéfem a chodil jsem k němu domů. Občas to tam byla „Itálie“, celkem se rval se svojí první ženou… stalo se, že mu zakázala, aby šel znovu večer do hospody, a on nebyl líný a vyskočil z okna, z dobrých pět metrů, a v klidu tam odešel. Na obalu „Personal Destruction“ má Sznegh modřinu na oku, to bylo taky po jedné domácí hádce, kdy on byl schopen vzít na manželku nůž a ona ho praštila stoličkou. Nicméně žil hlavně muzikou… sedl si sám do hospody a zapisoval si sled akordů na účtenky. Takhle vzniklo pár skladeb.

100. číslo Pařátu, v němž najdete také vzpomínky na Sznegha, vyšlo 20. června 2021.

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »