PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

JAK TO VIDÍM JÁ – Vydáte nám naše nové album? Mimo magazín Pařát ne

Zatímco kdysi se stalo vydání CD velkou událostí, nyní má větší váhu reklama na online poslech, stažení zdarma. Kapela čeká na lajky, reakce atd. Vydání nahrávky ve fyzické podobě pak vyžaduje další nemalou finanční investici, pokud kapela neosloví přímo své fanoušky, aby ji např. kampaní přes nějakou platformu přispěli. Jestliže takto někdo dosáhne svého cíle, potom všechna čest. Jenže jak se říká: jedna věc je něco vydat a druhá věc to prodat.

Ročně dostáváme desítky nabídek na vydání alba, přičemž naprostou většinu musíme s díky odmítnout. Jelikož si chceme čas od času udělat také radost s nějakou reedicí, zbývá 4-5 míst, navíc tohle vše se domlouvá s velkým časovým předstihem, klidně i rok předem, když ještě kapela z desky nemá složenu ani notu. Z toho vyplývá, že pokud nás osloví někdo nový, s již natočenou nahrávkou, většinou má smůlu, protože nejsou kapacity. Vydání nových nahrávek mimo Pařát (v minimálním lisovaném nákladu) nám zkrátka v této době nedává smysl, neboť kapele nemůžeme nabídnout nic víc, než co si může udělat sama, a lépe, pokud je aspoň trochu šikovná. Smysl by to dávalo hlavně tehdy, kdybychom vyloženě chtěli podpořit letité kamarády, ne v podstatě cizí lidi, ať je jejich hudba třeba sebelepší. My sami se se svými skromnými možnostmi dostaneme maximálně na čistý prodej pár desítek kusů, což nic neřeší. Ze strany kapely existuje mnoho způsobů, jak docílit lepších výsledků a mít nad vším absolutní přehled. Pak už zbývá akorát logo vydavatele „jako že“ s tím, že si kapela vše zaplatí, ale z hlediska lepší prestiže bude uvádět všude logo vydavatele. I takových nabídek dostáváme fůru. Poděkujeme za ně, ale není to náš směr. Stejně jako ten vytvářet sponzorské prostředí a kapely finančně dotovat. To je jistě ušlechtilá věc, ale ty peníze bychom sami potřebovali na chod Pařátu (úsměv).

Pařát nabízí z hlediska vydání alba vysoce nadstandardní podmínky, ale jenom pro ty, kteří jsou schopni a ochotni to celé pochopit, případně vloží do spolupráce další svoje nápady. Pokud si někdo „podmínky“ přečte tak, že za hodinu mu z nich zůstane v hlavě akorát „musím si koupit sto časáků“, tak o takovou spolupráci zájem nemáme. Ale třeba jinde ten zájem bude. Stejně tak respektujeme, že ne každému se zamlouvá „vydat album s časákem“.

Celý článek bude k přečtení v 89. čísle Pařátu, které vyjde 20. srpna.

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »