PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

JAK TO VIDÍM JÁ – A to se jako v dnešní době ještě vyplatí dělat časopis, když je všechno na netu?

Prosincovým 91. číslem Pařátu zároveň uzavřeme 20 let existence tohoto magazínu a 10 let od chvíle, kdy časák začal vycházet v podobě, ve které vychází doteď. Nemusím podrobněji rozebírat, co všechno se na těch 20 resp. 10 let všechno změnilo. De facto většina věcí kolem nás. Celý svět se nachází v těžko říct jakém vývojovém stupni digitalizace. Před 20 lety většina obyvatel planety znala slovo jako mobil nebo internet jenom z vyprávění. Dnes si bez nich dokážou představit život asi jen ti, kteří z nějakého důvodu chtějí. Počet internetově negramotných klesá. Jestliže před 20 lety tištěná média udávala prim a v podstatě neexistovaly jiné alternativy, dnes je tomu přesně naopak. Při takovém vývoji techniky je dobrodružné přemýšlet, co bude za dalších 20 let. Ale abychom zůstali u tématu: Budou ještě za 20 let ještě vycházet tištěné noviny, časopisy? Bude ještě pro koho je vydávat? A nestanou se z nich spíš jenom reklamní katalogy?
Víte na co jsem za těch 20 let Pařátu nejvíce hrdý? Že jsme se vždy jako tým lidí dokázali semknout a vystačit si tak s minimálními provozními náklady, což platí dodnes. Pařát nikdy nikoho neplatil za to, aby něco udělal, žádný redaktor neodešel jinam, protože by mu nabídli „lepší podmínky“. Tohle jsme si s každým vyřešili hned na začátku, což taky rovnou znamenalo, že drtivá většina potencionálních členů týmu ani nezačala, zbytek těch, kteří byli a už nejsou součástí týmu, časem dostihnul syndrom vyhoření.
To, že jiný metalový časopis už roky v tuzemsku nevychází, nás aspoň postavilo do pozice, kdy nám nikdo nepředhazuje nutnost s někým soupeřit. A různé srovnávací řeči se Sparkem beru s nadhledem a myslím si o tom svoje. Na druhou stranu si samozřejmě dokážu představit Pařát na lepší úrovni, ale ony limity souvisí právě s těmi možnostmi. Pokud někoho nenamotivujete odpovídajícími odměnami, tak kvalitní lidi prostě neseženete a srdcařů je dnes jako šafránu. Za 20 let v čele Pařátu jsem vždy upřednostňoval skromnost nad megalomanskými plány. Mnohokrát jsem byl v metalové branži svědkem toho, jakou paseku dokáže napáchat přehnané sebevědomí spojené s naivitou.

Celý článek najdete od 18. prosince v 91. čísle Pařátu

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »