PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

DEAD – Příběh psychopata, nebo blackmetalového génia?

Hrát v MAYHEM na počátku devadesátých let nebyla žádná idylka. Podzemí kapelu respektovalo, „normální lidé“ v nich však spatřovali nestvůry a hovada, jejichž existence by měla být rázně ukončena.
Z důvodu neplacení elektriky kapela dokonce přišla i o zkušebnu, ve které Dead přespával, a na pár měsíců se z něj stal regulérní bezdomovec živící se podřadnými pracemi. Jeho vzdělání bylo de facto nulové, neboť se odmítal učit něco, co ho nezajímá.
Podle Necrobutchera Dead ani neměl žádné velké koníčky, zájmy. Dokázal se celé dny samotářky toulat přírodou, vyspávat v lesích, stejně tak dokázal celé dny ležet na posteli a koukat do stropu. Přitom nebral drogy a alkohol pil jen výjimečně. Neustále si něco zapisoval do svého deníku, který však na sklonku svého života spálil a možnost nahlédnout do něj měl kdysi pouze Euronymous. Krátce po jeho smrti k tomu poznamenal: „Buďte rádi, že jste do jeho psaných pocitů nikdy nenahlédli. Ten člověk nenáviděl svět a sám sebe považoval za omyl tohoto světa. Ve svém deníku žil jiným životem, tím, jakým si opravdu představoval. Byl to chorý blázen, jež si však dochoval aspoň část respektu pro tuto dobu. On ani tak netoužil zabít, jako chodit se den co den dívat na rozpadající se a hnijící lidské tělo. Jenže toho jiným způsobem než zabitím nemohl docílit. Přesto to nikdy neudělal a na svých toulkách po lesích se vracel pouze k mrtvé zvěři. Znovu opakuji, že ho pouze fascinoval ten pohled, ale ne sexuálně.“ Předák DARKTHRONE Fenriz na první koncert, na němž na vlastní oči viděl Deada, vzpomíná takto: „Bylo to asi někdy v létě 1989 v Oslu. Scénou se nesly historky, dle nichž nový zpěvá MAYHEM předváděl neuvěřitelně brutální show, při níž tekly litry krve. Lidi to tehdy dost fanatizovalo a měli plný koncerty. Na jeden z nich jsem taky zašel a tlačil oči v němém úžasu. Bylo vidět, že ten zpěvák ani nedělá show: když se řezal po těle, byl v naprostém transu, vydával ze sebe až zvířecí zvuky, porcoval prasečí hlavy, házel je mezi lidi, načež na konci vylil mezi fans půl kýble zvířecí krve. Po celou dobu si uchovával zcela nepříčetný výraz, s publikem nekomunikoval a připadalo mi, že snad diváckou kulisu ani nevnímá.“

Celý článek o Pelle Yngvem Ohlinovi, který se do podvědomí (nejen) blackmetalových fanoušků zapsal jako Dead a v roce 1991 spáchal sebevraždu, najdete od 17. června v 76. čísle Pařátu. 

Pařát můžete objednávat zde. Informace o distribuci naleznete zde

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »