PAŘÁT Magazine
Metalový časopis

30 LET POTÉ / DARKTHRONE – Soulside Journey

paratmagazine com 441258„Jmenuje se ´Soulside Journey´ a vyjde v ledna 1991. Na desce je jedenáct písní. Některé nové a některé už jste slyšeli na našich demech. Nahrávalo se ve stejném studiu, které používají třeba ENTOMBED. Zvuk je tvrdý. Naše nahrávací společnost Peaceville je skvělá! Hammy je frajer a všichni kluci jsou na nás milí. Vydavatelství snů!“ Těmito slovy ve své době Fenriz shrnul ze současného pohledu jednu zásadní událost metalového roku 1991. První album DARKTHRONE dodnes víří emoce. Například kdo začal kapelu poslouchat až později, zpočátku nemusel pobrat, že pozdější blackmetalové inferno a deathmetalové album „Soulside Journey“ nahrála tatáž kapela.
Ačkoli jsou DARKTHRONE z devadesátých let známí jako kvintesence black metalu, takto nezačínali. Není pochyb o tom, že „A Blaze In The Northern Sky“ (1992) je pozoruhodné a nesmírně vlivné album, ale DARKTHRONE počátkem devadesátých let inklinovali spíš k ENTOMBED. Srovnání „Left Hand Path“ a „Soulside Journey“ není úplně od věci, i Nocturnův vokál je docela „Petrovský“.
Než se DARKTHRONE stali známými jako True Norwegian Black Metal, byli známí jako deathmetalová kapela. Stejně jako mnoha jiným se jim zpočátku nedostalo takového uznání, jaké by si zasloužili. Přesto se stalo hudebně velmi dobře zahrané a textově promyšlené album jedním z klenotů deathmetalového počátku devadesátých let. „Soulside Journey“ obsahuje těžké a atmosférické kytarové riffy s pomalými, středně rychlými a nefalšovanými thrashovými údery. Na nahrávce nechybí ani kytarová sóla a zřídka používaný syntezátor.
Druhá polovina osmdesátých a první polovina devadesátých let, to je v podání DARKTHRONE poněkud zamotaná historie. Když už „Soulside Journey“ slaví třicet let od vydání, pojďme se jí trochu proháčkovat.

101. číslo Pařátu s pravidelnou rubrikou 30 let poté vyšlo 20. srpna 2021. 

Mohlo by Vás zajímat...
Translate »